Home



TUŽITELJU NE TREBAJU INSTRUKCIJE ZA OPTUŽNICU PROTIV MILOŠEVIĆA




Konferencija za novinare u haškom Tribunalu

Tužilaštvo haškog Tribunala kategorički odbacuje mogućnost da im bilo koja vlada ili pojedinac daju instrukcije o tome trebaju li, ili ne, optužiti jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića.

Nakon što je danas francuski dnevnik "Mond" (Le Monde) objavio kako je Milošević, navodno, spreman da prihvatiti zahtjeve za dolaskom međunarodnih snaga na Kosovo - ali pod uvjetom da dobije imunitet pred međunarodnim pravosuđem, glasnogovornik ureda haškog tužitelja Paul Risley/Pol Rizli je napomenuo kako se radi o "spekulacijama koje sam Milošević nije potvrdio". Risley je istodobno odbacio mogućnost da bi takav eventualni dogovor utjecao na rad tužitelja: "Mi snažno naglašavamo našu ... apsolutnu nezavisnost da istražujemo sve ratne zločine počinjene tokom oružanog sukoba na prostoru bivše Jugoslavije.". On je ponovio izjavu glavne tužiteljice Louise Arbour da je "Tribunal dobio ovlasti izravno od Vijeća sigurnosti i da ne može i neće primati nikakve instrukcije od pojedinaca i vlada". Ni Vijeće sigurnosti ne može naložiti tužitelju da ne podiže optužnicu protiv Miloševića, budući da, kako je naglasio Risley, ovlasti Tribunala proizlaze izravno iz Povelje UN.

Glasnogovornik tužilaštva je na današnjoj konferenciji za novinare napomenuo da pred haškim istražiteljima koji od izbjeglica u Makedoniji i Albaniji prikupljaju informacije o kosovskim zločinima "stoji još puno posla." Ustvrdivši kako je njihova misija u tim zemljama jedan od najvećih izazova haškim istražiteljima, koji rade u trenutku dok se događaji na Kosovu još odvijaju i primaju velike količine informacija, on je kazao da je "još rano donositi zaključke o rezultatima istrage".

Na istoj konferenciji za novinare, portparol Tribunala Jim Landale/Džim Lendejl izvijestio je danas da je Sudsko vijeće odredilo da dvojica od šest svjedoka koje su suci pozvali da svjedoče na suđenju generalu Blaškiću, bivšem zapovjedniku HVO u Srednjoj Bosni, svoje iskaze daju 16. juna. Suci su naveli da bi bivši zapovjednik UNPROFOR u BiH Philippe Morillon/Filip Morijon i šef Promatračke misije EZ Jean-Pierre Thebault/Žan Pjer Tebo trebali svjedočiti o snagama na terenu i njihovu zapovjednom lancu, sastancima koje su imali u Srednjoj Bosni, te dati svoje mišljenje o optuženom. Na svjedočenjima koja će biti zatvorena za javnost, moći će prisustvovati i predstavnici francuske vlade i glavnog tajnika UN, sa pravom da se obrate Sudskom vijeću u slučaju kad bude trebalo zaštiti "više interese" tijela koja zastupaju.

Vjera Bogati


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm