Home



HAPŠENJA KARADŽIĆA I DRUGIH OPTUŽENIH VODIT ĆE MIRU I STABILNOSTI




Visoki predstavnik za BiH Wolfgang Petritsch, koji je danas posjetio Haški tribunal, ističe da će procesuiranje osoba odgovornih za ratne zločine omogućiti pomirenje u BiH i njezino usmjeravanje na budućnost

Ako Radovan Karadžić ne bude uhapšen i izveden na suđenje pred Haškim tribunalom, neće biti realističnih izgleda da u BiH dođe do pomirenja i da zemlja svoju pažnju usmjeri na budućnost, rekao je danas u Den Haagu Visoki predstavnik za BiH Wolfgang Petritsch/Volfgang Petrič nakon posjeta Haškom tribunalu.

Nakon sastanka s najvišim dužnosnicima Tribunala, Petritsch je u razgovoru s novinarima objasnio da je Karadžićevo hapšenje "važno, jer je on bio među najodgovornijima za situaciju u BiH i na brojne načine predstavlja simbol" onoga što se događalo. "Činjenica da je on još uvijek slobodan na simboličan način otežava i rad Ureda visokog predstavnika", napomenuo je Petritsch i objasnio da za jednu, doduše sve manju grupu ljudi, Karadžićeva sloboda predstavlja nadu da bi se "stvari mogle vratiti na staro", dok za žrtve to znači da još uvijek postoji "prijetnja na horizontu".

Visoki predstavnik smatra posebno bitnim da se o tome definiraju stavovi u Republici Srpskoj. "Srbe u BiH moramo uvjeriti da podržavajući hapšenje Karadžića, a time i vladavinu zakona, oni daju podršku i budućnosti svog naroda u demokratskoj BiH, utemeljenoj na dva entiteta".

Petritsch odbacuje ocjene da hapšenja optuženih za ratne zločine vode destabilizaciji: "Naprotiv, hapšenje Karadžića i drugih optuženih doprinijet će miru i stabilnosti u BiH i na području bivše Jugoslavije" zato što je "važno da se osigura pravda za žrtve strašnih zločina, i to bez razlike na etničku pripadnost optuženih i bez obzira kojim redom budu izvođeni pred sud".

Upitan kako stanovništvo BiH shvaća rad Haškog tribunala, Petritsch kaže da dok je u Federaciji BiH "od početka postojalo bolje razumijevanje o tome koja je uloga Tribunala", u RS je tek znatno kasnije počela rasti svijet o tome. "No sada se ona tamo razvija puno brže nego u samoj Srbiji", primijetio je Petritsch koji je "vrlo zadovoljan što je sadašnja vlast u RS pokazala hrabrost da ostvari kontakte s Tribunalom".

Ovo je bio Petritschev prvi posjet Haškom tribunalu, iako se dosad u brojnim navratima sretao s predsjednicima Tribunala i s glavnim tužiteljima.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 26

TRIBUNAL: Može li se Miloševiću, u interesu mira u Srbiji, garantovati imunitet od krivičnog gonjenja?
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Novi dokumenti tužitelja povezuju brigadu Marija Čerkeza sa napadom na Ahmiće
SUĐENJE ZA OMARSKU: Tužilaštvo prezentiralo dokaze o tragičnoj sudbini nestalih zatočenika
INTERVJU: Visoki predstavnik Wolfgang Petritsch upozorava da bez suđenja Karadžiću neće biti pomirenja u BiH