Home



PETKOVIĆ SE BRANI "ZLATNIM LJILJANIMA"




Prvog dana svjedočenja u svoju odbranu bivši načelnik Glavnog stožera HVO Milivoj Petković je naglasio da mu je Ratno Predsjedništvo Republike BiH početkom oktobra 1992. godine za "posebne zasluge u odbrani od agresije na BiH" dodijelilo najveće vojno odlikovanje Armije BiH - "Zlatni ljiljan"

Milivoj Petković svjedoči u svoju odbranuMilivoj Petković svjedoči u svoju odbranu

"Samo jedna država postoji a to je Bosna i Hercegovina i nju sam branio tokom cijelog rata", rekao je Milivoj Petković, bivši načelnik Glavnog stožera HVO, negirajući optužbe za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu čiji je cilj, po optužnici protiv njega i ostale petorice bivših lidera bosanskih Hrvata, bilo pripajanje Herceg Bosne Republici Hrvatskoj.

Petković je tu tvrdnju ilustrovao činjenicom da mu je Ratno Predsjedništvo Republike BiH 7. oktobra 1992. godine - za "posebne zasluge u odbrani od agresije" - dodijelilo najveće vojno odlikovanje Armije BiH - "Zlatni ljiljan". Po njegovim riječima, to priznanje mu je u Sarajevu uručio tadašnji zamjenik predsjednika BiH Ejup Ganić u prisustvu člana Predsjedništva Stjepana Kljujića i zamjenika načelnika Glavnog stožera Armije BiH Stjepana Šibera.

"Ljiljani" su tom prilikom, po riječima optuženog, dodijeljeni još petorici njegovih vojnika kao i tadašnjem predsjedniku Hrvatske zajednice Herceg Bosna Mati Bobanu, koji je po optužnici bio jedan od vodećih učesnika udruženog zločinačkog poduhvata. On je dodao da mu se na ceremoniji dodjele Ganić "zahvalio na svemu što je HVO učinio od aprila do oktobra 1992. godine za odbranu BiH", uključujući oslobađanje dijela BiH istočno od Neretve prema granici sa Srbijom i Crnom Gorom.

Petković, dalje, odbacuje navode optužnice o umiješanosti Hrvatske vojske (HV) u sukob u BiH. On kaže da su jedinice HV u novembru '91. ušle na teritorij BiH u južnom pograničnom pojasu kako bi zaustavile prodor JNA prema Hrvatskoj. Dijelovi istočne Hrvatske, južne BiH i zapadne Srbije i Crne Gore su, po Petkoviću, bili "jedinstveno ratište" gdje su se vodile borbe između HVO i HV s jedne te JNA i srpskih dobrovoljaca s druge strane.

Postrojbe HV su, po Petkovićevim riječima, ostale raspoređene unutar BiH duž južne granice sa Hrvatskom sve do potpisivanja Dejtonskih sporazuma u decembru 1995. godine i to na osnovu sporazuma o prijateljstvu i saradnji koji su 21. jula 1992. godine u Zagrebu potpisali Franjo Tuđman i Alija Izetbegović.

Iskaz generala Petkovića se nastavlja u ponedjeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 440

BIH JEDNA I JEDINA: Koju je državu branio general Milivoj Petković
PAUČINA NAD KLADUŠOM: "Internacionalna brigada" za spas Fikreta Abdića
"PALI!": Čas istorije profesora Lažetića