Home



RAČAK: "MASAKR" ILI "INSCENACIJA"?




U unakrsnom ispitivanju generala Karola Drevienkijeviča, čijim je svedočenjem tužilaštvo otvorilo "slučaj Račak", Milošević je insistirao da je zločin u tom kosovskom selu "insceniran" i "zloupotrebljen kao pretekst za agresiju NATO." Svedok je, međutim, ostao pri svojim stavovima i ocenama

Karol Drevienkiewicz, svjedok na suđenju Slobodanu MiloševićuKarol Drevienkiewicz, svjedok na suđenju Slobodanu Miloševiću

Svedočenjem penzionisanog britanskog generala Karola Drevienkijeviča/Drewienkiewicz, bivšeg zamenika šefa Kosovske verifikacione misije (KVM), tužilaštvo je otvorilo "slučaj Račak". Prema optužnici protiv Slobodana Miloševića, u tom su selu 15. januara 1999. srpske snage bezbednosti ubile oko 45 kosovskih Albanaca.

General Drevienkijevič je svedočio da je narednog dana, 16. januara 1999., sa šefom KVM ambasadorom Viljemom Vokerom/William Walker otišao u Račak, gde su u jednoj jaruzi pronašli tela 25 ljudi. Ambasador Voker je, iste večeri, ono što je video u Račku opisao kao "masakr" za koji su odgovorne jugoslovenske snage. Tako je pokrenut lanac događaja koji je, dva i po meseca kasnije, doveo do vazdušnih udara NATO.

Slobodan Milošević je, u unakrsnom ispitivanju svedoka, tvrdio da je Račak "insceniran" i "zloupotrebljen da se stvori atmosfera i pretekst za agresiju." Ukazujući da su predstavnici KVM bili u Račku 15. januara posle podne i da ništa nisu pronašli, Milošević je tvrdio da je OVK tokom noći sakupila tela ubijenih u borbama i odnela ih na "zbirni plac", odnosno u jarugu u kojoj su ih sledećeg dana pronašli Voker i Drevienkijevič.

Svedok je odgovorio kako je i sam na to pomišljao dok se penjao uz brdo iznad sela, ali da je iz onog što je video zaključio da su ti ljudi "ubijeni tamo gde su ležali."

Milošević je, zatim, citirao nalaze jugoslovenskih eksperata za sudsku medicinu, koji su zajedno sa finskim i beloruskim forenzičarima izvršili autopsije tela 40 ubijenih i koji su zaključili da je "svih 40 nastradalo u ratnom sukobu" i da su ubijeni hicima iz daljine. Citirao je, takođe, i "službenu belešku" okružnog javnog tužioca u Prištini u kojoj se navodi da ne postoji sumnja da je bilo čija smrt prouzrokovana krivičnim delom i zaključuje kako je "sve bilo u skladu sa zakonom." Konačno, Milošević se pozvao i na izveštaj istražnog sudije Danice Marinković o oružju i vojnoj opremi koji su pronađeni u Račku, kao i o rovovima i bunkerima OVK oko sela.

General Drevienkijevič je, međutim, ostao pri svojim izjavama i ocenama. Izrazio je žaljenje što jugoslovenski organi nisu prihvatili predlog Kosovske verifikacione misije da se o incidentu u Račku sprovede zajednička istraga, a uviđaj istražnog sudije Danice Maksimović, kojem je lično prisustvovao, je opisao kao "vrlo površan", ukazujući da pri uviđanju nije poštovana procedura prikupljanja dokaza.

Ocenjujući da se radi o "važnom svedočenju", sudije su zatražile od generala Drevienkijeviča da se narednih sedmica vrati u Hag, kako bi optuženi mogao da završi unakrsno ispitivanje.

Mirko Klarin


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 98

SVEDOČENJE VETONA SUROIJA: Šta je Milošević znao i o čemu je odlučivao?
SUĐENJE ZA GENOCID U PRIJEDORU: Počelo suđenje dr Milomiru Stakiću
SUĐENJE "TUTI" I "ŠTELI": Ko je rušio mostarske spomenike kulture
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Masakr u redu za vodu u sarajevskom naselju Dobrinja
SLUČAJ BRĐANIN-TALIĆ: Teror banjalučkog "crvenog kombija"
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Da li je jugoslovenski oficir odao vojne tajne neprijatelju?