Home
"NAŠLI SMO POKRIĆE ZA RAT"
Slobodan Milošević započeo unakrsno ispitivanje britanskog generala Karola Drevienkijevica, bivšeg zamjenika sefa Kosovske verifikacione misije (KVM) koji svjedoči o događajima između oktobra 1998. i marta 1999.
Karol Drevienkiewicz, svjedok na suđenju Slobodanu Miloševiću
Do momenta odlaska Verifikacione misije OEBS/OSCE sa Kosova, 20. marta 1999., nije bilo naznaka da postoji razrađen plan za protjerivanje civilnog stanovništva iz provincije, rekao je u nastavku svog svjedočenja na suđenju Slobodanu Miloševiću penzionirani general britanske vojske Karol Drevienkijevič/Drewienkijevitz. Drewienkijevitz, koji je u Verifikacionoj misiji obavljao funkciju pomoćnika Šefa misije za operativu, ipak je dodao kako je nakon odlaska Misije sa Kosova civilno stanovništvo protjerano vrlo brzo i efikasno, u autobusima i vlakovima, na način koji je bilo relativno lako organizirati.
Iako bi ova procjena penzioniranog generala mogla uvelike pomoći optuženom u dokazivanju nevinosti od optužbi za progon albanskih civila 1999. godine, Milošević nije, tokom kontra-ispitivanja, pokazao da iskaze ovog svjedoka smatra vjerodostojnim. Milošević je generala pokušao navesti na zaključak da je Verifikaciona misija (KVM) zapravo bila oruđe NATO pakta, i da je iskorištena da bi proizvela razlog za intervenciju pakta protiv Jugoslavije. Optuženi je citirao jučerašnje svjedočenje Drewienkijevitza, koji je ispričao kako je čuo ambasadora Vokera, šefa misije KVM , koji je razgovarajući sa američkim izaslanikom Ričardom Holbrukom/Richard Holbroke nakon masakra u Račku, u januaru 1999. godine, rekao: "Dik, pozdravi se sa svojom Nobelovom nagradom za mir. Našli smo pokriće za rat." Svjedok je porekao da je ovakva izjava ambasadora Vokera značila da je njegov zadatak bio pronalaženje razloga za rat, i ustvrdio da je cijela Verifikaciona misija, do zadnjeg dana na Kosovu, ustrajno radila na ostvarenju mira.
Milošević, međutim, nije odustao. Citirajući izvještaj ambasadora Gabrille Kelera/Gabrijel Keler, zamjenika šefa misije, koji je rekao kako se ponekad osjećao kao "špijun NATO", pitao je Drewienkijevitz da li je istina da je "Verifikaciona misija radila za NATO", obzirom da je uglavnom bila sastavljena od vojnika iz zemalja članica Atlatskog saveza. Drewienkijevitz je odgovorio da su postojale dvije misije, od kojih je jednu, zračnu , zaista i organizirao NATO, ali je kopnena verifikaciona misija bila pod kontrolom OEBS . Svjedok je porekao da je misija OEBS ikada sakupljala obavještajne podatke za potrebe NATO
.
Sličnu reakciju izazvao je još jedan citat iz Kelerovog izvještaja, u kojem je bivši ambasador ustvrdio kako je "nepristrasnost misije od samog početka bila dovedena u pitanje". "Imidž Misije" smatra Keler, postepeno je postao "pro-Albanski i pro-NATO", a nisu uloženi dovoljni napori da se takav imidž korigira. Drewienkijevitz se još jednom nije složio sa procjenama svog nekadašnjeg pretpostavljenog, rekavši da su svi članovi Misije, prema njegovom sudu, pokušali biti sasvim neutralni. General je ipak dozvolio mogućnost da je Misija zabilježila više kršenja prekida vatre od strane srpskih snaga, jer je UČK koristila pješadijsko naoružanje, pa je bilo "teško zabilježiti svaki pojedinačni incident". Srpske snage su, naprotiv, obično odgovarale artiljerijom, pa su njihove akcije kvalificirane kao "neproporcionalna upotreba sile". Pitanje optuženog da li je "američka i engleska upotreba sile u Afganistanu bila proporcionalna" predsjedavajući sudac Ričard Mej/Richard May je odbacio kao "potpuno irelevantno".
Kontra-ispitivanje penzioniranog generala Drevijenkijeviča nastavit će se u ponedjeljak.
Vezani izvještaji
- Predmet : Milošević Slobodan - "Kosovo, Hrvatska i Bosna"
- 2002-04-11 ŠTA JE PRETHODILO VAZDUŠNIM UDARIMA
- 2002-04-10 MILOŠEVIĆ OSPORAVA OBJEKTIVNOST AMERIČKOG EKSPERTA
- 2002-04-09 DŽAMIJE I CRKVE SU RUŠENE SA ZEMLJE, A NE IZ VAZDUHA
- 2002-04-15 RAČAK: "MASAKR" ILI "INSCENACIJA"?
- 2002-04-16 KAKO JE PROPALA KOSOVSKA VERIFIKACIONA MISIJA
- 2002-04-17 MILOŠEVIĆ OSPORAVA TVRDNJE BRITANSKOG PUKOVNIKA
TV Tribunal 98
SVEDOČENJE VETONA SUROIJA: Šta je Milošević znao i o čemu je odlučivao?
SUĐENJE ZA GENOCID U PRIJEDORU: Počelo suđenje dr Milomiru Stakiću
SUĐENJE "TUTI" I "ŠTELI": Ko je rušio mostarske spomenike kulture
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Masakr u redu za vodu u sarajevskom naselju Dobrinja
SLUČAJ BRĐANIN-TALIĆ: Teror banjalučkog "crvenog kombija"
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Da li je jugoslovenski oficir odao vojne tajne neprijatelju?