Home
KAKO SE MIJENJA DAN ZA NOĆ
U unakrsnom ispitivanju suoptuženog Milivoja Petkovića general Slobodan Praljak osporavao vjerodostojnost snimaka koje je u ljeto 1993. godine snimio reporter BBC Džeremi Boven u istočnom Mostaru optužujući ga da je vještačkim putem dan pretvorio u noć. Tužilac Praljkove tvrdnje naziva "čistim fantazijama"
Slobodan Praljak u sudnici Tribunala
Bivšeg načelnika Glavnog stožera HVO Milivoja Petkovića, koji svjedoči u svoju odbranu, je danas unakrsno ispitao suoptuženi general Slobodan Praljak. Ovo je prvi put da optuženika koji svjedoči ispituje drugi optuženik o navodima zajedničke optužnice koja ih, sa preostalom četvoricom bivših lidera bosanskih Hrvata, tereti za udruženi zločinački poduhvat s ciljem pripajanja Herceg Bosne susjednoj Hrvatskoj.
Ranijom odlukom vijeća optuženima Slobodanu Praljku i Valentinu Ćoriću je odobren zahtjev da umjesto svojih pravnih zastupnika unakrsno ispitaju Petkovića o događajima u kojima je lično sudjelovao ili o kojima ima neposredna saznanja.
Praljak je, između ostalog, nastojao osporiti vjerodostojnost snimaka koje je u ljeto 1993. godine napravio reporter BBC Džeremi Boven/Jeremy Bowen u istočnom Mostaru. Praljak optužuje Bovena da je "falsifikovao" noćne snimke prelaska muslimanskih civila sa zapadne na istočnu obalu Neretve. Pozivajući se na svoje iskustvo režisera Praljak tvrdi da prisustvo sjenki na noćnim snimcima ukazuje da su oni zapravo nastali na dnevnom svjetlu, a da je noćni efekt postignut uz pomoć specijalnih filtera. U vrijeme kada su snimci nastali u Mostaru, tvrdi Praljak, nije bilo ni struje ni mjesečine.
Petković je potvrdio i proširio ovu Praljkovu tvrdnju. On je dodao da je Boven u avgustu 1993. godine otišao u istočni Mostar po nalogu Rasima Delića da tamo "ekskluzivno" zabilježi zauzimanje zapadnog dijela grada od strane Armije BiH. Pošto se to nije desilo Boven je, tvrdi Petković, montirao "lažne snimke" kako bi napravo kakvu-takvu priču. Tužilac je takve navode nazvao "čistim fantazijama".
Osim toga, Praljak je ukazivao da je put oružja za Armiju BiH vodio preko teritorije Hrvatske i Hrvatske zajednice Herceg Bosna, što je Petković potvrdio. Nakon uvida u dva dokumenta koje mu je Praljak pokazao Petković je promijenio svoj raniji iskaz da bivši zapovjednik Armije BiH Sefer Halilović, po njemu, nije bio agent Kontra-obavještajne službe. U dokumentu bivše JNA, naime, se navodi da je Halilović bio član KOS od 1977. godine te da mu je tajno ime bilo Boris. Praljak je to potkrijepio Halilovićevim priznanjem u izjavi koju je iz 1993. godine dao MUP Sarajevo, nakon što je smijenjen sa čelne pozicije u Generalštabu Armije BiH.
Praljak je po završetku ispitivanja rekao da je odlučio do daljnjeg prestane dolaziti u sudnicu jer smatra da suđenje nije pravedno. On je prebacio mađarskom sudiji Arpadu Prandleru i Švajcarcu Stefanu Trekselu/Trechsel da odbacuju dokaze relevantne za njegovu odbranu. Obojica sudija su mu odgovorili da je "potpuno u krivu".
Suđenje se nastavlja sutra.
Vezani izvještaji
TV Tribunal 443
MIT ILI ZLOČIN: "Mermerne istine" Radovana Karadžića
ČAST ILI GENOCID: Srebrenički izbor generala Tolimira
UNAKRSNO ILI INTERESNO: Kako je Praljak ispitivao suoptuženog Petkovića
VEVERICA ILI AŽDAJA: Šešeljevi uslovi za izvođenje dokaza odbrane
NACIONALNO ILI INTERNACIONALNO: Nasleđe Tribunala u vlasništvu domaćih pravosuđa