Home



PREBRAJANJE KOSOVSKIH ČAURA




Budući da je beogradski patolog Zoran Stanković na suđenju policijskom generalu Vlastimiru Đorđeviću tvrdio da broj čaura pronađenih na lokacijama gde su 1999. godine počinjeni zločini nad kosovskim Albancima ne odgovara broju zabeleženih prostrelnih rana, tužiteljica ga podsetila da su strani forenzički timovi na Kosovo stigli tek nakon NATO bombardovanja i da su se u međuvremenu dokazi mogli ukloniti ili zagubiti

Zoran Stanković, svjedok odbrane Vlastimira ĐorđevićaZoran Stanković, svjedok odbrane Vlastimira Đorđevića

Tužiteljica Kravec/Kravetz je u današnjem unakrsnom ispitivanju nastojala da rehabilituje rezultate obdukcija francuskih i austrijskih patologa o zločinima na Kosovu koje je juče osporavao beogradski ekspert sudske medicine Zoran Stanković. Između ostalog, radi se o incidentu u selu Kotlina gde su tela 17 Albanaca pronađena u nekoliko lokalnih bunara kao i o ubistvu više od stotinu civila u selu Izbica. Obe lokacije se nalaze na popisu zločina navedenih u optužnici protiv policijskog generala Vlastimira Đorđevića, na poziv čije odbrane je Stanković došao u Hag.

Svedok je juče tvrdio da je nadomak bunara u Kotlini pronađeno svega 12 čaura, a da je na 17 leševa zabeleženo 26 rana, što po njemu ukazuje da su se ubistva dogodila na drugoj lokaciji, možda i u borbi. Tužiteljica ga je zato podsetila da su se austrijski patolozi na licu mesta pojavili šest meseci nakon zločina koji se, prema optužnici, dogodio 24. marta 1999. godine, i sugerisala da je u međuvremenu neko mogao da skloni čaure. Stanković je dozvolio mogućnost da se i tako nešto dogodilo, mada je primetio da je Kosovo tada "bilo prekriveno čaurama" i da mu nije jasno zašto bi ih neko skupljao baš u Kotlini a ne na nekom drugom mestu.

O čaurama pronađenim pored leševa se govorilo i u vezi sa zločinom u Izbici, gde je, po optužnici, 27. marta 1999. godine streljano više od stotinu albanskih civila. Stanković je tvrdio da se u izveštaju francuskih patologa navodi da su u Izbici pronađene svega 84 čaure, što bi, kaže, ukazivalo da su se i u tom slučaju ubistva dogodila na drugoj lokaciji. Tužiteljica ga ja podsetila da je i francuski tim na Kosovo stigao tek po okončanju NATO bombardovanja u junu 1999. godine i da je deo čaura mogao biti izgubljen još prilikom prve ekshumacije koju je mesec dana ranije obavila srpska strana. Stanković se složio da je "sve moguće", ali da i dalje stoji podatak da su pronađene samo 84 čaure.

Potom je na "dnevnom redu" bila i svedokova analiza video snimka sačinjenog neposredno nakon ubistva u Izbici. On je, naime, rekao da je primetio da je obuća koju su nosili ubijeni bila blatnjava, na osnovu čega zaključuje da su tu doneseni sa druge lokacije. Tužiteljica je sugerisala da su možda na mesto egzekucije, odnosno na pomenutu livadu, dovedeni kroz blato, što je Stanković odbacio, navodeći da bi im u tom slučaju bar deo blata spao prilikom izlaska na travu. Kada mu je sugerisano da je, prema izjavama preživelih svedoka zločina u Izbici, tog 27. marta padala jaka kiša i da je zato i sama livada mogla biti veoma blatnjava, svedok je odgovorio da je "sve moguće, ali da se to na snimku ne vidi".

Na suđenju generalu Vlastimiru Đorđeviću će uslediti tronedeljna pauza i nastavak se očekuje u ponedeljak 19. aprila.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 447

NA MJESTU ZLOČINA: Pretraživanje srebreničkih polja smrti
"POPIS" NA HELIODROMU: Kako vjerovati civilu da nije vojnik
NEVJERNI TOMA: Šešelj traži obavezujući nalog za svjedočenje Karle del Ponte
SUDIJSKI PRODUŽETAK: Novi svjedok Pretresnog vijeća na suđenju za "Oluju"