Home



GENERAL VASILJEVIĆ SVEDOČI NA SUDJENJU MILOŠEVIĆU




Bivši načelnik Kontraobaveštajne službe JNA, general Aleksandar Vasiljević, je dosad najznačajniji "insajder" koji svedoči na sudjenju bivšem predsedniku Srbije i SRJ

General Aleksandar Vasiljević, bivši načelnik Kontraobaveštajne službe JNA, je nesumnjivo najznačajniji "insajder" koji je do sada svedočio na sudjenju Slobodanu Miloševiću. U optužnici za zločine protiv čovečnosti u Hrvatskoj, naveden je kao jedan od Miloševićevih saučesnika, odnosno učesnika u onome što tužilaštvo definiše kao "zajednički zločinački poduhvat." Svi koji su u tom svojstvu navedeni pod istragom su haškog tužilaštva.

Kada je ta optužnica objavljena u jesen 2001., rekao je u uvodu u njegovo svedočenje tužilac Džefri Najs/Geoffrey Nice, general Vasiljević se sam javio kancelariji tribunala u Beogradu i rekao da je spreman da razgovara sa istražiteljima tužilaštva. Pristao je da svedoči i nije tražio nikakve zaštitne mere ni za sebe ni za svoju porodicu.

U prvih pola sata svedočenja Vasiljević je govorio o komandnoj strukturi JNA i Teritorijalne odbrane, kao i o ratnim ciljevima JNA tokom sukoba u Hrvatskoj 1991. Prema njegovom objašnjenju, u vreme rata predsednik republike postaje komandant Teritorijalne odbrane, koji takodje daje saglasnost za razmeštaj jedinica TO izvan granica te republike.

Za ratne ciljeve u Hrvatskoj Vasiljević je rekao da su bili "različiti u različitim etapama". Prvi je bio "razdvajanje snaga u sukobu u kojem JNA nije učestvovala". Kao sukobljene strane, naveo je "srpske snage i paravojne sastave u Hrvatskoj". Drugi cilj je, po Vasiljeviću, bila "zaštita jedinica JNA u blokiranim kasarnama u Hrvatskoj". Konačno, od septebra 1991. cilj je bio "zaštita ugroženih naroda", odnosno "zaštita Srba u nekim krajevima Hrvatske - Baniji, Lici i Kordunu - gde je došlo do napada Zbora narodne garde".

Krajem juna 1991. na sednici saveznog Saveta za zaštitu ustavnog poretka, Vasiljević je od Borisava Jovića - tadašnjeg člana Predsedništva SFRJ i još jednog od učesnika "zajedničkog zločinačkog poduhvata" iz optužnice protiv Miloševića - prvi put čuo stav da "ne treba nikoga silom terati da ostane u Jugoslaviji i da JNA treba da se povuče iz Slovenije i izadje na nove granice". Jović tom prilikom nije definisao te "nove granice".

Bivši šef vojne kontraobaveštajne službe je izazvao smeh na galeriji za publiku kada se, u odgovoru na pitanje o hapšenju Željka Ražnatovića Arkana početkom 1991. u Dvoru na Uni, pozvao na "ono što je objavljeno u medijima": da su Arkan i njegovi saputnici uhvaćeni u transportu oružja. Na dodatno pitanje tužioca - "ko je iza toga stajao?" - Vasiljević je odgovorio da je to bio MUP Srbije, pošto je tadašnji ministar Radmilo Bogdanović lično intervenisao kod svog hrvatskog kolege Josipa Boljkovca da se Arkan i dvojica njegovih saputnika oslobode i vrate u Srbiju.

General Vasiljević je, takodje, svedočio i o "manjim količinama pretežno lovačkog oružja" koje su u jesen 1990. iz Srbije prebačene u Kninsku krajinu. U proleće sledeće godine, nakon neuspeha naredbe Predsedništva SFRJ da se razoružaju paravojne formacije u Hrvatskoj, počelo je masovnije naoružavanje Srba u Krajini i obuka jedinica u kampu Golubić kod Knina.

Svedočenje generala Aleksandra Vasiljevića će se nastaviti sutra i trajaće, po svemu sudeći, veći deo sledeće sedmice. (kraj)


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 133

VUKOVAR, 20. NOVEMBAR 1991.: Dr. Vesna Bosanac na unakrsnom saslušavanju kod Slobodana Miloševića
POGLED PREKO UNE: S.O.S. sa stadiona-logora u Bosanskom Novom
"HAG PROTIV PRAVDE" - SVEDOK PROTIV HAGA: Da li je rat u Bosni bio neizbežan?
PRESUDA MEĐUNARODNOG SUDA PRAVDE: Slučaj "Bosna i Hercegovina" protiv Jugoslavije" se nastavlja
TRI DRŽAVE, TRI VOJSKE, JEDAN CILJ: Kada je Arkan bio važniji od generala JNA