Home



TUŽILAŠTVO NE VERUJE GOTOVINI




O odgovoru na zahtev odbrane Ante Gotovine da mu se omogući da početak suđenja za "Oluju" čeka na privremenoj slobodi, tužilaštvo ukazuje na uspešno višegodišnje bekstvo optuženog od francuskog i međunarodnog pravosuđa. Hrvatska vlada, smatra tužilaštvo, jednostavno nije u stanju da spreči bekstvo optuženog i osigura njegov povratak na suđenje, a garancije zadarskog nadbiskupa nemaju nikakvu težinu

Ante Gotovina u sudnici TribunalaAnte Gotovina u sudnici Tribunala

Tužilaštvo Haškog tribunala ne veruje obećanjima Ante Gotovine i smatra da hrvatska vlada i zadarski nadbiskup nisu u stanju da garantuju da će se optuženi – ukoliko bude privremeno oslobođen – vratiti u Hag na suđenje za zločine kojima se tereti. Zbog velikog "rizika bekstva", njegovo privremeno oslobađanje "podrilo bi interese pravde i treba ga odbiti" – navodi se u danas objavljenom odgovoru tužilaštva na zahtev odbrane da do početka suđenja Gotovina bude u kućnom pritvoru u Pakoštanu, kod Zadra.

Nepoverenje u obećanja optuženog da će se vratiti na suđenje tužilaštvo obrazlaže činjenicom da je Gotovina više od četiri godine nakon što je optužen za zločine u "Oluji" uspešno izbegavao hapšenje, zahvaljujući "širokoj mreži finansijske i druge podrške" u Hrvatskoj i svetu, koja pored bivših saboraca uključuje i pripadnike italijanske mafije i veze u Latinskoj Americi. Tužilaštvo, takođe, ukazuje i na višegodišnje bekstvo Ante Gotovine od francuskog pravosuđa, koje ga je 1985. godine zbog oružane pljačke osudilo na 5 godina zatvora, a zatim – 1992. i 1995. godine – u odsustvu na još dve i dve i po godine, zbog falsifikovanja dokumenata, iznude i drugih krivičnih dela.

Tužilaštvo ne kaže da ne veruje garancijama hrvatske vlade ali smatra da ona jednostavno ne bi bila u stanju da spreči bekstvo optuženog i osigura njegov povratak na suđenje. Iskustvo iz proteklih godina, navodi tužilaštvo, dokazuje da su "napori hrvatske vlade da locira Gotovinu – čak i kada je postojala 'politička volja' i 'odlučnost' da se sarađuje sa Tribunalom – bili bezuspešni."

Garancije zadarskog nadbiskupa Ivana Prenđe, zasnovane na Gotovininim obećanjima da neće pobeći i da neće ugrožavati svedoke i žrtve, po tužilaštvu nemaju nikakvu težinu, budući da nadbiskup nema sredstava kojima bi mogao to da osigura i ne bi snosio nikakve posledice u slučaju da optuženi prekrši obećanja koja mu je dao.

Predlog odbrane da Gotovina bude u kućnom pritvoru i nosi elektronsku narukvicu tužilaštvo smatra neadekvatnom garancijom njegovog povratka u Hag. Elektronska narukvica, tvrdi tužilaštvo, "ne eliminiše rizik bekstva već samo pomaže da se utvrdi da je optuženi pobegao."

Uz desetak stranica odgovora sa potpisom glavne tužiteljice Karle/Carle del Ponte, tužilaštvo je priložilo još oko 170 stranica raznih dodataka. Pored ostalog, priložene su foto-kopije lažnih pasoša na ime Stjepana Senčića i Kristijana Horvata, sa pečatima i vizama velikog broja zemalja u kojima je boravio kao begunac od međunarodne pravde (Italija, Španija, Brazil, Argentina, Peru, Čile, Singapur, Malezija, Mauricijus, Japan, Dominikanska Republika i Tahiti). Među priloženim dodacima su i poternice, sudski spisi i presude koje su Gotovini između 1985. i 1995. godine izrečene u Francuskoj.

Usmena rasprava o zahtevu odbrane za privremeno oslobađanje Ante Gotovine biće naknadno zakazana.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 331

U PRISUSTVU UN: Svjedok otmice i nestanka Avde Palića
RATNA DEMOGRAFIJA: Kako je mjenjan etnički sastav Herceg Bosne
MILOŠEVIĆEV MILJENIK: Ko je Momira Bulatovića "zaštitio od Haga"
SARAJEVSKE MAGLE: Završen dokazni postupak generala Miloševića
SUĐENJE U NOVEMBRU: Zašto Šešelj zazire od mrtvog Milana Babića