Home
PETKOVIĆ PROTIV SVIH – SVI PROTIV PETKOVIĆA
Pitanje odgovornosti za logore HVO u Dretelju, Gabeli, Heliodromu…koje je u unakrsnom ispitivanju generala Milivoja Petkovića pokrenuo tužilac, posvađalo odbrane petorice od šest optuženih bivših čelnika Herceg Bosne
Milivoj Petković svjedoči u svoju odbranu
Tužilac Kenet Skot/Kenneth Scott je u nastavku unakrsnog ispitivanja generala Milivoja Petkovića pokrenuo pitanje odgovornosti za logore HVO. On je bivšeg načelnika Glavnog stožera HVO suočio sa njegovom tvrdnjom da je hapšenje pripadnika HVO muslimanske nacionalnosti u ljeto 1993. godine naredio Mate Boban koji je na Petkovićevo pitanje gdje će ti ljudi biti smješteni navodno odgovorio da će se za to "pobrinuti drugi".
Na tužiočevo pitanje ko su bili ti "drugi" Petković je odgovorio da je to pitanje riješeno uredbom iz 1992. godine po kojoj je "pitanje objekata za smještaj ratnih zarobljenika i ostalih zatočenih osoba bilo u nadležnosti Odjela obrane", odnosno suoptuženog Brune Stojića.
Tužilac je Petkovića podsjetio i na Prlićevu izjavu istražiteljima tužilaštva iz decembra 2001. godine, prije podizanja optužnice protiv bivših čelnika Herceg Bosne. Prlić je tada, između ostalog, rekao da su rat protiv Armije BiH vodile "političke strukture preko Glavnog stožera HVO i drugih vojnih organa". Odgovornost za zločine HVO Prlić je u toj izjavi prebacio na "vojne vlasti".
Svjedočeći u svoju odbranu Petković na takve optužbe odgovara: "Ako su političari vodili rat preko vojske zašto onda i političari ne bi bili odgovorni za zločine". Odgovarajući na pitanja tužioca Petković je kao glavne nosioce političke vlasti u Herceg Bosni naveo Matu Bobana i supotužene Jadranka Prlića i Brunu Stojića.
Stojićeva odbrana je u dodatnom ispitivanju uzvratila tvrdnjom da Petković "laže o zatočeničkim centrima kako bi zaštitio sebe". Braniteljica Senka Nožica je ukazala na dokumente HVO po kojima su logori u Dretelju, Gabeli i na Heliodromu bili "de facto" u nadležnosti zapovjednika operativnih zona HVO kojima su generali Petković i Praljak bili nadređeni.
Petkovićeva zastupnica Vesna Alaburić je na to uzvratila ukazujući na Stojićevu zapovijed iz avgusta 1993. godine kojom se svi objekti za ratne zarobljenike ili vojne pritvorenike stavljaju u nadležnost Komisije koju je imenovao Odjel obrane. U sastavu te komisije su bili Berislav Pušić, Josip Đogić, Željko Barbarić, Jago Musa i Josip Praljak. Na spominjanje Pušićevog imena prigovorio je njegov branilac Fahrudin Ibrišimović."Ja bi ovaj prigovor nazvao ‘tresla se gora rodio se miš’, a miš je izgleda Berislav Pušić", rekao je branilac ukazujući da Pušića u glavnom ispitivanju niko nije spomenuo.
Petkovićeva braniteljica je Pušićevom braniocu uzvratila da se "trenutno razgovora o Stojićevoj odgovornosti", te je ukazala na nekoliko dokumenata iz kojih slijedi da je Stojić izdavao operativna naređenja vojnoj policiji HVO. Petković je prethodno, u glavnom iskazu, tvrdio da mu Stojić nikada nije izdao nijedno operativno naređenje, ali nije bilo riječi o tome da li je Stojić takva naređenja izdavao drugima.
Advokati Stojićeve, Prlićeve i Ćorićeve odbrane su oštro reagovali navodeći između ostalog da je Petkovićeva odbrana, ako je htjela, to pitanje trebala pokrenuti u glavnom ispitivanju, a ne u dodatnom kada ostale odbrane nemaju više načina da reaguju. Alaburić je odgovorila da Petkovićeva odbrana samo pokušava "precizirati ko je za šta bio nadležan". Prlićev advokat Majkl/Michael Karnavas je to nazvao "tehnikom sabotiranja ostalih odbrana" i svoj prigovor zaključio riječima: "Ako se primjenjuje takva taktika, treba očekivati i reakcije".
Vezani izvještaji
TV Tribunal 444
GENERAL I ŽRTVA: Glas preživelog sa srebreničkih stratišta
TEORIJA ZAVJERE: Kako je JNA štitila Izetbegovića od Ganića
PREBACIVANJE ODGOVORNOSTI: Sukob odbrana šestorke iz Herceg Bosne
NOĆ U LOGORU SUŠICA: Zatočenici su molili boga da svane
ZAŠTITNE MERE: Zašto se svedoci pred Šešeljem osećaju ugroženim