Home
"ŠOK TUŽILAC" ZA HAŠKI TRIBUNAL
Prvo pojavljivanje Karle del Ponte pred novinarima i prve međunarodne reakcije na njen izbor za glavnog tužioca, ukazuju da Haškom tribunalu i njegovim "klijentima" - onima koji su najodgovorniji za ratne zločine na teritoriji bivše Jugoslavije - predstoje četiri uzbudljive, "šokantne" godine
Na svom prvom pojavljivanju pred novinarima nakon što ju je Savjet bezbjednosti UN jednoglasno izabrao za novog glavnog tužioca Haškog tribunala, Karla/Carla del Ponte je kao najteži zadatak koji je očekuje izdvojila ubeđivanje nadležnih institucija i faktora u neophodnost hapšenja optuženih za ratne zločine na prostorima bivše Jugoslavije.
Od 65 do sada javno optuženih, 30 je u pritvoru Tribunala; za devet se zna da su u Srbiji (Milošević i "četvorka" njegovih saradnika, "Vukovarska trojka" oficira bivše JNA, te general Mladić); za jednog se takođe zna da je u zagrebačkom zatvoru ("Tuta" Naletilić); dok se za preostalih 25 (na čelu sa Karadžićem) zna ili pretpostavlja da se kriju negde u Bosni, uglavnom na teritoriji Republike Srpske. Karla del Ponte nije precizirala koga će, i na koji način, ubeđivati da je svima njima mjesto u Hagu, tj. u Pritvorskoj jedinici UN u Sheveningenu/Scheveningen, ali je obećala da će "učiniti sve što je u njenoj moći kako bi postigla rezultate koji će biti u duhu mandata Tribunala".
A mandat Tribunala je, podsjetimo, da progoni one koji su najodgovorniji za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava na prostorima bivše Jugoslavije. Po logici njenih prethodnika, Ričarda Goldstona/Richard Goldstone i Luiz Arbur/Louise Arbour, najodgovorniji su oni koji su, u tim događajima i na tim prostorima, imali najviše vlasti. U proteklih pet godina, kao državni tužilac Švajcarske, Karla del Ponte je pokazala da joj ta logika nije strana. Naprotiv, progonila je upravo one koji su u organizovanom kriminalu, korupcionaškim aferama i pranju novca... učestvovali sa najviših pozicija vlasti i moći, svejedno da li političke, finansijske ili mafijaške.
U prvom pojavljivanju pred novinarima, Karla del Ponte je priznala da nema predstavu šta je čeka u Hagu, tj. koliko je optužnica pod "pečatom" Tribunala i koliko je istraga još u toku. Upoznavanje sa tim dosijeima biće joj prvi zadatak kada naredne sedmice dođe u Hag da bi do 15. septembra preuzela dužnost od Luize Arbur, kojoj od tog dana počinje mandat sudije Vrhovnog suda Kanade. Nakon Haga, Del Ponte namerava da posjeti i "mesta zločina", tj. teritorije bivše Jugoslavije i Ruande, u nadležnosti njenog tužilaštva.
U svakom slučaju, Del Ponte ne počinje od nule: u Hagu je čeka iskusan, profesionalan, kadrovski i materijalno dobro situiran Ured tužilaštva, sa oko 350 istražitelja, analitičara, kriminalističkih eksperata i pravnih savetnika, sa godišnjim budžetom od oko 30 miliona dolara i sa razrađenom strategijom istrage i optuživanja. Dolazeći "u strateškom trenutku na strateški važno mesto" - kako je promjenu na čelu haškog tužilaštva opisao današnji pariski "Mond" - od Karle del Ponte se očekuje da učvrsti poslednjih godina izgrađeni kredibilitet Tribunala od kojeg, po pariskom dnevniku, zavisi i kredibilitet budućeg stalnog Međunarodnog krivičnog suda.
Više od dvadesetogodišnjeg iskustva tužioca i istražnog sudije, Karlu del Ponte za novu dužnost preporučuje njena dokazana apsolutna nezavisnost od svake vlasti. "Nikada nisam bili ni u čijoj službi, osim u službi prava" - istakla je Del Ponte na svom prvom pojavljivanju pred novinarima, ukazujući da tako namerava i da nastavi. Ne strahuje što će joj to doneti nove neprijatelje, kao što se ne plaši ni postojećih, zbog kojih je trenutno jedina javna ličnost Švajcarske pod stalnom policijskom zaštitom. Posao tužioca je "posao kao i svaki drugi", kaže Del Ponte i dodaje kako ne misli da joj je za to potrebna posebna hrabrost.
Generalni sekretar UN, Kofi Anan/Annan, pred kojim je Del Ponte ovo govorila, očito ne misli tako pa je, ukazujući na osobine koje su ga navele da je predloži za glavnog tužioca, pored "iskustva, nezavisnosti i pravnog profesionalizma" naveo i njenu "hrabrost". Drugi koji je poznaju, dodaju tome i "odlučnost, borbenost i upornost... do tvrdoglavosti". Pokojni italijanski sudija Đovani Falkone/Giovanni Falcone, koji je zajedno s njom 1988. bio meta neuspelog atentata mafije, opisao je Del Ponte kao "oličenje tvrdoglavosti", a više evropskih listova je danas, već u naslovima, opisuje kao "šok tužioca". Sve u svemu, utisak je da Haškom tribunalu i njegovim "klijentima" – onima koji su najodgovorniji za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji - predstoje četiri uzbudljive, "šokantne" godine.
Mirko Klarin
Vezani izvještaji
TV Tribunal 1
General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm