Home



"PRIVREMENA EVAKUACIJA" BENKOVCA




Bivši direktor Autotransporta iz Benkovca Dušan Sinobad tvrdi da su srpski civili 4. avgusta 1995. godine sa područja te opštine evakuisani u Bosanski Petrovac, odakle je trebalo da se vrate kad se situacija smiri. U unakrsnom ispitivanju prihvatio sugestiju Gotovininog branioca da glavni razlog odlaska stanovništva nije bilo granatiranje, već strah od ulaska hrvatskih oružanih snaga u grad

Dušan Sinobad, svjedok na suđenju Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu MarkačuDušan Sinobad, svjedok na suđenju Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču

U završnici dokaznog postupka optužbe na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču, optuženim za zločine u toku i nakon operacije "Oluja" 1995. godine, tužilac je danas izveo novog svedoka o bazi zločina. Bivši direktor Autotransporta iz Benkovca Dušan Sinobad svedočio je o granatiranju te krajinske opštine i evakuaciji stanovništva prvih dana operacije "Oluja".

Svedok je rekao da je rano ujutro 4. avgusta 1995. godine video dim i kratere tri do četiri granate kojima je sa hrvatskih položaja pogođena benkovačka stambena četvrt Barice. Potom se uputio u rodnu Kolarinu, udaljenu oko sedam kilometara od grada kako bi posetio roditelje, ali zbog granatiranja nije mogao da uđe u selo i ubrzo se vratio. Tvrdi da u Kolarini nije bilo nikakvih vojnih položaja. Po povratku u Benkovac, svedok je zatekao brojne civile koji su, kako su mu ispričali, pobegli iz svojih sela zbog granatiranja.

Sinobad je tog 4. avgusta popodne pozvan u ured gradonačelnika gde je održan sastanak lokalnog kriznog štaba na kojem mu je rečeno da pripremi autobuse za prevoz stanovništva do Bosanskog Petrovca. Evakuacija je, tvrdi, trebalo da bude privremena, pošto mu je rečeno da će istim autobusima vratiti ljude u Benkovac kada se situacija smiri.

Dokazujući da su u selu Kolarina neposredno pred "Oluju" bili smešteni i vojni ciljevi, branilac Ante Gotovine je u unakrsnom ispitivanju predočio niz dokumenata hrvatskih obaveštajnih službi u kojima se navodi da se tamo nalazio artiljerijski vod, dva tenka, ali i komanda jedne manje jedinice vojske krajinskih Srba. Svedok je odgovorio da on kao civilno lice nije imao uvid u raspored vojnih jedinica, a kaže da prilikom povremenih odlazaka u Kolarinu nije primetio ništa od onoga što se u hrvatskim obaveštajnim dokumentima navodi, osim jednog broja nenaoružanih uniformisanih lokalnih Srba koji su bili na privremenom dopustu.

Odgovarajući na pitanja o evakuaciji srpskog stanovništva, svedok je prihvatio braničevu sugestiju da glavni razlog odlaska civila nije bilo granatiranje, već strah od ulaska hrvatskih oružanih snaga u grad. Povremenog granatiranja Benkovca je, kaže, bilo i pre "Oluje", ali stanovništvo nije nikud odlazilo.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 400

JUBILEJ: Naših 400 haških hronika
(NE)IZJAŠNJAVANJE: Nova optužnica - stari Karadžić
NA RUBU OČAJA: Šta svjedok nije vidio u Dretelju
ODBRANA I NAPAD: Pandurević optužuje Bearu i Mladića
NEPOŠTOVANJE SUDA: Još jedna optužnica protiv Vojislava Šešelja