Home



I NATO U NADLEŽNOSTI TRIBUNALA




Konferencija za novinare u Međunarodnom krivičnom sudu sa bivšu Jugoslaviju

Inicijativa haškog tužiteljstva za prikupljanje što više informacija o zločinima na Kosovu vrlo se aktivno nastavlja, a u razgovorima sa zapadnim vladama, od kojih se traže te informacije, tužitelji sve češće pokreću i pitanje hapšenja osumnjičenih ratnih zločinaca u BiH.

Na sastancima s američkim ministrima vanjskih poslova i obrane, glavna tužiteljica Luiz Arbur/Louise Arbour je prošlog tjedna u Washingtonu razgovarala o dostavi američkih obavještajnih i drugih informacija o Kosovu, kao i potrebi da se kroz hapšenja osumnjičenih u BiH pošalje jasno upozorenje onima koji su uključeni u zločine na Kosovu.

O hapšenjima u BiH, koja bi trebao provesti SFOR, Arbourova će razgovarati i s dužnosnicima francuske vlade danas i sutra u Parizu. Zamjenik glavne tužiteljice Grejem Bluit/Graham Blewitt na današnjoj je konferenciji za novinare kazao da su zapadne vlade generalno suglasne sa stajalištem haških tužitelja da bi hapšenja optuženih u BiH mogla odvratiti počinjenje nekih zločina na Kosovu. Međutim, tužitelji nisu rekli da su dobili jamstva da će se tim hapšenjima i pristupiti.

Blewitt je, na upit novinara, potvrdio da postoje glasine kako su neki dužnosnici NATO neskloni ideji da se intenziviraju hapšenja u BiH - jer smatraju da bi ona dovela do nemira među bosanskim Srbima u vrijeme dok traju zračni udari na SRJ. No, te glasine, napominje Blewitt, "nisu potvrđene kao službena politika NATO". S druge strane, Blewitt ukazuje da tužiteljstvo dobiva sve više traženih informacija od zapadnih vlada, iako priznaje da, zbog osjetljive prirode tih podataka i načina njihova prikupljanja, vlade vjerojatno nikada neće dostaviti apsolutno sve što tužitelji traže.

U sklopu spomenutih inicijativa, kao i istrage o Kosovu koju tužitelji provode na terenu, Louise Arbour će u sljedećih tjedan dana posjetiti Sarajevo, gdje će održati "operativne razgovore", te Skopje gdje će se susresti s predstavnicima vlade Makedonije na čijem tlu haško tužiteljstvo sada prvi put provodi istrage.

Osvrćući se na pozive haškom tužiteljstvu da preispita legalnost djelovanja NATO u SRJ, Blewitt je kazao da je od početka zračnih udara postalo očito da će peticije za optuživanje visokih zapadnih dužnosnika učestati. "Ne želimo javno primati sve te peticije", napomenuo je Blewitt dodajući kako, primjerice, ovotjedni zahtjev Evropskog odbora za zaštitu SRJ i srpskih nacionalnih interesa da se optuže visoki lideri SAD i NATO ne sadržava nikakve dokaze.

On, istodobno, napominje da glavna tužiteljica podsjeća zapadne vlade na obavezu da poštuju ratne zakone i Ženevske konvencije, te kaže kako za sada nema dokaza da one to ne čine. Međutim, "čim je prva bomba NATO pala na Jugoslaviju, i bez formalne objave rata, došlo je do međunarodnog oružanog sukoba", rekao je Blewitt ističući da, temeljem toga, djelovanja strana u sukobu - NATO zemalja, kao i SRJ - ulazi u nadležnost Haškog tribunala.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm