Home
ODBIJENI SVI ZAHTEVI MOMČILA KRAJIŠNIKA
Raspravno veće odbilo šesti zahtev optuženog za privremenim puštanjem na slobodu, kao i podnesak kojim je Krajišnikova odbrana tražila da joj se obezbedi više sredstava ili da se, u suprotnom, odbaci optužnica. Za odbranu Krajišnika tribunal je u prve dve godine platio 885.750 američkih dolara
Sudije nisu uverene da bi se Momčilo Krajišnik, ukoliko bude oslobođen iz pritvora, vratio u Hag na početak suđenja, planiran za januar sledeće godine, pa su zato odbile i šesti zahtev optuženog da mu se odobri privremena sloboda.
Krajišniku nije pomoglo ni to što su čak tri vlade ponudile garancije da će optuženog, ukoliko pokuša da pobegne ili odbije da se sam vrati, uhapsiti i prinudno sprovesti u Hag. Garancije vlade Republike Srpske - navodi se u odluci Raspravnog veća koja je danas objavljena u Hagu - moraju se "tretirati veoma oprezno", imajući u vidu da vlasti srpskog entiteta BiH još nisu uhapsile i predale tribunalu ni jednog optuženog za ratne zločine.
S obzirom da je u međuvremenu u Beogradu usvojen Zakon o saradnji sa tribunalom, veće je ovom prilikom dalo veći značaj garancijama vlade SRJ nego u ranijim razmatranjima Krajišnikovih zahteva za privremenim oslobođenjem, ali je izrazilo sumnju da bi jugoslovenske vlasti bile u stanju da ga uhapse, ukoliko optuženi odluči da se ne vraća u Hag.
Konačno, garancija vlade Srbije se veću učinila neuverljivom, budući da je - prema zaključcima same te vlade od 1. avgusta 2002. - trebalo da je potpiše premijer Đinđić, a on to nije učinio.
Istu sudbinu doživeo je i drugi Krajišnikov zahtev: da se njegovim braniocima obezbede dodatna sredstva za pripremu za suđenje ili da se, u suprotnom, odbaci njegova optužnica. U zahtevu se navodi da je tim Krajišnikovih branilaca na čelu sa američkim advokatom srpskog porekla Dejanom Brašićem "potrošio" sve odobrene "radne časove" za pregled oko 300.000 stranica dokumenata koje im je obelodanila optužba, te neće biti u stanju da se pripremi za suđenje ukoliko mu se ne odobre dodatna sredstva.
Sudije su, međutim, zaključile da su Krajišnikovim braniocima u dosadašnjoj fazi postupka obezbeđena dovoljna sredstva za pripremu odbrane. U odluci se, pored ostalog, navodi da je od Krajišnikovog hapšenja u aprilu 2000. do istog meseca ove godine, njegovim braniocima iz kase tribunala isplaćeno približno 885.750 američkih dolara.
Ukupan godišnji budžet pravne pomoći tribunala, iz kojeg se plaćaju honorari branilaca svih optuženih (sa izuzetkom Tihomira Blaškića), kao i "prijatelji suda" u slučaju Slobodana Miloševića, iznosi nešto više od 13 miliona dolara.
Vezani izvještaji
- Predmet : Krajišnik - "Bosna i Hercegovina"
- 2002-10-04 KRAJIŠNIK TRAŽIO DVA MILIONA DOLARA OD ŠAINOVIĆA
- 2002-09-25 KRAJIŠNIK POVUKAO ZAHTEV DA SE GENERAL SILVESTER POZOVE U HAG
- 2002-09-23 KRAJIŠNIK ZAHTEVA DA SE GENERAL SILVESTER POZOVE U HAG
- 2002-10-30 DA LI ĆE PLAVŠIĆ SVEDOČITI PROTIV KRAJIŠNIKA?
- 2002-11-14 SUĐENJE KRAJIŠNIKU U FEBRUARU, PRED NOVIM VIJEĆEM
- 2003-01-16 KRAJIŠNIK NE ŽELI HOLANDSKOG SUCA
TV Tribunal 121
"TIGAR" PROTIV PREDSEDNIKA: Svedočenje visokog rizika na suđenju Slobodanu Miloševiću
PISMO SAVETU BEZBEDNOSTI: Predsednik Tribunala traži da se Jugoslavija prisili na saradnju
O JABUKAMA I MUNICIJI: Da li su sarajevski civili gađani greškom ili namerno
TRI OTPEČAĆENE OPTUŽNICE: Kompletirana lista optuženih za genocid u Srebrenici
GOVORITE LI BHS?: Jezik koji niko ne govori, a svi ga razumeju