Home
SEKRETAR SUDA ODBIJA DA BUDE ŠEŠELJEV "CENZOR"
Provera sadržaja publikacija optuženih ne spada u mandat Sekretarijata Tribunala navodi se u odgovoru sekretara suda Džona Hokinga na nalog Pretresnog veća u predmetu Vojislava Šešelja da Sekretarijat proveri da li nove knjige optuženog lidera srpskih radikala sadrže poverljive informacije o zaštićenim svedocima
John Hocking, sekretar Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju
Sekretarijat suda nema mandat i nije ni finansijski ni stručno opremljen da proverava da li publikacije nekog optuženog sadrže bilo kakve poverljive informacije. To je odgovornost optuženog i ona se ne može prebaciti na Sekretarijat, navodi se u podnesku sekretara suda Džona Hokinga/John Hocking upućenom Pretresnom veću u predmetu Vojislava Šešelja kojim predsedava sudija Antoneti/Antonetti a čine ga i sudije Latanci/Latanzzi i Harhof/Harhoff.
Povod je odluka i usmeni nalog Veća sa rasprave od 12. januara ove godine kojima se Sekretarijat zadužuje da pregleda Šešeljeve knjige pripremljene za štampu kako bi utvrdio da li one sadrže poverljive informacije ili podatke o identitetu zaštićenih svedoka.
Sekretar suda podseća da je Sekretarijat zadužen da pomaže većima, sudijama i tužiocu u njihovom radu, da priprema suđenja, upravlja radom svih službi Tribunala i kontaktira s javnošću. Bilo bi neprimereno, naglašava Hoking, da se sredstva Ujedinjenih nacija troše i na redakturu knjiga nekog optuženog.
Postupak provere pomenutih knjiga, ističe se dalje u podnesku, podrazumeva da je osoba koja to čini vrlo detaljno upoznata sa predmetom. Nije dovoljno, podseća sekretar, proveriti samo da li se u knjigama navode imena zaštićenih svedoka, budući da se, što je i Veću poznato, poverljive informacije mogu obelodaniti i nečiji identitet otkriti i bez pominjanja konkretnih imena i ličnih podataka zaštićenih svedoka. Stoga, nije dovoljno "samo pročitati svaku reč" u pomenutim knjigama već je potrebno dobro poznavanje konteksta i činjenica iz predmeta. Osoblje Sekretarijata, kako se navodi," nije za to obučeno".
U podnesku sekretara se na kraju podseća i da su 2005. godine utvrđena posebna uputstva za postupanje sa podnescima koji su pisani nepristojnim i uvredljivim jezikom, a optuženi Šešelj je na raspravi od 12. januara sam rekao da su naslovi njegovih novih knjiga o sudijama Bonomiju/Bonomy, Parkeru i Kvonu/Kwon upravo takvi - odnosno "uvredljivi, čak lascivni".
Sekretar zato odbija da "svojim potpisom odobrava publikacije u kojima se vređaju sudije ili službenici Tribunala" – zaključuje se u podnesku upućenom Pretresnom veću koje sudi lideru srpskih radikala.
Vezani izvještaji
- Predmet : Šešelj
- 2010-01-19 ŠEŠELJ O ARKANU, SVINJSKOM GRIPU I PODGREJANOM KROMPIRU
- 2010-01-14 TAJNA ODLUKA O ŠEŠELJEVOJ "PRESICI"
- 2010-01-13 ŠEŠELJ: "ŠTA VAS BRIGA ZA ISTINU"
- 2010-01-26 "LAŽNI" ŠEŠELJEVCI U NEVESINJU
- 2010-01-27 SVAŠTA ČUO, MALO VIDEO
- 2010-02-02 DA LI SU MOSTAROM HARALI PRAVI ILI LAŽNI "ŠEŠELJEVCI"
TV Tribunal 438
I JARE I PARE: Karadžić hoće dokumente ali neće "papirno suđenje"
BOSANSKI TROUGAO: Ko je koga varao u Herceg Bosni
NEVOLJNI SVJEDOK: Pravi Dabić i "lažni Šešeljevci"
LOGISTIČKA PODRŠKA: Užički meci za srebrenička stratišta