Home
TEŽAK ŽIVOT GENERALA
Tokom unakrsnog ispitivanja vojnog vještaka optužbe Endrjua Pringla optuženi Slobodan Praljak dokazivao da "ono što piše na papiru" ne odslikava realnu situaciju na terenu, te da visoki časnici HVO nisu bili u mogućnosti kontrolisati sebi podređene zapovjednike i vojsku. Svjedok se složio da je "život bio težak", ali je napomenuo da je dužnost svakog zapovjednika bila da se pobrine da se njegova naređenja izvršavaju
Andrew Pringle, svjedok na suđenju bivšim čelnicima Herceg Bosne
U unakrsnom ispitivanju vojnog vještaka optužbe Endrjua Pringla/Andrew Pringle, odbrana šestorice bivših čelnika Herceg Bosne je dokazivala da komandanti HVO tokom hrvatsko-muslimanskog sukoba 1993. godine u BiH "nisu bili u mogućnosti" kontrolisati podređene zapovjednike i vojsku.
"Papir trpi sve", prokomentarisao je optuženi Slobodan Praljak svjedokovo mišljenje da je u Herceg Bosni postojao "čvrst i funkcionalan vojni sistem" zasnovan na doktrini bivše JNA i jasnim zakonskim odredbama i propisima koji regulišu sankcionisanje počinioca krivičnih djela. Iz onoga što piše na papiru, smatra Praljak, ne mogu se izvoditi ispravni zaključci o onome što se uistinu događalo na terenu.
Odgovarajući na ovakve opaske odbrane britanski general je citirao čuvenog američkog generala Džordža Patona/George Patton da je "naredbe lako izdavati, a da je puno teže osigurati njihovu provedbu". Nakon što mu je general Praljak pokazao nekoliko dokumenata kojima visoki časnici HVO naređuju poštivanje Ženevskih konvencija i međunarodnog ratnog prava, svjedok je napomenuo da je dužnost svakog vojnog zapovjednika da se pobrine da se njegove zapovijedi i izvrše.
Napominjući da nije "stručnjak za HVO" svjedok nije želio davati konkretnije ocjene navoda iz pokazanih dokumenta. "Ako hoćete reći da je život bio težak", rekao je Praljku, "ja se s tim mogu složiti".
U nastavku ispitivanja Praljak nije propustio spomenuti da je, uprkos vojnim zaslugama američkog generala Patona, na kojeg se svjedok često pozivao, njegova karijera okončana nakon što je ošamario jednog ranjenog vojnika u bolnici. Svjedok mu je odgovorio da se to dogodilo upravo zato jer je generalovo ponašanje bilo protivno vojnim pravilima koja se moraju poštivati.
Odbrana generala Milivoja Petkovića se izjasnila da se slaže sa svim navodima iz ekspertskog izvještaja vojnog vještaka ocjenjujući ga "logičnim, zdravorazumnim i univerzalanim", ali je zatražila četvorostruko više vremena za unakrsno ispitivanje od odobrenog, što vijeće nije odobrilo. Ocjenjujući da joj je na taj način uskraćeno pravo na unakrsno ispitivanje, advokat Vesna Alaburić je tokom sat vremena, koliko je imala na raspolaganju, ukazivala na "širi kontekst" naređenja od 30. juna 1993. godine o hapšenju bojovnika HVO muslimanske nacionalnosti i zatvaranju svih vojno sposobnih Muslimana u Herceg Bosni. Ona je i ovog puta ponovila tezu odbrane da je takvo naređenje bilo posljedica "izdaje" pripadnika HVO muslimanske nacionalnosti.
Vezani izvještaji
TV Tribunal 342
ŠEŠELJ PRED SUDOM: Ratni zločinac ili neshvaćeni mirotvorac
MILOM ILI SILOM: Kako su se zarobljeni Srbi našli u rukama mudžahedina
POGREŠNA PROCENA: Ujedinjene nacije nisu očekivale pad Srebrenice