Home



PUŠKE KAO PRTLJAG




Nikola Poplašen, svedočeći u korist Momčila Krajišnika, zatočenički objekat u sarajevskoj Vogošći opisao kao mesto u kojem su muslimanski civili, iako "pritvoreni ili zatvoreni", imali slobodu kretanja, te da su srpski vojnici koji su ih čuvali bili nenaoružani, iako su imali puške na ramenu

Nikola Poplašen, svjedok odbrane KrajišnikaNikola Poplašen, svjedok odbrane Krajišnika

Posle jednomesečne pauze, dokazni postupak odbrane Momčila Krajišnika nastavljen je svedočenjem bivšeg predsednika Republike Srpske, Nikole Poplašena. Na taj položaj je izabran u jesen 1998. kao kandidat Srpske radikalne stranke (SRS), a s njega je u martu naredne godine smenjen odlukom Visokog predstavnika za BiH Karlosa Vestendorpa/Carlos Westendorp.

U junu 1992. Predsedništvo bosanskih Srba je Poplašena imenovalo za svog "ratnog poverenika" za sarajevsku opštinu Vogošća. Njegova uloga, kako je rekao, je bila da nadgleda sprovođenje zakona i odluka republičkih vlasti u opštini, te da izveštava vrh SDS o ponašanju opštinske uprave. Negirao je, međutim, navod iz optužnice da su lokalni organi SDS tokom 1992. godine "pomagali vojnim jedinicama u počinjenju zločina".

Ratno povereništvo na čijem je čelu bio je, tvrdi Poplašen, vojsci dostavljalo jedino hranu, jer, kako je rekao, "nije humano da bilo ko gladuje". Pošto mu je predsedavajući sudija ukazao da u odluci o njegovom imenovanju stoji kako je zadatak ratnog povereništva da radi na "stvaranju uslova za rad vojske", Poplašen je tu formulaciju nazvao "prenapregnutom" i dodao da su vojsci, osim hrane, lokalni organi obezbeđivali i smeštaj u civilnim zgradama, lečenje u ambulantama i slično.

Vogošća je, prema optužnici, jedna od oko 30 opština u kojima je rukovodstvo bosanskih Srba, čiji je Krajišnik bio član, vršilo progon muslimanskog stanovništva. Između ostalog, navedeno je i postojanje devet zatočeničkih objekata u kojima su zatvarani muslimanski civili. Svedok je priznao da je video jedan od njih.

Poplašen je na neobičan način opisao svoju posetu restoranu "Sanja" ili "Sonja" gde je u leto 1992. video zatočene Muslimane. Nazvao ih je "pritvorenicima ili zatvorenicima", ali je tvrdio da su imali "određenu slobodu kretanja u okviru objekta". Tvrdio je, takođe, da srpski vojnici u objektu nisu bili naoružani, pošto su puške nosili "o ramenu kao prtljag". Poplašen kaže da je on tada shvatio da ti zatočeni ljudi "povremeno odlaze na radne zadatke". Prema optužnici, "radni zadaci" svodili su se na kopanje rovova na prvim linijama fronta i na tim je "zadacima" poginulo više zatočenika iz Vogošće.

Glavno ispitivanje Nikole Poplašena sutra će biti završeno, nakon čega će ga unakrsno ispitati tužilac.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 268

MILAN BABIĆ, 1956-2006: Smrt u Pritvorskoj jedinici
GREŠKA U PREVODU - Smanjena kazna Momiru Nikoliću
OVČARA - GRABOVO: Skok iz kamiona za gubilište
KOJA UNIFORMA?: Svečana nošnja vojvode Poplašena
NEPOŠTOVANJE SUDA: Tribunal štiti svoje zaštitne mere
BIH PROTIV SCG - Odgovornost države nije kolektivna krivica