Home



SJEĆANJE U SKLOPU MANDATA




Marinko Šimunović, bivši predsjednik Crvenog križa Mostar se nije mogao sjetiti nijednog slučaja zlostavljanja muslimanskog stanovništva u zapadnom dijelu grada tokom sukoba HVO i Armije BiH. Sjeća se, kako kaže, samo onog što je bilo "u sklopu mandata"

Marinko Šimunović, svjedok odbrane Jadranka PrlićaMarinko Šimunović, svjedok odbrane Jadranka Prlića

Bivši predsjednik Crvenog križa u Mostaru Marinko Šimunović se do kraja svog svjedočenja na suđenju bivšim liderima bosanskih Hrvata nije mogao sjetiti nijednog slučaja maltretiranja Muslimana u zapadnom Mostaru tokom sukoba između Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i Armije BiH. Crveni križ Mostara je, prema njegovim riječima, radio svoj posao "sukladno svojim mogućnostima" i "bez razlike ko je ko".

Tužilac je tokom unakrsnog ispitivanja pokušavao osvježiti svjedokovo pamćenje primjerima hapšenja humanitarnih radnika muslimanske nacionalnosti, prijetnji i napada pripadnika HVO na osoblje UNHCR, odvođenja zatvorenika na prve linije fronta i protjerivanja muslimanskog stanovništva iz zapadnog u istočni Mostar. "Ja se toga ne sjećam" je bio najčešći odgovor svjedoka na pitanja tužioca o tim temama.

Kada ga je tužilac podsjetio da je cijelo vrijeme rata proveo u zapadnom Mostaru, te da je u Crvenom križu bio zaposlen od 1992. do 1998. godine, svjedok je odgovorio da se on bavio isključivo svojim poslom, odnosno prikupljanjem i raspodjelom humanitarne pomoći, te da se ni ne može sjećati nečega što nije bilo u sklopu njegovog mandata. Ono čega se sjeća je da mu se nijedan Musliman iz zapadnog Mostara nikad nije požalio da je imao bilo kakvih problema sa vlastima HVO. S vremena na vrijeme bi na tužiočeva pitanja odgovarao riječima "pokažite mi dokument, pa ću vam reći".

Tužilac je ukazivao na dokumente Međunarodnog komiteta Crvenog križa u kojima se između ostalog spominju neki od najokrutnijih načina zlostavljanja zatvorenika kao što je bilo odvođenje u živi štit na prve linije fronta, premlaćivanje, tjeranje zatvorenika da se oglašavaju lavežom i drugi načini ponižavanja. Svjedok je, međutim, odgovorio da o tome nikad nije čuo ni od jednog predstavnika Međunarodnog komiteta Crvenog križa ili bilo koga drugog.

Nakon što je iskaz ovog svjedoka završen, neki od optuženih su izrazili bojazan da neće imati na raspolaganju dovoljno vremena za izvođenje svojih dokaza budući da mandat sudija Pretresnog vijeća ističe 31. decembra sljedeće godine. Nakon početnih uvjeravanja da će svako imati dovoljno vremena da bez požurivanja završi izvođenje dokaza sudije su izrazile nadu da će "prevladati razum", naglašavajući se sa optuženima da "situacija nije laka".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 384

BITKA ZA VREME: Predsednik Pokar o roku trajanja Tribunala
KO ĆE NAM (PRE)SUDITI: Optuženi strahuju za mandat sudija
OSTA' I NASTRADA': Zajamčena prava - ugrožen život
O KRAVICI, UZ KAFU: Genocidni čin ili "budalaština"?
"AFERA ŠEŠELJ": Sabrana djela nepoštovanja suda