Home



ŠEŠELJ: MEĐUNARODNO PRAVO JE NEHUMANO




Vojislav Šešelj tvrdi da je njegov zahtev da se Hrvati proteraju iz Srbije bio u skladu sa međunarodnim pravom, ali da on i njegova stranka nisu imali veze sa pritiscima da se Hrvati isele iz Hrtkovaca

Vojislav Šešelj u sudnici TribunalaVojislav Šešelj u sudnici Tribunala

Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj je tokom unakrsnog ispitivanja zaštićenog svedoka VS-067 citirao svoj govor u Skupštini Srbije od 1. aprila 1992. godine u kome se založio da se prema Hrvatima koji žive u Srbiji primeni načelo retorzije, odnosno odmazde. "Ako smo imali osnova da posle Drugog svetskog rata proterujemo Nemce iz Vojvodine, sada ima daleko više osnova da proterujemo Hrvate", rekao je tada Šešelj.

Svedok je u prethodnom iskazu opisao kako su posle Šešeljevog govora u Skupštini Srbije i njegovog mitinga u Hrtkovcima 6. maja '92., on i mnogi drugi žitelji tog etnički hrvatskog sela u Vojvodini počeli da se iseljavaju u Hrvatsku. "Nisam zapravo želio napustiti svoj zavičaj, ali u prilikama koje su nastale nismo mogli ostati... Procena je bila da nismo sigurni i da se trebamo maknuti u Hrvatsku", rekao je on.

Prinudno iseljavanje Hrvata iz Hrtkovaca je jedan u nizu ratnih zločina koje tužilaštvo pripisuje Šešelju, koji se pored toga tereti da je navodio i podsticao svoje pristalice u sastavu paravojnih jedinica da sprovode etničko čišćenje u Hrvatskoj i Bosni.

Šešelj je na današnjem pretresu tvrdio da je njegov zahtev da se Hrvati proteraju iz Srbije bio u skladu sa međunarodnim pravom i pozvao se na primer Amerike koja je, po njemu, za vreme Drugog svetskog rata držala svoje građane japanskog porekla "u koncentracionim logorima". "Međunarodno pravo nije humano", rekao je Šešelj.

U drugom delu unakrsnog ispitivanja Šešelj je nastojao da dokaže da je Ostoja Sibinčić, koga svedok i tužilaštvo navode kao osobu koja je koordinirala pritisak na hrtkovačke Hrvate, tek 1995. godine pristupio Srpskoj radikalnoj stranci a da je do tada bio predsednik ogranka Srpskog pokreta obnove (SPO) u tom selu. Pri tom je citirao sudski overenu izjavu samog Sibinčića kao i još nekoliko izjava koje su mu u međuvremenu poslali njegovi pravni saradnici.

Sa druge strane, aktivista SPO Aleksa Ejić, koji je u istom procesu svedočio u oktobru 2008. godine, naveo je da je Sibinčić istupio iz te stranke još 1991., i da se posle toga priključio radikalima. Na današnjem procesu, tužiteljka Liza Birsej/Lisa Biersay, citirala je Šešeljevu izjavu na konferenciji za štampu iz 1993. godine na kojoj je tražio da se oslobode pritvoreni aktivisti Srpske radikalne stranke, uključujući i Sibinčića.
Šešelj je sem toga ukazao da su Hrvati u Srbiji tokom rata imali "neuporedivo bolji tretman" nego Srbi u Hrvatskoj, sa čime se svedok u načelu složio.

Suđenje lideru srpskih radikala biće nastavljeno u prvoj sedmici marta.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 441

OPTUŽENI I EKSELENCIJE: Diplomatski seminar Radovana Karadžića
PRINCIP RETORZIJE: Čas međunarodnog prava profesora Šešelja
UDRI PO SLABIJEM: Da li je HVO platio za neuspjehe Armije BiH?
STRANCI U DOBOJU: Kako su govorile "Crvene beretke"