Home



MORA LI MILAN MILUTINOVIĆ U HAG?




Šta je stajalo iza protivurječnih izjava funkcionera EU o izručenju srpskog predsjednika i saradnji SR Jugoslavije sa Haškim tribunalom

"Saradnja sa Hagom ostaje jedan od glavnih uslova za nastavak naše pomoći SR Jugoslaviji i nadamo se da će Jugoslavija sarađivati s Hagom s puno volje i energije. To se ne odnosi samo na pitanje jednog ili dva pojedinca, nego na sve optužene za ratne zločine".

To je na sinoćnjoj pres konferenciji rekao evropski komesar za spoljne poslove Chris Patten/Kris Paten kao odgovor na novinarsko pitanje traži li EU da se srpski predsjednik Milan Milutinović izruči Haškom tribunalu.

Također, saradnju Jugoslavije sa Tribunalom pomenuli su, kad je Balkan bio na dnevnom redu i ministri spoljnih poslova kao uslov daljih pozitivnih odnosa Beograda i Brisela, kao nešto što se samo po sebi podrazumijeva. Ali, rečeno je, 'o tome nije bilo nikakve posebne rasprave'.

Međutim, u zvaničnim zaključcima sa sastanka Savjeta ministara, nije - usprkos prethodnim najavama iz diplomatskih izvora da će SR Jugoslavija biti oštro kritikovana - stajalo ni slovo o nedovoljnoj saradnji Beograda s Tribunalom u Hagu. "Ministri uopšte nisu ni namjeravali da to stave na dnevni red. Visoki predstavnik EU za međunarodne odnose i bezbjednost EU Havijer Solana je poveo diskusiju o odnosu Beograda i Podgorice i uglavnom se razgovaralo o tome", rekla je za SENSE Solanin portparol Kristina Galjak/Christina Gallach.

Ali, pošto je oštru kritiku SR Jugoslavije uoči sastanka evropskih ministara spoljnih poslova nagovijestio visoki diplomata iz krugova Evropske komisije, malo je vjerovatno da je, to što je tada izjavio na brifingu grupi novinara, bilo slučajno. On je na sopstvenu inicijativu rekao kako SR Jugoslavija može da očekuje ministarsko prozivanje zbog nedovoljne saradnje s Tribunalom: "Naše je strpljenje pri kraju, Karadžić, Mladić i srpski predsjednik Milutinović moraju u Hag", rekao je taj diplomata, koji nije želio da se u izvještajima pominje njegovo ime.

Prema mišljenju Nika Vajta/Nick Whyte, ovdašnjeg poznatog balkanskog eksperta, riječi visokog diplomate bliskog komesaru Krisu Patenu, i kasnije iskazane rezerve Solaninog portparola, pokazuju kako razne evropske institucije imaju ponekad različit tajming u isticanju nekih prioriteta. "Ipak, Hag neće da nestane, on ne može da nestane, on je tu i traži svoje - uslovi moraju da se ispune, ako se želi naprijed, bez obzira na momentalne prioritete nekih institucija," rekao je Vajt, očigledno ciljajući na Solanine posredničke napore u dijalogu Podgorica-Beograd.

Ines Sabalić


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 87

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Slobodan Milošević pred Žalbenim vijećem Tribunala
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Rekonstrukcija snajperskih napada na sarajevske civile
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: 200.000 zaplenjenih dokumenata o zločinima
TRIBUNAL: Admiral Jokić i general Ademi traže da na slobodi dočekaju početak suđenja