Home



MILOŠEVIĆ OPTUŽUJE SVEDOKA ZA "LAŽNO PREDSTAVLJANJE"




U unakrsnom ispitivanju Slobodana Lazarevića, Milošević tvrdio da se svedok "lažno predstavio" sudu kao oficir vojne kontraobaveštajne službe (KOS) i da je u događajima o kojima je svedočio učestvovao "samo kao prevodilac." A onda je, na kraju ispitivanja, optužio svedoka da radi za "britansku obaveštajnu službu"

Slobodan Lazarević, svjedok na suđenju Slobodanu MiloševićuSlobodan Lazarević, svjedok na suđenju Slobodanu Miloševiću

U više navrata tokom 17 meseci koliko je proteklo od njegovog dolaska u Hag, Slobodan Milošević je u sudnici tvrdio kako je optužnice protiv njega pisala britanska obaveštajna služba, da bi danas unakrsno ispitivanje svedoka Slobodana Lazarevića zaključio pitanjem: "Kako dugo radite za britansku službu?"

Svedok je porekao da ima bilo kakve veze sa britanskom i bilo kojom tajnom službom... osim jugoslovenske. A to mu, opet, ne priznaje Milošević, optužujući ga za "lažno predstavljanje." Slobodan Lazarević, naime, tvrdi da je pune tri decenije bio saradnik kontraobaveštajne službe JNA, poznate kao KOS, i da je "po nalogu službe" u periodu relevantnom za optužnice protiv Miloševića (1991.-1995.) bio oficir za vezu u štabu Kordunskog korpusa vojske tadašnje Republike Srpska Krajina (RSK). U tom je svojstvu, tvrdi dalje Lazarević, bio u poziciji da zna da su sve strukture RSK - od političkih, preko vojnih, do policijskih - bile pod punom kontrolom Beograda, odnosno tadašnjeg Miloševićevog režima.

Milošević, međutim, to poriče i tvrdi da Lazarević nije bio u poziciji da to zna, pošto je bio "samo prevodilac" u kontaktima oficira RSK sa predstavnicima UN i evropskim posmatračima. Tvrdio je, dalje, da je Lazarević u istom svojstvu - kao prevodilac - pratio delegacije RSK na međunarodnim pregovorima, te da nije mogao da zna da li su članovi tih delegacija dobijali neke naloge iz Beograda i da li su se, tokom pregovora, konsultovali s nekim u Beogradu. A Lazarević je, podsetimo, svedočio da je "standardni nalog" Beograda krajinskim pregovaračima bio da "ništa ne prihvate" i "ni na šta ne pristanu."

U osporavanju kredibiliteta svedoka optužbe Miloševiću su u pomoć priskočili bivši premijer RSK Boris Mikelić i bivši predsednik opštine Slunj, Mile Bosnić, koji su optuženom poslali "demantije" nekih tvrdnji iz Lazarevićevog svedočenja. Bosnić je negirao da je 1991. dobio od policije neko oružje, te je - navodeći da je Lazarević iz Velike Kladuše pobegao zbog "kockarskih dugova" - optužio svedoka da je "prodao veru za večeru" pristajući da sarađuje sa "lažnim tribunalom." Mikelić je osporavao da je vojska RSK bila pod direktnom komandom JNA odnosno VJ, tvrdeći kako je u Kninu postojao Vrhovni savet odbrane koji je samostalno, ne pitajući Beograd, donosio sve važne vojne odluke.

Na te Mikelićeve tvrdnje se, u dodatnom ispitivanju, vratio tužilac, pitajući svedoka da li je ikada video ili čuo da se pukovnik Bulat, komandant njegovog korpusa, konsultuje sa Vrhovnim savetom odbrane. Lazarević je odgovorio odrečno, ponavljajući da se pukovnik Bulat u njegovom prisustvu gotovo svakodnevno konsultovao sa generalom Momčilom Perišićem, tadašnjim načelnikom Generalštaba VJ. Na isti način Lazarević je odgovorio i na tužiočevo pitanje da li je čuo da se članovi vojnih delegacija RSK, s kojima je bio na međunarodnim pregovorima, konsultuju sa Vrhovnim savetom odbrane u Kninu.

Pozivajući se na informacije koje je dobio od svojih beogradskih izvora, Milošević je tvrdio kako je za Lazarevićem nakon 1995. u Beogradu raspisano više policijskih poternica zbog navodnih prevara. Svedok je, međutim, to porekao, ukazujući kako je sve do 1999. živeo pod punim imenom i prezimenom na svojoj adresi u Beogradu. Tužilac je, uz to, priložio fotokopije nekoliko stranica svedokovog pasoša iz kojih se vidi da je - u vreme kada je, po Miloševiću, bio na "policijskim poternicama" - Lazarević nesmetano putovao u inostranstvo.

U poslepodnevnom nastavku suđenja na klupu za svedoke izveden je još jedan bivši vojni kontraobaveštajac, koji je kao i Lazarević odustao od zaštitnih mera i tražio da svedoči pod punim imenom i prezimenom. Reč je o Mustafi Čandiću, bivšem kapetanu Centralne kontraobaveštajne grupe Komande RV/PVO u Zemunu. (kraj)



Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 122

ZAVRŠENO "MOSTARSKO SUĐENJE" - Teške kazne, ili oslobađajuće presude, za Tutu i Štelu
BALKANSKI ŠPIJUNI: KOS-ovci i KOG-ovci svjedoče na suđenju Slobodanu Miloševiću
SNAJPERSKI INCIDENT BROJ 6: Da li je na zvoniku crkve bilo snajpersko gnijezdo?
LISTA ZA "LAĐENJE": Tri kategorije zatočenika logora Omarska