Home



KO JE KONTROLISAO DOSTAVLJANJE HUMANITARNE POMOĆI ŽEPI




Policajac iz Žepe negira tezu odbrane da je do pada enklave 24. jula 1995. godine, kontrola dostavljanja humanitarne pomoći stanovništvu zaštićene zone kao i goriva namenjenog snagama UNPROFOR, bila zapravo u rukama armiije BiH a ne srpskih snaga

Bezimeni svjedok na suđenju sedmorici oficira vojske i policije bosanskih SrbaBezimeni svjedok na suđenju sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba

Sudije nisu odobrile zaštitne mere svedoku optužbe na suđenju sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba, ali su prihvatile da se tokom svedočenja ne pominje njegovo ime.

Bezimeni svedok, koji je iskaz dao bez zaštite lika, je u septembru 1991. godine u Žepi mobilisan kao rezervni policajac ali od maja 1993. godine - kada je enklava proglašena za zaštićenu zonu - više nije nosio ni uniformu ni oružje. U okviru procesa demilitarizacije pušku je predao UNPROFOR.

Enklava, međutim, nikada nije sasvim demilitarizovana jer su mnogi, kako je potvrdio svedok, zadržali "lično naoružanje, pištolje i puške." Naoružanje predato 1993. godine UNPROFOR je, tvrdi svedok, vratio vlasnicima par dana uoči ofanzive Mladićevih snaga u julu 1995. godine. Uprkos tome snage VRS bile su mnogo nadmoćnije zbog čega se sve, kako je rekao, završilo padom enklave 24. jula 1995. godine. On je tri dana kasnije, u poslednjem konvoju civila i ranjenika, evakuisan iz Žepe.

Uslovi života u enklavi, opisao je svedok, bili su "očajni i nepodnošljivi" zbog hroničnog nedostatka osnovnih životnih namirnica izazvanih blokadom enklave od strane Vojske Republike Srpske (VRS). Tužilac tvdi da je na taj način, kao i stalnim borbenim aktivnostima, sprovođena operativna direktiva broj 7 Vrhovne komande VRS kojom se predviđalo stvaranje uslova “totalne nesigurnosti, nepodnošljivosti i besperspektivnosti daljeg opstanka i života stanovništva Srebrenice i Žepe”.

Direktivu je, prema optužnici, potpisao Radovan Karadžić a sastavio je Radivoj Miletić, u to vreme oficir Glavnog štaba VRS. Njegova odbrana, kao i odbrana generala Milana Gvera, koji se takođe tereti za zločine u Žepi, nastojala je da ukaže da je kontrola dostavljanja humanitarne pomoći stanovništvu enklave kao i goriva namenjenog snagama UNPROFOR, bila zapravo u rukama armije BiH a ne srpskih snaga.

Odbrana takođe sugeriše da je u Žepu krijumčareno i oružje te da su iz enklave organizovani diverzantski napadi na položaje VRS, čime je zloupotrebljavan status zaštićene zone. Da bi tu tezu potkrepio branilac Milana Gvera, britanski advokat Dejvid Džos/David Josse predočio je svedoku niz dokumenata Drinskog korpusa VRS i armije BiH, ali su oni svedoku, kako je tvrdio, bili nepoznati.

Iako je potvrdio da je u Žepi bilo “šverca i nelegalne trgovine” oružjem i gorivom, te da je od kolega policajaca čuo za neke akcije koje su nakon početka ofanzive VRS izvodili van enklave, svedok je ostao pri stavu da su Mladićeve snage u julu 1995. nesumnjivo bile brojnije i bolje naoružane od snaga armije BiH u Žepi.

Na pitanje branioca kako objašnjava da su borci armije BiH “tako dugo odolevali napadima srpskih snaga ako su one bile toliko nadmoćne” svedok je rekao da se radilo o “borbi za opstanak, goli život njihov i njihovih porodica” te da su “morali dati sve od sebe”. Na kraju u tome nisu uspeli, Žepa je pala i svi su je napustili, zaključio je svedok.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 315

SARAJEVSKA KONZERVA: Haški susret generala zaraćenih strana
UHODANA PRAKSA: Kako su kopane masovne grobnice u Srebrenici
NA MJESTU ZLOČINA: Kanadska istraga o masakru u Stupnom Dolu
NEZGODNO SUSJEDSTVO: Upoznavanje sa "komšijom" Haradinajem
ŽALBA VISOKOG RIZIKA: Kako odbraniti Krajišnika uprkos njemu samom