Home



NAKON POSJETA DEL PONTE ZAGREBU




Odnosi s Hrvatskom "vraćeni na kolosjek", ocjenjuje tužiteljstvo. "Premda ni jedna zemlja ne može diktirati što ćemo istraživati, spremni smo saslušati primjedbe", kaže glasnogovornica Florence Hartmann

Haško tužiteljstvo ocjenjuje da su odnosi s Hrvatskom "vraćeni na kolosjek" nakon jučerašnjeg radnog sastanka u Zagrebu.

Na tom su sastanku obje strane - i glavna tužiteljica Carla Del Ponte/Karla i hrvatski premijer Ivica Račan - istakle gdje vide probleme u ispunjavanju zahtjeva tužitelja upućenih Hrvatskoj. "Razgovor je bio potreban da se stvari bolje razumiju", kazala je danas glasnogovornica tužiteljstva Florence Hartmann/Florans Artman i dodala da tužiteljstvo "ne mijenja svoje zahtjeve, niti od njih odustaje, ali ih može drugačije formulirati".

"Premda ni jedna zemlja ne može diktirati što će istraživati Haško tužiteljstvo, mi smo spremni saslušati primjedbe vezane uz problematiku pojedine zemlje", kaže glasnogovornica. Ako Hrvatska kaže da je problematično korištenje izraza "istraga o 'Oluji'", jer on može podrazumijevati da se istražuje legalnost čitave operacije, tužiteljstvo je spremno precizirati da "istražuje ratne zločine i individualnu odgovornost", kako je jučer pojasnila Del Ponte.

Nakon što je proteklih mjeseci u hrvatskim medijima potaknut niz spekulacija o tome zašto je tužiteljstvo zainteresirano za razgovor sa zapovjednikom Hrvatske vojske generalom Petrom Stipetićem, Del Ponte je jučer objavila da povlači formalni poziv za takav razgovor i time prepušta Stipetiću da ispuni svoju prijašnju najavu da će razgovarati s tužiteljima o događajima iz razdoblja 1991-95. Sastanak sa Stipetićem, napomenula je danas glasnogovornica, vjerojatno će se - po njegovoj želji - održati u Zagrebu, no preostaje dogovoriti datum.

Budući da je Del Ponte zainteresirana i za dio transkripata iz Predsjedničkog ureda u Zagrebu, zanimalo ju je hoće li nedavna odluka hrvatske Vlade da te transkripte arhivira - imati posljedica na suradnju. U Zagrebu je saznala da to arhiviranje "neće ometati izvršenje obaveza" koje Hrvatska ima prema Tribunalu, kazala je Hartmann.

Od Zagreba, zaključuje ona, "očekujemo suradnju u svim pitanjima uključujući naše istrage". Ured tužitelja u ovom trenutku vodi niz istraga o zločinima nad Hrvatima kao i Srbima u Hrvatskoj - od područja Dubrovnika i Zadra, niza mjesta u Istočnoj Slavoniji, do zločina u Krajini.

Na pitanje da li zategnuti odnosi tužiteljstva s Beogradom negativno utječu na spremnost vlade u Zagrebu da surađuje, glasnogovornica kaže da to nije slučaj budući da Ured tužitelja ima ista očekivanja od SRJ kao i od Hrvatske.

Vjera Bogati


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 39

HAŠKI TRIBUNAL: Biljana Plavšić ostaje u pritvoru Haškog tribunala
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Nastavljeno suđenje za zločine u fočanskom KP Domu
SUĐENJE ZA ZLOČINE U BOSANSKOM ŠAMCU: Stevan Todorović se ponovo izjasnio da je kriv
TUŽILAŠTVO: Šta Karla del Ponte očekuje od prve posete Beogradu