Home



KARLA DEL PONTE: POTERA ZA KARADŽIĆEM, NOVE OPTUŽNICE PROTIV MILOŠEVIĆA




Uspešni razgovori u Vašingtonu glavnog tužioca Haškog tribunala sa najvišim predstavnicima administracije i Kongresa. Stejt department: Nema ni govora o nekoj međunarodnoj nagodbi za Miloševića po sistemu "azil - za demokratiju"

Carla del PonteCarla del Ponte

Glavni tužilac Haškog tribunala Karla Del Ponte/Carla del Ponte i njen zamenik Grejem Bluit/Graham Blewit otputovali su u Njujork/New York - na konsultacije sa Kofi Ananom/Kofi Annan - zadovoljni razgovorima koje su imali sa najvišim predstavnicima administracije i Kongresa.

"Naišli smo na puno razumevanje u odnosu na zahtev da jedan od prioriteta međunarodne zajednice mora da bude privođenje pravdi svih optuženih za ratne zločine sa prostora bivše Jugoslavije", rekla je Del Ponte na kraju posete Vašingtonu. Ona je ukazala i na "posebno izraženu" zainteresovanost državnog sekretara Medlin Olbrajt/Madeleine Albright i Klintonovog/Clinton savetnika za nacionalnu bezbednost Sendija Bergera/Sandy Berger za dalju stabilizaciju područja koje obuhvata Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Crnu Goru i Kosovo.

Posebno mesto u višednevnoj poseti delegacije iz Haga dobili su razgovori u Pentagonu sa sekretarom za odbranu Vilijemom Koenom/William Cohen i načelnikom Generalštaba oružanih snaga SAD Henrijem Šeltonom/Henry Shelton. Nezvanično se saznaje da su predstavnici Međunarodnog tribunala (ICTY) zatražili mnogo energičnije angažovanje američkih snaga i ostalih pripadnika SFOR u poteri za Radovanom Karadžićem i ostalim optuženima za ratne zločine koji se nalaze u BiH.

Boravak u Vašingtonu glavnih tužilaca iz Haga koicidirao je sa eskalacijom postizborne krize u Jugoslaviji. "Svaka nova vlast u Beogradu mora da ispoštuje optužnice Međunarodnog tribunala, ukoliko želi da uspostavi normalne odnose sa susedima i, uopšte, sa međunarodnom zajednicom. Ukoliko Koštunica želi tešnju saradnju sa Evropom, jedna od premisa za to je i saradnja sa Tribunalom", rekla je tim povodom Karla del Ponte, najavljujući da se u Hagu privode kraju pripreme novih optužnica protiv Slobodana Miloševića za odgovornost u zločinima koje su srpske snage izvršile u ratovima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Vašingtonski domaćini generalno su podržali insistiranje glavnog tužioca iz Haga da se - posle uspostavljanja demokratske vlasti u Jugoslaviji i početka normalizovanja njene saradnje sa međunarodnom zajednicom - novoj garnituri u Beogradu postavi, pored ostalog, i zahtev za izručenje Slobodana Miloševića i njegovih saradnika optuženih za genocid i ostale najteže ratne zločine na Kosovu.

Stejt departmentu je tim povodom potvrđeno da "ne dolazi u obzir nikakva međunarodna nagodba sa sadašnjim jugoslovenskim predsednikom po varijanti "azil - za demokratiju". "Hag je jedino inostranstvo u koje može da ode Slobodan Milošević", bio je kategoričan Filip Riker/Philip Reeker, predstavnik za štampu administracije. "Odgovornost je svih zemalja da predaju Međunarodnom tribunalu UN optužene za ratne zločine koji se nađu na njihovoj teritoriji".

Vlada SAD, međutim, u ovom trenutku poklanja najveću pažnju tekućem raspletu na političkoj sceni Srbije, uz diskretne nagoveštaje (iz administracije i Kongresa) da se Haška poternica za Miloševićem, Ojdanićem, Milutinovićem, Šainovićem, Stojiljkovićem, generalom Mladićem i ostalima neće pojaviti baš odmah - kao prvi preduslov za postepenu normalizaciju američkih odnosa sa Jugoslavijom, kad jednog dana, kako se očekuje, Vojislav Koštunica ipak dođe na vlast u Beogradu.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 26

TRIBUNAL: Može li se Miloševiću, u interesu mira u Srbiji, garantovati imunitet od krivičnog gonjenja?
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Novi dokumenti tužitelja povezuju brigadu Marija Čerkeza sa napadom na Ahmiće
SUĐENJE ZA OMARSKU: Tužilaštvo prezentiralo dokaze o tragičnoj sudbini nestalih zatočenika
INTERVJU: Visoki predstavnik Wolfgang Petritsch upozorava da bez suđenja Karadžiću neće biti pomirenja u BiH