Home
MANDIĆ: LOGORE OSNOVALI VOJSKA I LOKALNE VLASTI
Bivši ministar pravosuđa vlade bosanskih Srba Momčilo Mandić na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu tvrdi da policija nije imala nadležnost nad logorima i zatvorima u kojima su zatvarani nesrbi, već da su logore osnivale lokalne vlasti i vojska
Momčilo Mandić, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu
Drugog dana iskaza na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu bivši ministar pravosuđa bosanskih Srba Momčilo Mandić je tvrdio da policija nije imala nadležnost nad zatvorima i logorima u kojima su tokom 1992. godine zatvarani Muslimani i Hrvati.
Prema Mandiću zatvore je najčešće osnivala vojska u saradnji sa lokalnim kriznim štabovima koji su se, kako je rekao, "ponašali kao male države". Vlada, čiji je član pored Mandića bio i optuženi Mićo Stanišić, kao ministar unutrašnjih poslova, nastojala je da to spreči i osnovala je komisiju s zadatkom da ukine te lokalne zatvore.
Tužiteljica je predočila odluku Radovana Karadžića od početka avgusta 1992. godine, nakon što su svetski mediji objavili snimke iz logora Omarska i Trnopolje, kojom se ministarstvima unutrašnjih poslova i pravde nalaže da izvrše uvid i podnesu izveštaj o uslovima u zatočeničkim objektima i postupanju sa ratnim zarobljenicima. Tužiteljica Korner je sugerisala da su policija i pravosuđe morali imati ulogu u upravljanju zatvorima, pošto je Karadžić njima - a ne vojsci – naložio da ga izveste o uslovima. Mandić je međutim ostao pri tvrdnji da policija nije imala veze sa zatvorima, već je njena uloga bila da vrši istrage, a Ministarstvo pravde je davalo stražu u zatvorima u kojima je, po njemu, vojska zatvarala civile.
Takozvana Planjina kuća u Vogošći – u kojoj su prema optužnici 1992. godine zlostavljani i ubijani nesrbi- je po Mandiću bio vojni zatvor u okviru kojeg je bilo i jedno odeljenje u nadležnosti ministarstva pravde. Uporedio je to sa holandskim zatvorom u Sheveningenu/Scheveningen unutar kojeg je izgrađena Pritvorska jedinica UN za smeštaj optuženih kojima se sudi u Tribunalu.
Mandić tokom iskaza uglavnom nije mogao da se seti sagovornika ili sadržaja presretnutih telefonskih razgovora čiji su mu transkripti predočeni. U nekim od tih transkripata se govori o razmenama stotina zarobljenika, ali Mandić nije danas mogao da se seti o čemu se tačno radilo.
Tužiteljica Korner je predočila transkript presretnutog razgovora sa načelnikom opštine Ilidža Prstojevićem iz juna 1992. godine u kojem Mandić savetuje Prstojevića da ne proteruje lojalne Muslimane i da "zaposli nekoliko njih kako bi i Srbi mogli da kažu da zapošljavaju druge nacionalnosti". Danas tvrdi da se lično protivio proterivanju, a svoje savete opisuje kao "blago, političko ubeđivanje" da se zaustavi proterivanje Muslimana. "Zbog takvih poput Prstojevića koji su srbovali i verovali u jednonacionalnu državu", tvrdi Mandić, "sada su mnogi završili ovde u zatvoru Sheveningenu."
Momčila Mandića će sutra unakrsno ispitivati odbrane Stanišića i Župljanina.
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2010-05-03 NOVA "PRISEĆANJA" MOMČILA MANDIĆA
- 2010-04-28 POLICIJSKI ČAS ZA SVE ILI SAMO NEKE
- 2010-04-27 GUŽVA I BATINE U DOBOJSKOM ZATVORU
- 2010-05-05 MANDIĆ: VOJNO SUDSTVO NADLEŽNO ALI NEFUNKCIONALNO
- 2010-05-06 ODBRANA: SVEDOCI OPTUŽBE KORUMPIRANI I NEKOMPETENTNI
- 2010-05-07 KAKO JE MOMČILO MANDIĆ "PODIZAO SEBI ZNAČAJ"
TV Tribunal 451
PROMAŠENA TEMA: Karadžić ignoriše stradanja sarajevske djece
SVE NA POKOJNIKA: Ko je Mandiću naložio da pošalje depešu za početak rata?
IMAGINACIJA I/ILI STVARNOST: Filmska kritika generala Zdravka Tolimira
PETOGODIŠNJI PLAN: Šešelj najavljuje još deset slučajeva nepoštovanja suda