Home
KAD U LJUDIMA "BUKTI PLAMEN MRŽNJE"
Tokom glavnog iskaza Vese Vegara, bivšeg portparola HVO, odbrana Brune Stojića pokrenula pitanje zločina Armije BiH nad Hrvatima u aprilu 1993. godine uz upozorenje sudija da "obaveza poštivanja međunarodnog humanitarnog prava ne ovisi o reciprocitetu"
Veso Vegar, svjedok odbrane Brune Stojića
Odbrana bivšeg predstojnika Odjela obrane Hrvatske zajednice Herceg Bosna Brune Stojića u nastavku svog dokaznog postupka ukazuje na "stanje morala" pripadnika HVO u aprilu 1993. godine, kao i zločine koje je Armija BiH u tom periodu počinila nad Hrvatima na području Konjica.
Tužilac Kenet Skot/Kenneth Scott je prigovarao ispitivanju o zločinima Armije BiH ocjenjujući ih "nerelevantnim" za predmet protiv šestorice bivših lidera bosanskih Hrvata. Sudije su, međutim, taj prigovor odbile ali su podsjetile Stojićevu braniteljicu Senku Nožicu da "obaveza poštivanja međunarodnog humanitarnog prava ne ovisi o reciprocitetu", odnosno da se zločini jednih ne mogu pravdati zločinima drugih.
Argumentaciji Stojićevog advokata zašto je neophodno ukazati na zločine druge strane pripomogao je optuženi Slobodan Praljak koji je ukazao na smanjenu mogućnost upravljanja ljudima kada u njima "bukti plamen mržnje".
Nakon što joj je dozvoljeno ispitivanje o zločinima druge strane, Stojićeva odbrana je uz pomoć svjedoka Vese Vegara, bivšeg portparola HVO ukazala na zločine u Trusini 16. aprila 1993. godine u kojem su pripadnici Armije BiH pored nekoliko pripadnika HVO navodno ubili i više civila hrvatske nacionalnosti.
Stojićeva odbrana je, potom, ukazala i na izvještaj Darinka Tadića upućen UNPROFOR i drugim međunarodnim organizacijama u kojima se spominju zločini u Trusini i drugim selima na području Konjica kao i logor Armije BiH u Čelebićima u kojima su držani hrvatski civili.
Na pitanje sudija, kako on tumači to što je međunarodna zajednica znala a nije ništa poduzela nakon što je saznala za zločine nad Hrvatima – a u slučaju Ahmića gdje se isti dan dogodio zločin nad muslimanskim civilima jeste - svjedok je odgovorio da o tome još uvijek nema definitivan stav.
Broj optuženih koji prisustvuju sjednicama je, inače, iz dana u dan sve manji. Osim Jadranka Prlića i Valentina Ćorića koji suđenje bojkotuju zbog "dužine trajanja" i "sumnje u pravičnost postupka" u sudnici već neko vrijeme nema ni generala Milivoja Petkovića. Razlog odsutnosti bivšeg načelnika Glavnog stožera HVO je, prema riječima njegove odvjetnice Vesne Alaburić, zdravstvene prirode.
Suđenje se nastavlja sutra.
Vezani izvještaji
- Predmet : Prlić i drugi
- 2009-02-12 HRVATSKI DOBROVOLJCI U POSAVINI
- 2009-02-11 MULTINACIONALNI HVO
- 2009-02-10 "NESLUŽBENA" SAZNANJA O ZLOČINU U STUPNOM DOLU
- 2009-02-17 "MIROLJUBIVI" HRVATI I "RATOBORNA" ARMIJA BIH
- 2009-02-18 NIKAD ČUO ZA ETNIČKO ČIŠĆENJE U MOSTARU
- 2009-02-19 KONAČNI UDARAC STAROM MOSTU
TV Tribunal 398
NOVA OPTUŽNICA: Dvostruki genocid Radovana Karadžića
HELIODROM: Da li su mostarski Muslimani bili evakuisani ili zatočeni?
U UNAKRSNOJ VATRI: Vinko Pandurević se brani i optužuje
EFEKTI "OLUJE": Hrvatski generali osporavaju izvještaj Hrvatskog helsinškog odbora
MASAKR U MALOJ KRUŠI: Od žrtava je ostao samo prah i pepeo