Home



VOJNA UTVRĐENJA ILI "NORMALNE KUĆE"




U unakrsnom ispitivanju Džona Kroslanda, bivšeg britanskog vojnog atašea u Beogradu, odbrana policijskog generala Vlastimira Đorđevića nastojala da dokaže da su albanska sela na Kosovu bila legitimna vojna meta jer su civilni objekti korišćeni kao vojna utvrđenja iz kojih su napadane srpske snage

Vlastimir Đorđević u sudnici TribunalaVlastimir Đorđević u sudnici Tribunala

U unakrsnom ispitivanju Džona Kroslanda/John Crosland, bivšeg britanskog vojnog atašea u Beogradu, branilac policijskog generala Vlastimira Đorđevića je sugerisao da su Albanci na Kosovu 1998. i 1999. godine koristili svoje domove kao "dobro utvrđene objekte". Mada je prihvatio da su kuće ozidane visokim zidom mogle da podsećaju na "vojne objekte", Krosland je ipak ukazao da su to bile "normalne kuće". Odbrana nastoji da dokaže da vojska i policija nisu u albanskim selima napadali civile već "teroriste" koji su kuće koristili kao bazu za napade na srpske snage.

U glavnom ispitivanju, Krosland je tvrdio da su Vojska Jugoslavije i srpski MUP u združenim akcijama koristili neproporcionalnu silu prilikom napada na sela za koja su smatrali da pružaju podršku Oslobodilačkoj vojsci Kosova (OVK). Svoja zapažanja je zabeležio u izveštajima koje je, nakon poseta Kosovu, uputio svojim nadređenima.

Nastojeći da potvrdi svoju tezu da je OVK bila teroristička organizacija, branilac generala Đorđevića je citirao razgovor između Kroslanda i Negovana Jovanovića, oficira VJ zaduženog za vezu sa stranim vojnim atašeima. Krosland je danas potvrdio da je tom prilikom rekao da "takozvana OVK sve više pokazuje karakteristike terorističke organizacije koja ne preza ni od čega, pa ni od likvidacije sopstvenih pripadnika za najmanju neposlušnost". Ono što zabrinjava, rekao je tada, je "utisak da teroristi uvećavaju svoju teritoriju".

Krosland je objasnio da je dužnost vojnog atašea bila da tačno izveštava o razvoju situacije sa obe strane. Dodao je, međutim, da su "teroristi za jednu grupu teroristi a za drugu borci za slobodu i da je na državama kojih se to tiče da odluče kako da se nose s tim".

Branilac je potom ukazao da se OVK snabdevala naoružanjem i vojnom opremom iz Albanije kao i da je "zloupotrebljavala civilno stanovništvo" kako bi "stvorila privid humanitarne katastrofe". Po braniocu, zloupotreba se odvijala tako što su pripadnici OVK naređivali civilnom stanovništvu da napusti svoje domove i nakon toga pozivali novinare prikazujući im pusta sela kao posledicu delovanja srpskih snaga. Krosland je odgovorio da je humanitarna katastrofa zaista zadesila Kosovo i da su mnogi seljani nosili sa sobom sve što su imali. Ukazao je i da je OVK možda delom doprinela takvoj situaciji ali i da su krivicu snosile i srpske snage bezbednosti.

Unakrsno ispitivanje Džona Kroslanda biće nastavljeno sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 429

BOJKOT: Sudska premijera bez glavnog lika
"NAORUŽANI NAROD": Da li je u Herceg Bosni uopšte bilo civila?
GROBNICA NA KRAJU GRADA: Gdje su sahranjene žrtve terora u Brčkom