Home



KOMISIJA ZA SREBRENICU




"Ljekari bez granica" zahtijevaju otvaranje parlamentarne istrage o odgovornosti Francuske u drami Srebrenice

"Francuska koja je komandovala snagama Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini imala je izuzetno značajnu ulogu u julu 1995. godine, to jest u vrijeme pada Srebrenice. Zbog toga zahtijevamo formiranje parlamentarne istražne komisije koja će ispitati političku i vojnu odgovornost naše zemlje u paralizi UN i NATO kad je trebalo da uslijede zračni udari na zahtjev holandskog kontingenta".

Ovo je rekao doktor Žan-Erve Bradol (Jean-Hervé Bradol), predsjednik "Ljekara bez granica" (MSF), organizacije koja je prošle godine dobila Nobelovu nagradu za mir. Povod za susret sa novinarima je otvoreno pismo u kojem zahtijeva formiranje parlamentarne komisije za istragu odgovornosti Francuske za srebrenički masakr.

Bradol podsjeća da su u srebreničku enklavu 1993, zajedno sa generalom Morijonom (Morillon), ušli i "Ljekari bez granica". Dvije godine su dopremali lijekove i medicinski materijal u opkoljenu Srebrenicu, koja je oficijelno bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija. Ta "garancija zaštite", po Bradelovim riječima, zadržala je Srebreničane u gradu i time bila direktan razlog njihovog masovnog stradanja. Da nije bilo obećanja u ime UN da Srebrenica neće pasti, većina stanovnika bi pobjegla pred prijetnjama i napadima dobro naoružanih i premoćnijih snaga bosanskih Srba, tvrdi on.

Kontinuirano prisustvo "Ljekara bez granica" je takođe doprinosilo stvaranju iluzije o "međunarodnoj zaštiti" ove zone, obrazlaže Bradel. Međutim, na kraju, poslije dvije godine rada, ekipa "Ljekara bez granica" je mogla da bude samo nemoćan svjedok ulaska srpskih snaga u grad, razdvajanja ljudi i žena i polaska konvoja u nepoznatom pravcu pred očima inertnog holandskog bataljona iz sastava UNPROFOR.

S tim u vezi Bradel navodi jedan detalj. Više desetina ranjenih i bolesnih, za koje su se starali "Ljekari bez granica", i koji su evakuirani pod oružanom pratnjom holandskih vojnika, srpske snage su prinudile da iziđu iz autobusa. S njima su bila i tri bosanska bolničara koje su angažovali "Ljekari bez granica". I jedni i drugi se od tada vode kao nestali.

U zaključcima iz izvještaja UN o masakru u Srebrenici izričito se zahtijeva od zemalja članica da povedu istragu na državnom nivou. U Holandiji je u novembru 1999. objavljen jedan takav izvještaj sa izjavama vojnika koji su u julu 1995. bili u sastavu bataljona raspoređenog u Srebrenici. Holandska vlada je cjelokupnu istragu o tim zbivanjima povjerila Kraljevskom institutu za ratna istraživanja.

Navodeći te podatke, Bradel ističe da Francuski parlament, po čijem naređenju se obavlja istraga ratnih operacija u Ruandi i na Kosovu, nije preduzeo ništa za Srebrenicu. "Dok su operacije održavanja mira, u kojima je Francuska značajno učestvovala, dale rezultate, zaštita žrtava je posvud izostala. Želimo da parlamentarna istraga omogući da se iz toga izvuku barem određene pouke: da se u budućnosti ne raspoređuju vojnici u lažne misije, sa zadatkom da skrštenih ruku prisustvuju realizaciji zločinačke politike," kaže predsjednik "Ljekara bez granica, doktor Žan-Erve Bradol.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 19

REPORTAŽA: Peta godišnjica pada Srebrenice
SUĐENJE ZA OMARSKU I KERATERM: Masakr u sobi broj 3 logora Keraterm
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Kako je Kunarac vodio istragu o silovanjima u Foči
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Tužitelj sumnjiči svjedoka Kordićeve obrane
HAŠKI TRIBUNAL: Sudijski ukor braniocu generala Galića