Home



SVEDOČENJE PEDIJA EŠDAUNA




Na početku svedočenja na suđenju Slobodanu Miloševiću, britanski političar i novi Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu govorio o svom susretu sa Tuđmanom u maju 1995. i posetama Albaniji i Kosovu u junu i septembru 1998. Svedočenje se nastavlja sutra

Svedočenje Pedija Ešdauna/Paddy Ashdown na suđenju Slobodanu Miloševiću počelo je podsećanjem na svečanu večeru koja je 6. maja 1995. - u povodu pedesete godišnjice savezničke pobede u drugom svetskom ratu - održana u londonskom Gild-holu/Guildhaal. Ešdauna, tadašnjeg lidera britanskih liberala, je zapalo da na toj večeri – kojoj je prisustvovao veliki broj šefova država - sedi pored tadašnjeg predsednika Hrvatske Franje Tuđmana.

U jednom trenutku, tokom večere, Ešdaun hrvatskog predsednika upitao kako će, po njegovom mišljenju, prostor bivše Jugoslavije izgledati kroz 10 godina. Da bi mu pomogao, Ešdaun je na pozadini jelovnika svečane večere nacrtao neke osnovne koordinate: jadransku obalu i gradove Sarajevo, Zagreb i Beograd, tražeći od Tuđmana da nacrta ostatak mape. Predsednik Hrvatske je, najpre, krugom označio teritoriju Bosne i Hercegovine, koju je zatim jednim potezom u obliku latiničnog S presekao na dva dela. Sve što je levo (zapadno) od te linije, objasnio je Tuđman svom britanskom sagovorniku, biće Velika Hrvatska, a sve što je desno (istočno) biće u sastavu Velike Srbije. Na pitanje šta će biti sa Bosnom i Muslimanima, hrvatski predsednik je odgovorio da Bosna neće postojati, a da ce Muslimani biti uključeni u Veliku Hrvatsku i Veliku Srbiju.

Za razliku od svog prvog svedočenja pred tribunalom - marta 1998. na suđenju generalu Tihomiru Blaškiću - kada je opisao isti razgovor sa Tuđmanom i priložio njegovu "mapu" u dokazni materijal, Ešdaun ovog puta nije pominjao Slobodana Miloševića. Pre četiri godine Ešdaun je, naime, opisao kako je Tuđman, na istoj večeri, sa nipodaštavanjem govorio o tadašnjem predsedniku BiH Aliji Izetbegoviću, dok je o Miloševiću govorio sa uvažavanjem i tvrdio kako je on "jedan od nas." Nije isključeno da se, na taj deo svog razgovora sa Tuđmanom, Ešdaun vrati u sutrašnjem nastavku svedočenja.

Danas, u prvih 45 minuta svedočenja, Ešdaun je opisao svoje putovanje u Makedoniju i na sever Albanije u junu 1998. kao i posetu Kosovu u septembru iste godine.

Tokom boravka na severu Albanije Ešdaunu je, kako je danas rekao, "postalo jasno da su aktivnosti OVK destabilizirajući faktor." U tom je delu Albanije, po Ešdaunu, "vladalo bezakonje", a selo Tropolje mu je izgledalo kao "velika samoposluga oružja", u kojoj se naoružavala OVK. Po povratku u London, Ešdaun je u pismu premijeru Bleru/Blairu preporučio da se Albaniji pomogne da uspostavi zakon i red u tom delu zemlje, kako bi se suzbio šverc oružja, ali ta njegova preporuka, kako je rekao, "nije na žalost prihvaćena."

Septembra 1998. Ešdaun je, u pratnji britanskog ambasadora i vojnog atašea, putovao po Kosovu. Čitavom dužinom puta od Prištine do Peći Ešdaun je, kako je danas opisao, video spaljene kuće i razorene objekte, kao i tragove tenkovske i artiljerijske paljbe. Obišao je i jedno potpuno razoreno selo u kojem je, pored tragova artiljerijske paljbe, video i ostatke protiv-avionskih raketa. Posetio je i manastir Dečane, kao i selu Junik u kojem su u novim kućama živele srpske izbeglice iz Krajine. Na zidovima kuća video je nekoliko rupa od metaka, ali nije zaključio da je selo ugroženo od OVK. Odveden je i do jednog potoka gde je, kako mu je rečeno, pogubljeno 6 ili 7 Srba. Nije video leševe ali je našao čaure od 7,62 mm kineske proizvodnje, čiji mu je raspored ukazivao da se nije radilo o borbi, već o egzekuciji.

Pred kraj današnjeg svedočenja Ešdaun je rekao kako je bio šokiran prizorom koji je video sa jednog brda iznad Suve Reke. Sva sela u dolini su, opisao je Ešdaun, bila razorena i spaljena, a na mestu na kojem su oni stajali mogla je da se čuje paljba iz tenkova i teških artiljerijskih oružja.

Svedočenje Pedija Ešdauna će se nastaviti sutra.

Mirko Klarin


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 93

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Svjedočenje Lorda Ešdauna
SUĐENJE ZA ZLOČINE U FOČANSKOM KP DOMU: Sedam i po godina zatvora za upravnika fočanskog KP doma
SUĐENJE ZA ZLOČINE U VIŠEGRADU: Odbrana traži oslobađajuću presudu za Mitra Vasiljevića
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Nastavljeno izvođenje dokaza o masakru na Markalama