Home



KARADŽIĆ I MLADIĆ USLOV ZA NASTAVLJANJE POMOĆI


Pjer Prosper, predstavnik vlade SAD za pitanja ratnih zločina:

Međutim, ako se pouzdano utvrdi da Karadžić i Mladić nisu u Srbiji - i ako u međuvremenu budu ispunjeni ostali uslovi - uslediće Pauelova serifikacija Kongresu za obnavljanje pomoći Beogradu - SAD saglasne da se izručenje Milana Milutinovića traži posle isteka njegovog predsedničkog mandata, kao i da mu se posle toga eventualno sudi u Srbiji - Zadovoljstvo rešenošću vlade Srbije da počne skidanje "haške hipoteke"

"Teško je zamisliti ukidanje suspenzije američke pomoći Srbiji i podrške SR Jugoslaviji u međunarodnim finansijskim institucijama, koju je Kongres uspostavio 31. marta, u situaciji kad se nalaze na slobodi bivši vođi bosanskih Srba Radovan Karadžić i Ratko Mladić. Međutim, jedino ako se bude pouzdano znalo da se njih dvojica ne nalaze na teritoriji Srbije - i ako u međuvremenu budu ispunjeni svi ostali poznati uslovi - uslediće sertifikacija Kongresu državnog sekretara Pauela/Powell, neophodna za obnavljanje pomoći i podrške vlastima u Beogradu", rekao nam je ambasador Pjer-Rišar Prosper/Pierre-Richard Prosper, predstavnik američke vlade za pitanja ratnih zločina.

Ambasador Prosper je , u izjavi za SENSE, razjasnio i dilemu oko sadašnjeg predsednika Srbije Milana Milutinovića, jednog od optuženih za ratne zločine čije izručenje Vašington postavlja kao jedan od preduslova za obnavljanje blokirane bilateralne pomoći Srbiji i međunarodne podrške SRJ. Prema Prosperovim rečima, veoma je prisutno "političko raspoloženje" da se pitanje Milutinovićevog izručenja Hagu zamrzne do isteka njegovog tekućeg predsedničkog mandata (u decembru ove godine), s tim što američka administracija iskazuje spremnost da se posle toga Milutinoviću eventualno sudi u Beogradu na osnovu optužnice koju je podigao Međunarodni tribunal za ratne zločine.

"Spremni smo da i u Srbiji podržimo - politički, finansijski i tehnički - lokalna suđenja za ratne zločine. Ali, pre nego što to učinimo, potrebno je da se vide značajan progres i saradnja (Beograda) sa Tribunalom u Hagu. Kad se, jednom, dođe do te tačke i kad državni sekretar bude u situaciji da potvrdi postojanje saradnje sa Hagom, Srbija će od toga imati i druge koristi, pored obnavljanja zadržane američke pomoći", rekao je ambasador Prosper, pominjući u tom kontekstu, pored ostalog, i organizovanje jednog savetovanja u Srbiji kojim bi se "pomoglo lokalnim vlastima i pravosuđu u što bržoj izgradnji domaćih kapaciteta za suočavanje, na odgovarajući način, sa problemima ratnih zločina".

Na brifingu za strane dopisnike u Vašingtonu, izaslanik Stejt departmenta/State Department za pitanja ratnih zločina je, generalno, uzev, iskazao zadovoljstvo rešenošću vlade Srbije da počne ubrzano skidanje sadašnje "haške hipoteke".

"Ohrabreni smo pomakom u Beogradu u odnosu na potrebu da se, posle usvajanja zakona, uspostavi i tražena saradnja sa Hagom, uključujući i izdavanje naloga za hapšenje svih optuženih koji se nalaze na teritoriji Srbije. Nadam se i očekujem da će vlast (u Beogradu) preduzeti akciju da se optuženi za ratne zločine nađu u istražnom zatvoru, jer je to jedini put ka normalizovanju situacije i napretku u regionu. Sa svakim novim potezom, sve smo bliži rešavanju problema. Ali, još nismo stigli do tog cilja.", rekao je Pjer-Rišar Prosper. Tim povodom, on je zaključio da Vašington ne poseduje "preciznu listu niti formulu" oko zahteva čije se ispunjenje očekuje od Beograda - i da se, zbog toga, pažljivo prati i ocenjuje svaka konkretna akcija i svaka inicijativa koja ide iz Srbije prema Međunarodnom tribunalu za ratne zločine.

Zadržavajući se posebno na "slučaju Karadžić i Mladić", ambasador Prosper je izrazio očekivanje da će traženim kolosekom prema Hagu krenuti i vlasti u Republici Srpskoj. "Razgovarao sam s njima nedavno u Banja Luci i jasno im stavio do znanja da su na ivici da ostanu iza ostalih u regionu, koji idu ka normalizovanju situacije i ka Evropskoj uniji. S druge strane, Republika Srpska će nastaviti da trpi posledice svoje nesaradnje i nedostatka spremnosti da odigra potrebnu ulogu u ovom procesu rešavanja problema sa optuženima za ratne zločine. Mislim da su oni razumeli moju poruku i verujem da se menja njihovo raspoloženje oko saradnje sa Tribunalom. Mislim da je samo pitanje vremena kad će se Karadžić i Mladić naći na putu u Hag".

Prosperov razgovor sa stranim novinarima bio je, inače, upriličen povodom najavljene odluke Bušove/Bush administracije da i formalno objavi svoje nepristupanje novoformiranom Međunarodnom krivičnom sudu za ratne zločine (ICC). "SAD su obavestile generalnog sekretara UN da se više ni na koji način ne osećaju obaveznim prema svrsi i ciljevima tog Tribunala", rekao je ambasador Prosper, naglašavajući da, s druge strane, američka administracija ostaje i dalje "stopostotno privržena" međunarodnim sudovima za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji i Ruandi.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 101

NEISTINE, FALSIFIKATI I PRETNJE: Dramatično finale duela Miloševića i Rugove
OBRANA UZVRAĆA UDARAC: Kako je Tuđman odbio ponudu da uzme Hercegovinu
SARAJEVSKA ZIMA '94: Kada je na sankanju bilo opasnije nego na frontu
PRAVDA PO KRATKOM POSTUPKU: Na smrt osuđeni se odriče prava na žalbu
NISAM KRIV: Momčilo Gruban prvi put pred haškim sudijama
KAPETAN PROTIV VRHOVNOG KOMANDANTA: Bivši oficir svedoči na suđenju bivšem predsedniku