Home



SAMO ETAPA U SARADNJI BEOGRADA SA HAGOM




U komentarima francuskih medija ističe se da dobrovoljni dolazak bivšeg predsjednika Srbije Milana Milutinovića u pritvorsku jedinicu UN u Sheveningenu, neće promijeniti ocjenu da je kooperativnost SR Jugoslavije sa Haškim tribunalom nepotpuna

Ratko MladićRatko Mladić

"Iako će dobrovoljan dolazak Milana Milutinovića u pritvorsku jednicu u Sheveningenu/Scheveningen biti uvažen kao značajan čin, ni Brisel/Bruxelles, ni Hag/Den Haag ni Vašington/Washington neće to prihvatiti kao neosporan i presudan znak volje Beograda da ispuni zahtjeve koji su mu postavljeni: za medjunarodnu zajednicu prioritet ostaje hapšenje vojnog šefa bosanskih Srba Ratka Mladića i bivšeg političkog lidera Radovana Karadžića."

Ova rečenica iz izvještaja agencije Frans Pres/France Presse (AFP) o dolasku Milana Milutinovića u Hag na izvjestan način je egzemplarna za komentare pariskih medija o tom dogadjaju. Mahom je svi citiraju i dodaju da se dobrovoljnim izlaskom Milana Milutinovića pred medjunarodnu pravdu, neće otkloniti zahtjevi za potpunom saradnjom SR Jugoslavije ne samo od strane Haškog tribunala nego i medjunarodne zajednice. To je "dobra stvar", ocjenjuje dnevnik "Figaro", ali i "nedovoljna da ubijedi zapadne prijestolnice u stvarnu volju Beograda da saradjuje".

"Samo jedna etapa i ništa više", kaže radio Frans Enter/France Inter i dodaje da je hapšenje Karadžića i Mladića nezaobilazna tema razgovora "putujećeg američkog ambasadora" za ljudska prava Pjera-Rišara Prospera/Pierre-Richard Prosper prilikom posjete Bosni i Hercegovini juče i Srbiji danas.

"Dok dvojica bjegunaca, Karadžić iz Republike Srpske i Mladić iz Srbije, ne budu isporučeni Haškom tribunalu, neće moći ni da se u potpunosti normalizuju odnosi Bosne i Hercegovine i SR Jugoslavije sa medjunarodnom zajednicom", kaže taj radio i podsjeća na čvrstu namjeruVašingtona, ponovljenu prije tri dana, da blokira finansijsku pomoć Beogradu ako ne ispuni obaveze prema Medjunarodnom sudu.

Potpuna saradnja sa Hagom, ističu drugi pariski audiovizuelni mediji, uslov je za prijem SR Jugoslavije u Savjet Evrope i Partnerstvo za mir. U tome je razlog, kaže radio Frans-Enfo/France-Info što u Beogradu Savjet za saradnju sa Haškim tribunalom odaje priznanje Milutinoviću za njegovu odluku, ističući da ona treba da bude "primjer drugim optuženima". Ovaj pariski radio tumači tu formulaciju kao posredan poziv Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću da se predeaju Hagu. Za Mladića francuski mediji bezrezervno kažu da "uživa zaštitu vojnih snaga Srbije", mada je optužen za ratne zločine i, prema navodima haškog tužilaštva, najodgovorniji za masakr više od 7000 Bošnjaka u Srebrenici jula 1995. godine.

Objavljujući biografiju Milana Milutinovića, mediji ističu da je "ovaj beogradski advokat, beznačajan aparatčik u komunističkoj partiji, svoju diplomatsku i političku karijeru u potpunosti ostvario u sjenci i pod tutorstvom Slobodana Miloševića". Apsolutno lojalan Miloševiću, "kojem nikad nije rekao ne", piše "Figaro", bio mu je pratilac na pregovorima u Dejtonu/Dayton u novembru 1995. oko okončanja rata u Bosni i Hercegovini, a, kao njegov emisar, i na pregovorima u Rambujeu/Rambouillet u februaru 1999. o Kosovu. Suprotno svim očekivanjima, ostao je na funkciji predsjednika Srbije i poslije pada svog mentora. Misteriozni su razlozi, zaključuju mediji, što su ga Miloševićevi rušioci ostavili na miru sve do isteka mandata i puta u Hag po sopstvenoj odluci. (kraj)



Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 131

KOMPLETIRANA "KOSOVSKA TROJKA": Milan Milutinović u pritvoru Haškog tribunala
KOMPLIMENT ILI UVREDA?: Ko je bio "banjalučki Šindler"?
ZALUTALI METAK KAO "LOTO-POGODAK": Lutrija na sarajevskoj Aleji snajpera
NEOBAVEŠTENOST ILI PORICANJE?: Milošević nije nikad čuo za Frenkijeve "Crvene beretke"