Home



SVEDOK EVAKUACIJE ŽEPE




Nekadašnji oficir za vezu UNPROFOR opisao kako je nakon pada Srebrenice, krajem jula 1995. godine, pratio evakuaciju stanovništva Žepe, nakon što su i drugu enklavu pod nominalnom zaštitom UN, opkolile Mladićeve snage.

Thomas Dibb, svjedok na suđenju sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za zločine u Srebrenici i ŽepiThomas Dibb, svjedok na suđenju sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za zločine u Srebrenici i Žepi

Nakon dve sedmice odvijanja na zatvorenim sednicama, suđenje sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za zločine u Srebrenici i Žepi je na kratko otvoreno za javnost kako bi se saslusao britanski poručnik Tomas Dib/Thomas Dibb. On je u proleće 1995. godine, zbog znanja bosanskog jezika, postavljen za oficira za vezu u štabu tadašnjeg komandanta UNPROFOR, generala Ruperta Smita/Smith.

U tom svojstvu je u julu 1995. godine, nakon pada Srebrenice, upućen na nekoliko lokacija izvan Sarajeva. U Tuzli je 14. jula obišao izbeglice, uglavnom žene i decu koji su se raspitivali "šta je s njihovim muškarcima?". Slično se dogodilo i sledećeg dana u Kladnju gde među izbeglicama takođe nije video vojno sposobne muškarce.

Nekoliko dana kasnije sa načelnikom štaba UN generalom Nikolajem/Nikolai uputio se prema Bratuncu kako bi pratio povlačenje Holandskog bataljona iz srebreničke enklave. General Mladić ih je dočekao i ugostio ručkom, bio je vrlo raspoložen i veseo, i na kraju je salutirao Holanđanima dok su napuštali enklavu – opisao je Dib.

Nakon toga Dib je od 25. do 27. jula pratio evakuaciju Žepe. Video je kako su autobusima i kamionima odvoženi uglavnom žene, deca i stariji muškarci, ali i grupa ranjenika i vojno sposobnih muškaraca. U gradu koji su "obezbeđivali" pripadnici Ukrajinskog bataljona, ponovo je na kratko sreo Mladića. Nakon Mladićevog odlaska, najviši oficir VRS zadužen za evakuaciju Žepe je, prema Dibu, bio general Tolimir.

Zapovednika odbrane grada, Avdu Palića, Dib je sreo pred bazom UN gde se nakon pada enklave okupilo oko 80 ljudi. Palić ga je obavestio da je “Žepa pala" i da se nada da će se prema njima postupati "na dobar način”. Palića su 27. jula 1995. godine uhapsile snage VRS nakon čega mu se gubi svaki trag.

Dib je opisao da je prva grupa uplašenih i iscrpljenih civila izašla je iz grada pod pratnjom ukrajinskih vojnika, te da je tokom popodneva prvog dana Žepu napustilo oko “20 vozila punih ljudi”. Mada je početak evakuacije donekle “podigao njihovo poverenje”, i dalje je, rekao je svedok, vladala “velika panika” i navala na vozila, jer su se ljudi plašili da će ih međunarodne snage napustiti. Nakon odlaska poslednjeg autobusa, u Žepu su ušli srpski vojnici koji su, tvrdi Dib, predvođeni komandantom Rogatičke brigade Kušićem, pljačkali i palili kuće.

Odbrana je u unakrsnom ispitivanju sugerisala da su kuće u “Žepi palili Muslimani koji su napuštali svoje domove” kao i da je “evakuacija bila najbolje rešenje za stanovnike Žepe”. Svedok je odgovorio da bi “o tome trebalo da sude meštani” te da je evakuacija, po njegovom mišljenju, bila jedino, što ne znači i najbolje rešenje za stanovnike Žepe.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 339

KONAČNA PRESUDA: Sefer Halilović je i pravosnažno nevin
NEOBAVJEŠTENI: Kada je UNPROFOR saznao za srebrenički masakr?
KAD PODBACE UN: Zašto su mudžahedini bili nosioci borbenog zadatka
CRTANJE KARATA: Kako je Prlić potezom olovke podijelio BiH
PRIZNAO PA SE POKAJAO: Zelenović vjeruje da bi bolje prošao u Sarajevu