Home



BRITANSKI NOVINAR, DAN DAMON, U ULOZI SVJEDOKA




Kordić je bio osoba s autoritetom, i bio je nadređen zapovjedniku HVO Blaškiću - izjavio Damon

Dario Kordić i Mario Čerkez u sudnici TribunalaDario Kordić i Mario Čerkez u sudnici Tribunala

"Dario Kordić bio je osoba s autoritetom, visoko motivirana u onome što radi, istovremeno hladan i proračunat u odgovorima" - tako je Kordića opisao britanski novinar Dan Damon svjedočeći pred Haškim tribunalom.

Izvještavajući za britansku tv-mrežu SKY News tokom rata u BiH, Damon je, kako je sam izjavio, u više navrata razgovarao sa Kordićem, kojega je opisao kao "drugog po hijerarhiji iza Mate Bobana". Izjavio je da je Kordić "kao političar, bio nadređen zapovjedniku HVO u Srednjoj Bosni Tihomiru Blaškiću".

Kordićeva je obrana zatražila dokaz za tvrdnje po kojima je Blaškić primao naredbe od političara, na što je Damon odgovorio kako su mu drugi novinari objasnili kakva je bila stvarna hijerarhija u Srednjoj Bosni. Obrana, naime, ukazuje da se Kordića, kao političkog vođu, ne može smatrati odgovornim za zločine koje je izvršila vojska.

Tužitelj, međutim, nastoji dokazati da je Kordićeva vojna moć bila velika. Kordić je, kaže Damon, svoju moć više puta koristio da pomogne novinaru, kojemu je omogućio da posjeti zatvor Kaonik, gdje je HVO držao zarobljene Bošnjake iz busovačkog područja. "Poput mnogih (bosansko-hrvatskih) vojnika i političara, i Kordić je vjerovao da postoji islamistička prijetnja Hrvatima u Bosni", i stoga je novinarima želio pokazati mudžahedine zatočene u Kaoniku, objasnio je Damon.

Kordićevo izdavanje "propusnice" tužitelji u Hagu koriste da bi pokazali da je optuženi imao nadležnost nad Kaonikom, a time i nad nelegalnim zatočavanjem Bošnjaka. Tužitelju, koji nastoji dokazati uključenost Hrvatske u rat Hrvata i Bošnjaka, kao i nazočnost njenih snaga u BiH, Damon je potvrdio da je u Hercegovini vidio kamion s hrvatskim tablicama. On je međutim dodao kako "je angažman Hrvatske smatrao opravdanim dok su Hrvati i Bošnjaci bili saveznici i dok nisu primali nikakvu pomoć od Zapada". No već u listopadu 1992. odnosi između "saveznika" su se znatno pogoršali, dodao je.

"Iako su zločine činile sve strane u sukobu, tragedija je za Hrvate da su pokrenuli ideju stvaranja etnički čistog prostora, jer su sličnosti između Bošnjaka i Hrvata veće od razlika" - izjavio je britanski novinar.

Objašnjavajući kako je 1991., kad je izvještavao o ratu u Hrvatskoj, imao veliko poštovanje za moral hrvatskih vojnika, Damon je kazao da su 1993. u BiH Hrvati pokazali "jednaku nemoralnost kakva je bila upotrebljena protiv Hrvatske".

Britanski je novinar posjetio Ahmiće oko tjedan dana nakon uništenja tog sela u Lašvanskoj dolini. Zapovjednik Britanskog bataljuna Bob Stewart tada mu je rekao da je pukovnik Blaškić priznao da je odgovoran za to područje, ali da je odbacio odgovornost za masakr. Damon je tada posjetio i bazu jedinice Džokeri, zvanu Bungalov. "Glasine su govorile da je to sjedište tvrdolinijaških vojnika - paravojnih snaga, koje su bile odgovorne za Ahmiće", posvjedočio je Damon, dodajući kako su mu ti vojnici rekli da su Ahmići odgovor na zločin protiv Hrvata u selu Čajdraš.

Damon nije svjedočio o drugooptuženom Mariju Čerkezu, bivšem zapovjedniku Viteške brigade HVO, napominjući kako s Čerkezom nikada nije razgovarao. Čerkezova je obrana, međutim, pokazala interes za dokument što ga je svjedok dobio od UN istražitelja u srednjoj Bosni, a u kojemu se nalaze imena četiri osobe osumnjičene da su sudjelovale u zločinu u Ahmićima. Ime osobe koja mu je dala dokument, Damon je iznio na zatvorenoj raspravi, ustvrdivši prije toga da je siguran da Tribunal posjeduje ta imena.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm