Home



UMESTO POVLAČENJA POSTOJEĆE, SLEDI NOVA OPTUŽNICA PROTIV MILOŠEVIĆA




U Tribunalu "krajnje uznemireni" sugestijom Jiržija Dinstbira da se Miloševiću, u zamenu za mirno napuštanje vlasti, garantuje imunitet od krivičnog gonjenja. Ni jedan pojedinac, država ili grupa država... ne mogu da osporavaju ili ignorišu haške optužnice. Glavni tužilac ne samo što ne namerava da traži povlačenje "kosovske optužnice" protiv Miloševića, već protiv njega priprema novu optužnicu za zločine u BiH i Hrvatskoj

Haški tribunal kategorički isključuje svaku mogućnost nagodbe "azil za demokratiju", kojom bi se doskorašnjem jugoslovenskom predsedniku, Slobodanu Miloševiću, garantovao imunitet od krivičnog gonjenja u zamenu za mirnu predaju vlasti. Za takvu se nagodbu, u jutrošnjem intervjuu za Bi-bi-si/BBC, založio specijalni izaslanik UN za ljudska prava, Jirži Dinstbir/Jiri Dienstbier. Mada priznaje da to ne bi bilo "baš najmoralnije rešenje", Dinstbir ga ipak, kako je rekao, smatra "poželjnijim od ignorisanja interesa srpskog stanovništva" za mirnom tranzicijom vlasti.

Predstavnik za štampu Tribunala, Džim Lendejl/Jim Landale, je na današnjoj konferenciji za novinare takvu Dinstbirovu izjavu ocenio kao "zaista krajnje uznemiravajuću". Zalaganje za imunitet optuženih za ratne zločine bi, prema Lendejlu, "bilo u direktnoj suprotnosti sa nadležnošću i mandatom koje je Tribunalu odredio Savet bezbednosti UN".

Ukazujući na pravne osnove delovanja Tribunala, Lendejl je istakao kako "ni jedan pojedinac, ili država, ili grupa država, ne može da osporava ili ignoriše optužnice protiv osoba koje su odgovorne za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava na prostoru bivše Jugoslavije." Podsećajući da takvu optužnicu može, na zahtev tužioca, da povuče samo sudija koji je potvrdio, Lendejl je dodao kako se "to ne dešava" i kako on "ne veruje da će se desiti".

Uzdržavajući se da komentariše izjave "drugih predstavnika UN", portparol tužilaštva Pol Rizli/Paul Risley je na istoj konferenciji za novinare podsetio da su glavni tužilac Karla/Carla del Ponte i njen zamenik Grejem Bluit/Graham Blewitt "učinili kristalno jasnim da ne mogu i neće praviti nikakve izmene u optužnici koja je protiv Slobodana Miloševića i četiri člana njegovog kabineta podignuta za zločine koji su na Kosovu izvršeni 1999. godine".

Da bi, kako je rekao, "podvukao težinu s kojom se u Tribunalu gleda na njegovu ulogu kao jednog od glavnih aktera u konfliktima u bivšoj Jugoslaviji", Rizli je ukazao kako je "vrlo verovatno da će Milošević biti optužen za dodatne zločine izvršene tokom sukoba u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj".

Na pitanje šta tužilaštvo preduzima da bi sprečilo da Milošević ili drugi optuženi pobegnu iz zemlje i stave se van domašaja međunarodne pravde, Rizli je - odbijajući da ulazi u detalje – rekao kako su tužilac i njen zamenik proteklih dana razgovarali sa zvaničnicima zemalja koje se graniče sa SR Jugoslavijom, kao i još nekih zemalja. U tim je razgovorima, kaže Rizli, ukazano na međunarodno pravnu odgovornost tih zemalja - kao uostalom i svih ostalih članica UN - "da uhapse i predaju Tribunalu begunce od pravde koji se nađu na njihovoj teritoriji". To bi, dodao je Rizli, važilo i za Rusiju, za slučaj da se Milošević odazove Putinovom pozivu i doputuje u Moskvu.

Haško tužilaštvo, zaključio je njegov portparol, "je svesno sadašnje političke krize u SRJ i veruje da bi ona mogla izložiti neke od osoba koje su pod optužnicama i rezultirati njihovim hapšenjem".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 26

TRIBUNAL: Može li se Miloševiću, u interesu mira u Srbiji, garantovati imunitet od krivičnog gonjenja?
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Novi dokumenti tužitelja povezuju brigadu Marija Čerkeza sa napadom na Ahmiće
SUĐENJE ZA OMARSKU: Tužilaštvo prezentiralo dokaze o tragičnoj sudbini nestalih zatočenika
INTERVJU: Visoki predstavnik Wolfgang Petritsch upozorava da bez suđenja Karadžiću neće biti pomirenja u BiH