Home
RAT U INOSTRANSTVU PO SOPSTVENOM IZBORU
Po tvrdnjama Zlatka Danilovića, bivšeg vojnog policajca 72. specijalne brigade VJ, pripadnici te brigade su u decembru 1993. godine, mogli sami da odluče hoće li, ili neće, učestvovati u borbama na sarajevskom ratištu
Zlatko Danilović, svjedok odbrane Momčila Perišića
Svedočenjem Zlatka Danilovića, bivšeg pripadnika čete vojne policije 72. specijalne brigade Vojske Jugoslavije, branilac generala Momčila Perišića nastoji da dovede u pitanje prethodni iskaz svedoka tužilaštva sa pseudonimom MP 011, nekadašnjeg pripadnika iste brigade.
Svedok MP 011 je u dokaznom postupku optužbe tvrdio da je brigada nekoliko puta angažovana van granica SRJ, uključujući operacije u Srebrenici u februaru 1993. i 1995. godine i u Sarajevu u decembru 1993. godine. Po tvrdnjama tog svedoka, general Perišić je razgovarao sa pripadnicima brigade, ukazujući im da je ofanziva na Srebrenicu od strateškog značaja. Rekao je, takođe, da su pripadnici VJ dobijale značajne naknade za učešće u operacijama u BiH i da su u tim prilikama nosili oznake VRS.
Svedočeći danas na poziv odbrane Danilović je, međutim, prihvatio samo jednu od tvrdnji bivšeg kolege koji je svedočio za optužbu. Potvrdio je, naime, da je oko 50 vojnika 72. brigade u decembru 1993. godine upućeno na zadatak u Vogošću, kod Sarajeva. Međutim, dodao je, oni koji se "nisu osećali sposobnim, nisu morali da idu". Zadatak brigade je, po Daniloviću, bio da zauzmu zgradu Medicinskog centra Betanija kao i bunkere i rovove oko nje. Akcija koja se u optužnici protiv generala Perišića naziva kodnim imenom Pancir 2, počela je 27. decembra i završila se nakon 2 sata uz velike gubitke 72. brigade – šest vojnika je poginulo a 10 je ranjeno, rekao je svedok. Pripadnici brigade su ostali na području Sarajeva još dva dana i nakon toga su se vratili u Srbiju. Tela poginulih su naknadno vraćena u Srbiju i sahranjena.
Danilović je ostao u 72. brigadi do kraja 1994. godine. Tvrdi da nakon ove akcije više nisu odlazili na teren kao i da ne zna da je iko išao na zadatke u Cazinskoj krajini, Tuzli, Sarajevu ili Srebrenici. Po saznanjima svedoka, general Perišić nije dolazio u brigadu na razgovor sa vojnicima ni u vreme dok je on bio tamo ali ni kasnije. Danilović, inače ima informacije o dešavanjima u brigadi pošto svake godine, 27. decembra, "daju pomen poginulima" u Vogošći.
U unakrsnom ispitivanju, tužilac je pokrenuo samo jednu temu - prestanka službe svedoka. Tužilac tvrdi da je Daniloviću prestala služba zbog dezerterstva dok svedok tvrdi da je napustio jedinicu "u dogovoru sa komandantom".
Sutkinju Pikar je zanimalo da li su vojnici u VJ mogli tek tako da odluče hoće li učestvovati u nekoj akciji ili ne, ili su morali da poštuju naređenja pretpostavljenih, a Danilović je odgovorio kako su "u ovom slučaju" vojnici imali pravo izbora.
Vezani izvještaji
TV Tribunal 445
"KAK'U SU DUŠU IMALI": Vapaj preživjelog sa stratišta na Branjevu
SUKOB INTERESA: Svađe branilaca i tužakanja optuženih čelnika Herceg Bosne
LAŽNA IZJAVA: Kako Milan Lukić dokazuje svoju nevinost
SAMOUPRAVLJANJE: Jesu li vojnici sami odlučivali hoće li na rat u inostranstvo?