Home
KAKO SE SVEDOK RAZOČARAO U ŠEŠELJA
Musliman iz Zvornika, koji svedoči pod pseudonimom VS 2000, opisao kako je u martu 1992. godine otišao na miting Srpske radikalne stranke u Malom Zvorniku da čuje Vojislava Šešelja, kojem se "divio kao najmlađem doktoru prava u bivšoj Jugoslaviji i pravom Titinom pioniru i omladincu"
Vojislav Šešelj u sudnici Tribunala
Nakon što se dan i po odvijalo na sednicama u celosti zatvorenim za javnost, suđenje Vojislavu Šešelju je u drugom delu današnjeg zasedanja otvoreno saslušanjem zaštićenog svedoka sa pseudonimom VS 2000.
Svedok se predstavio da je pre rata bio partijski sekretar i predsednik mesne zajednice, a da je nakon uspostavljanja višepartijskog sistema 1990. godine pristupio Stranci demokratske akcije (SDA) i postao član njenog Opštinskog odbora u Zvorniku. Bio je to, kako je rekao, njegov drugi susret sa Vojislavom Šešeljem. Prvi se odigrao pre gotovo 17 godina, u Malom Zvorniku u Srbiji, gde je sredinom marta 1992. godine organizovan miting Srpske radikalne stranke. Otišao je da čuje Šešelja kojem se pre rata, kako je rekao, "divio kao najmlađem doktoru prava u bivšoj Jugoslaviji i pravom Titinom pioniru i omladincu".
U Domu kulture u Malom Zvorniku, u atmosferi koju je opisao kao "tradicionalno četničku", Šešelj je – tvrdi svedok – rekao da je "došao trenutak da balijama pokažemo gde im je mesto", zatim da "Drina nije granica nego kičma srpske države", kao i da je "srpski svaki pedalj zemlje na kojoj žive Srbi". Kada je Šešelj pozvao svoje sledbenike da "pokažu balijama zelenu transverzalu", svedok je, tvrdi, skočio na noge i uzviknuo: "Ne može to tako gospodine Šešelju! Ja sam vam se toliko divio a vi sada pozivate na rat!" Priskočila su mu dvojica telohranitelja i izneli ga iz Doma kulture, pred kojim je ubrzo počeo opšti obračun.
Početkom aprila u Zvorniku su održana dva velika anti-ratna mitinga, vođeni su pregovori nacionalnih stranaka, ali je srpska strana sve otvorenije insistirala na podeli kao jedinom načinu da se izbegne rat.
Kada je rat počeo, svedok je kao član Kriznog štaba jedno vreme bio na Kula gradu odakle je organizovana odbrana, a zatim je pristupio jednoj jedinici koju nije javno identifikovao. Opisao je, samo, kako je ta jedinica 2. juna 1992., godine učestvovala u napadu na "Đuzinu kuću" u području Liplja, gde su srpske snage formirale logor u kojem su držale više od 400 zatočenika, među kojima i mnogo devojaka i žena koje su silovali. Nakon toga učestvovao je u razmeni ubijenih srpskih vojnika za zatočenike iz Karakaja.
Svedoka će sutra unakrsno ispitivati optuženi Šešelj.
Vezani izvještaji
- Predmet : Šešelj
- 2009-02-03 ŠEŠELJ TRAŽI KONTAKT SA KARADŽIĆEM I NOVAC ZA ODBRANU
- 2009-01-29 ŠEŠELJ OPTUŽUJE ARKANA I MAUZERA
- 2009-01-28 "SVAKAKVE VOJSKE" U BIJELJINI
- 2009-02-05 ŠEŠELJEV ČAS VERONAUKE
- 2009-02-11 SUSPENDOVANO SUĐENJE ŠEŠELJU
- 2009-02-13 OPTUŽBA TRAŽI DODATNO VRIJEME ZA DOKAZE PROTIV ŠEŠELJA
TV Tribunal 396
MARTIN BEL U SARAJEVU: Gore od Vijetnama i Avganistana
SASEČENO PORODIČNO STABLO: Ko je uništio sećanje Širete Beriša
BESKRAJNA PRIČA: Protest optuženih zbog dužine suđenja
VERZIJA ODBRANE: Zašto je Pandurević propustio srebreničku kolonu