Home
POČINJE SUĐENJE "VUKOVARSKOJ TROJKI"
Deset godina nakon podizanja optužnice, sledeće nedelje počinje suđenje trojici oficira bivše JNA optuženih za masakr u vukovarskoj Ovčari. Dokazni postupak optužbe će, kako se procenjuje, trajati oko 25 sedmica
Vukovarska trojka u sudnici Tribunala
U utorak 11. oktobra 2005. – gotovo 10 godina od podizanja optužnice i 14 godina nakon zločina – pred Tribunalom će početi suđenje Miletu Mrkšiću, Veselinu Šljivančaninu i Miroslavu Radiću, oficirima bivše JNA optuženim za masakr u vukovarskoj Ovčari. Optužba, kako je najavljeno, namerava da izvede oko 70 svedoka – očevidaca i preživelih žrtava vukovarskih zločina – čije bi saslušavanje, zajedno sa izvođenjem drugih dokaza, trebalo da traje oko 25 sedmica. Mrkšić, Šljivančanin i Radić terete se za progone, ubistva, istrebljenje, mučenje, nehumana dela i okrutno ponašanje prema hrvatskom i drugom nesrpskom stanovništvu, što se u pet tačaka optužnice kvalifikuje kao zločini protiv čovečnosti a u tri kao kršenja zakona i običaja ratovanja..
Vukovarska trojka oficira bivše JNA se tereti za pogubljenje vise od 250 hrvatskih zarobljenika koji su 20. novembra 1991. godine iz vukovarske bolnice odvedeni u hangar na poljoprivrednom dobru Ovčara. Zarobljenici su, pre nego što su ih smestili u hangar, bili prinuđeni da trče kroz špalir sačinjen od “teritorijalaca”, dok su vojnici JNA pod nadzorom optuženih, sve vreme stajali po strani i posmatrali batinanje zarobljenika. Kasnije su, tvrdi se u optužnici, zarobljenici podeljeni u grupe od po 10 do 20 osoba i odvezeni do Grabova, jaruge kilometar udaljene od Ovčare. Na tom mestu su, prema optužnici, vojnici JNA, pripadnici Teritorijalne odbrane i paravojnih formacija pogubili su blizu 300 osoba. Njihovi leševi su buldožerom zakopani u masovnu grobnicu.
Optužnica protiv oficira bivše JNA podignuta je u novembru 1995. godine. Tri godine kasnije, Savet bezbednosti načinio je presedan i po prvi put rezolucijom izričito tražio hapšenje ili predaju Šljivančanina, Mrkšića i Radića. Vukovarska trojka je dugo bila među najtraženijim haškim beguncima – rame uz rame sa Radovanom Karadžićem, Ratkom Mladićem i Slobodanom Miloševićem.
Takva "međunarodna reputacija" trojice optuženih i težina zločina u Ovčari, naveli su glavnu tužiteljicu Karlu/Carlu del Ponte da povuče zahtev da se taj predmet prepusti na suđenje domaćim pravosuđima, u Hrvatskoj ili Srbiji i Crnoj Gori. Sudije su prihvatile njeno odustajanje, zaključujući da “slučaj nije najprikladniji za prepuštanje.”
Tužilaštvo je u maju najavilo da će izvesti oko 70 svedoka i priložiti 18 pisanih izjava. Mnogi od predviđenih svedoka su o istom zločinu već svedočili pred sudom u Beogradu gde Tužilaštvo za ratne zločine vodi postupak protiv pripadnika Teritorijalne odbrane i paravojnih formacija, takozvanih “Šešeljevaca" ili "Četnika”. Neki od preživelih zarobljenika iz hangara u Ovčari govorili su o svojim stradanjima na suđenju Slavku Dokmanoviću, bivšem predsedniku opštine Vukovar. Njegovo samoubistvo juna 1998. sprečilo je veće da, po okončanom postupku, izrekne presudu.
Vezani izvještaji
- Predmet : Mrkšić i drugi - "Vukovarska bolnica"
- 2005-09-26 SUĐENJE VUKOVARSKOJ TROJKI POČINJE 10. OKTOBRA
- 2005-09-07 "VUKOVARSKA TROJKA" TRAŽI ODGODU SUĐENJA
- 2005-07-01 'VUKOVARSKA TROJKA" OSTAJE U HAAGU
- 2005-10-10 OPTUŽBA SKRAĆUJE DOKAZNI POSTUPAK PROTIV "VUKOVARSKE TROJKE"
- 2005-10-11 VOJNA PRECIZNOST OPERACIJE U VUKOVARSKOJ OVČARI
- 2005-10-25 CRVENI KRST KAO "META" ZA AVIONE I TENKOVE
TV Tribunal 251
VOJNIČKI PRECIZNO: Od bolnice do grobnice
KRAJIŠNIKOVA ODBRANA: Značajan ali ne i odgovoran
MOMAK IZ POTOČARA: Komandant na papiru - aždaha na bojištu
ZASTOJ: Obnavljanje priprema za drugo "sarajevsko suđenje"
IZJAŠNJAVANJE JOSIPA JOVIĆA: Od splitskog pritvora do haške sudnice