Home



PLANSKA "NEPODNOŠLJIVOST"




U nastavku svedočenja na suđenju "Srebreničkoj sedmorki" oficira vojske i policije bosanskih Srba, vojni analitičar tužilaštva Ričard Batler opisao kako su u leto 1995. godine, u mesecima koji su prethodili padu istočnih enklava, "planski i osmišljeno" stvarani uslovi iz Karadžićeve "Direktive broj 7"

Richard Butler, svjedok na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u SrebreniciRichard Butler, svjedok na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u Srebrenici

Dokumenti koje je tužilac danas predočio vojnom analitičaru Ričardu Batleru/Richard Butler odnosili su se uglavnom na period uoči i tokom napada VRS na Srebrenicu, odnosno na period od kraja juna do 12. jula 1995. godine. Prema Batlerovoj analizi VRS je u tom periodu "s uspehom" sprovodila akciju "razdvajanja Srebrenice i Žepe" nastojeći da zaštićene enklave svede samo na "gradsko područje".

Po Batleru, pritiskom na stanovništvo enklava sprovođena je poznata "Direktiva broj 7" predsednika RS Radovana Karadžića iz marta 1995. godine, kojom se Drinskom korpusu nalaže da "svakodnevnim planskim i osmišljenim borbenim aktivnostima stvore uslove totalne nesigurnosti, nepodnošljivosti i besperspektivnosti daljnjeg opstanka i života meštana u Srebrenici i Žepi".

Sličnog pritiska nisu bili pošteđeni ni pripadnici Holandskog bataljona UN. Analizom dokumenta – naređenja iz Glavnog štaba kao i transkripata presretnutih telefonskih razgovora - Batler je zaključio da je UNPOROFOR takođe bio pod stalnim pritiskom. VRS je, međutim, izbegavala da direktno napada kontrolne punktove UN već je otvarala vatru u neposrednoj blizini i zastrašivala pripadnike Holandskog bataljona pozivajući ih na predaju.

Zarobljeni vojnici UN su Mladićevim snagama ubrzo poslužili kao taoci. Iz samog vrha VRS upućene su pretnje UNPROFOR da će zarobljeni "plavi šlemovi" stradati ukoliko odmah "ne prestane bombardovanje srpskih položaja" od strane avijacije NATO. Mada se u komunikaciji sa UN, u dokumentima na koje mu je ukazao tužilac, uglavnom pojavljuje ime optuženog generla Gvera, po Batleru takvu pretnju nije mogao da naredi "niko ispod komandanta VRS", odnosno generala Ratka Mladića.

Dokumenti ukazuju da je VRS takođe nameravala da na položaje UN u Potočarima upotrebi takozvane modifikovane avio bombe. Reč je o projektilima poznatim i pod imenom "krmača" kao i po nepreciznosti i velikoj razornoj moći, kako se pokazalo tokom granatiranja Sarajeva 1994. godine. Vojni analitičar tužilaštva međutim nije potvrdio da su ove bombe zaista i ispaljene na UNPROFOR u Potočarima 6. jula 1995. godine kako je navedeno u artiljerijskom planu komande Drinskog korpusa koji je potpisao tadašnji komandant general Milivoje Živanović.

Ričard Batler će na pitanja tužioca odgovarati do kraja sedmice.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 349

OČAJ I NEMOĆ: Kako su Ujedinjene nacije izgubile glavu i Srebrenicu
NEPRISTRASNOST I/ILI NEUTRALNOST: Da li je prekršaj nahraniti gladne
ČUDOTVORNI GOVORI: Kako je Šešelj pomogao Srbima da progledaju