Home



MANDIĆ: VOJNO SUDSTVO NADLEŽNO ALI NEFUNKCIONALNO




Bivši ministar pravosuđa u vladi bosanskih Srba Momčilo Mandić tvrdi da je nadležnost za procesuiranje najvećeg dela uhapšenih tokom 1992. godine bila na vojnom, a ne civilnom pravosuđu i da je to bezuspešno pokušavao da izmeni, jer vojno pravosuđe nije funkcionisalo

Momčilo Mandić, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuMomčilo Mandić, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Prvi ministar pravde bosanskih Srba Momčilo Mandić počeo je da odgovara na pitanja odbrane nekadašnjeg kolege iz vlade na Palama, ministra unutrašnjih poslova Miće Stanišića koji se sa Stojanom Župljaninom tereti za zločine policije nad Hrvatima i Muslimanima širom Bosne i Hercegovine tokom 1992. godine.

Branilac Slobodan Zečević se najpre osvrnuo na Mandićevu izmenu iskaza sa suđenja Momčilu Krajišniku iz 2004. godine kada je tvrdio da mu je optuženi Stanišić naložio da 31. marta 1992. godine pošalje depešu kojom je ozvaničeno otcepljenje srpskog od republičkog MUP. Danas je potvrdio da se naknadno prisetio da to nije bio Mićo Stanišić i rekao da ne želi da njegove "nehotične greške" budu na štetu optuženog.

Tokom unakrsnog ispitivanja Mandić je ponavljao da su lokalne vlasti i vojska bili nadležni za osnivanje i upravljanje logorima, a vojno pravosuđe za procesuiranje zatočenih. Lično se, tvrdi, zalagao da nadležnost za procesuiranje preuzme civilno pravosuđe pošto je bilo osposobljeno za to, a "nije imalo posla", jer je "95 procenata slučajeva bilo u nadležnosti vojnog pravosuđa" koje, po njemu, nije funkcionisalo. Mandić je, tvrdi, podneo ostavku na poziciju ministra pravosuđa u septembru 1992. godine upravo zbog toga što taj predlog nije usvojen.

Za stvarno stanje u logorima Vlada je, po Mandiću, saznala tek u drugoj polovini avgusta 1992. godine kada je Komisija za obilazak zatvorskih objekata podnela izveštaj, nakon čega se, tvrdi, Vlada zalagala za njihovo zatvaranje. On je potvrdio teze odbrane da su se lokalne vlasti ponašale kao "male države" i da zbog prekida u komunikaciji centralna vlast sve do druge polovine 1992. godine nije imala kontrolu nad čitavom teritorijom koju su držali bosanski Srbi.

Obzirom da je Mandić pre rata bio jedan od pomoćnika republičkog ministra unutrašnjih poslova, branilac ga je ispitivao i o situaciji u MUP BiH uoči izbijanja sukoba. Svedok se složio sa braniočevom sugestijom da su Srbi bili u podređenom položaju pošto su, kako tvrdi, Muslimani nezakonito zapošljavali svoje kadrove i organizovali tajne obuke za muslimanske policajce u saradnji sa Strankom demokratske akcije (SDA).

Momčilo Mandić nastavlja svoj iskaz sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 451

PROMAŠENA TEMA: Karadžić ignoriše stradanja sarajevske djece
SVE NA POKOJNIKA: Ko je Mandiću naložio da pošalje depešu za početak rata?
IMAGINACIJA I/ILI STVARNOST: Filmska kritika generala Zdravka Tolimira
PETOGODIŠNJI PLAN: Šešelj najavljuje još deset slučajeva nepoštovanja suda