Home



ŠEŠELJ ZAOŠTRAVA TON




Nakon što se u prva dva dana unakrsnog ispitivanja uzdržavao od konfrontacija sa svedokom optužbe, koji je uzvraćao na isti način i uglavnom se saglašavao sa sugestijama optuženog, Šešelj je danas zaoštrio ton i optužio Gorana Stoparića da je "sa Natašom Kandić projektovao kompletno svedočenje"

Vojislav Šešelj u sudnici TribunalaVojislav Šešelj u sudnici Tribunala

Vojislav Šešelj je svom bivšem sledbeniku i dobrovoljcu Srpske radikalne stranke (SRS) Goranu Stopariću u jučerašnjem ispitivanju oprostio saradnju sa Hrvatskim vijećem obrane (HVO), odnosno činjenicu da se pred kraj 1992. godine "rame uz rame sa Hrvatima borio protiv Muslimana". Danas, međutim, nije mogao da mu oprosti saradnju sa Natašom Kandić, direktorkom beogradskog Fonda za humanitarno pravo, kojoj je Stoparić u avgustu 2003. godine dao izjavu o svom ratnom putu od "četnika" 1991. do "Škorpiona" 1999. godine.

Nakon što se u prva dva dana unakrsnog ispitivanja uzdržavao od konfrontacija sa svedokom optužbe, koji je uzvraćao na isti način i uglavnom se saglašavao sa sugestijama optuženog, Šešelj je danas zaoštrio ton. Optužio je Stoparića da je "sa Natašom Kandić dogovorio kompletno svedočenje", da je ono "projektovano da u celosti bude lažno", ali da je tužilaštvo tokom višednevnih priprema shvatilo da "niko ne može da zapamti tolike laži" pa ga je instruiralo da "laže samo za Vojvodinu", a da o ostalom (Vukovaru, Nevesinju, Mostaru, Brčkom i drugim ratištima na kojima je bio između 1991. i 1995. godine) "govori slobodno", odnosno onako kako se seća.

Stoparić je potvrdio da je bio u kontaktu sa Natašom Kandić, da joj je dao izjave i da je izvesno vreme boravio u njenom stanu u Beogradu što mu je, kako je rekao, "spasilo život." Kategorički je, međutim, negirao da ga je Nataša Kandić ili bilo ko drugi instruirao šta će reći istražiteljima tužilaštva i kako će svedočiti pred sudom.

Šešelj je pokušao da pred sudom pročita pismo koje je Stoparić navodno uputio nekom svom poznaniku, a ovaj ga prosledio saradnicima optuženog. Pošto mu je to pismo pokazano, Stoparić je negirao da ga je on napisao i usprotivio se njegovom javnom čitanju, tražeći od veća da naloži grafološku ekspertizu kako bi se utvrdilo da on nije autor. Većinom glasova – sa predsedavajućim sudijom Antonetijem/Antonetti u manjini – veće je odbilo Šešeljev pokušaj da se pismo pročita u sudnici i prihvatilo je zahtev tužiteljice Kristin Dal/Christine Dahl koja je – ukazujući da je "podmetanje lažnih dokumenata sudu ozbiljna stvar" – tražila da se navodno pismo označi za identifikaciju, da joj se da njegova kopija i da se utvrdi ko je stvarni autor.

Veće je, takođe, naložilo da se iz transkripta i sa televizijskog snimka rasprave briše deo u kojem Šešelj pominje naslov neke svoje knjige. Ocenjujući da se tim naslovom "vređa dostojanstvo" osobe koja se pominje, sudija Antoneti je opomenuo Šešelja da se Tribunal "ne može koristiti kao sredstvo za dodatno klevetanje" neistomišljenika.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 350

ZAVRŠNE REČI: Tužilac traži 25 godina a odbrana slobodu za bivše zapovednike OVK
POLUVREME: Okončan dokazni postupak optužbe na suđenju čelnicima Herceg-Bosne
"VIŠI INTERESI": Šešeljevci u savezništvu sa Hrvatima i Muslimanima