Home
BOLNO ZA TUŽITELJA I SRAMNO ZA SRBIJU, BIH I SVIJET
Carla del Ponte ne isključuje mogućnost da bi dijelovi međunarodne zajednice htjeli da neke činjenice ostanu skrivene, te zato nisu svi zainteresirani da Karadžić i Mladić dođu u Haag. Rezultati rada Tribunala, istaknula je glavna tužiteljica, moraju se iskoristiti za dugoročnu stabilnost u jugoistočnoj Europi, u čemu bi Europska unija trebala imati posebnu ulogu
Carla del Ponte, glavna tužiteljica Haškog tribunala
Sumirajući dosadašnje rezultate Haškog tribunala, Del Ponte je u današnjem govoru u Bernu neizbježno spomenula i činjenicu da su Karadžić i Mladić još na slobodi, što je “bolno za ured tužitelja” i “sramotno za Srbiju, BiH i međunarodnu zajednicu”. “Vojska Srbije – smatra Del Ponte - boji se suočiti s istinom koju bi Karadžić i Mladić mogli iznijeti. Također, ja ne mogu isključiti mogućnost da bi dijelovi međunarodne zajednice htjeli da neke činjenice ostanu skrivene. Nije svatko u svijetu zainteresiran da njih dvojica dođu pred Tribunal”.
Na konferenciji o miru i ljudskim pravima, koju je švicarsko ministarstvo vanjskih poslova ove godine posvetilo Jugoistočnoj Europi, Del Ponte je naglasila da zemlje jugoistočne Europe moraju preuzeti i završiti posao utvrđivanja činjenica i provođenja pravde što ga je započeo Haški tribunal, kako bi se izbjegli rizici novih sukoba u budućnosti. Navela nekoliko preduvjeta za postizanje pomirenja i buduće stabilnosti u regiji. Prvo, suđenja za ratne zločine treba nastaviti pred domaćim sudovima kad Tribunal završi svoj rad 2010. godine i, drugo, “ogromno bogatstvo dokumentiranih dokaza koje je Tribunal skupio... treba biti dostupno svakome u regiji i treba biti korišteno u povijesnim knjigama, udžbenicima i dokumentarnim filmovima”. “Proces kreiranja kolektivnog sjećanja ne smije se prepustiti onima koji negiraju istinu i stvaraju mitove”, dodaje tužiteljica.
Del Ponte podsjeća da trećina stanovnika Srbije negira da je u Srebrenici počinjen ikakav zločin, a ogromna većina odbacuje da je tamo počinjen genocid, usprkos činjeničnim nalazima Tribunala. Također, ona navodi da su zločini počinjeni tokom i nakon operacije “Oluja” u Hrvatskoj samo marginalno spomenuti prilikom njenog obilježavanja ove godine.
Del Ponte, međutim, vjeruje da će budućoj stabilnosti pomoći i dva trenda koji karakteriziraju moderno društvo. Kao prvo, zbog brzog protoka informacija činjenice je danas teže iskrivljavati. Drugo, međunarodna zajednica više ne dopušta da zločini ostanu nekažnjeni. Del Ponte, uz to, naglašava ulogu koju je dosad imala, i u budućnosti treba imati, Europska unija.
“Europska unija je suočena s dilemom: da integrira zemlje zapadnog Balkana prije no što postignu iskreno pomirenje i time ‘uveze’ moguće sukobe, ili da čeka uspostavu solidnog mira, ali to znači desetljeća u kojima se ne može predvidjeti što će se dogoditi...Čini se da je EU odabrala srednji put.”
“Sve dok određena zemlja ostane kandidat za prijem, EU će imati moć da joj nametne reforme”, kaže Del Ponte i podsjeća da su “ozbiljna poboljšanja u suradnji Hrvatske i SCG u prošlih 18 mjeseci definitivno rezultat dobro artikulirane i dosljedne politike EU”.
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2005-07-06 PAŽLJIVO SA “ŽRTVAMA”
- 2005-07-06 AVET SREBRENICE I DALJE PROGONI NIZOZEMCE
- 2005-06-29 NOVI FILMOVI U PRODUKCIJI SENSE
- 2005-09-14 DATUMI VAŽNE SIMBOLIKE
- 2005-09-20 DEL PONTE OPTUŽUJE VATIKAN DA ŠTITI GOTOVINU
- 2005-09-21 HAPŠENJA SU STVAR DOBRE VOLJE, SURADNJE I KOORDINACIJE
TV Tribunal 245
KARLOBAG-KARLOVAC-VIROVITICA: Čas Velike Srbije profesora Šešelja
ODBIJENA ŽALBA: Admiralu Jokiću potvrđena kazna od 7 godina zatvora
KRAJ SUĐENJA: Tužilac traži stroge kazne za trojku iz Lapušnika
ZAVRŠNE RIJEČI: Sefer Halilović između slobode i 10 godina zatvora
OPSTATI U SREBRENICI: "Torbari" u ratnom pohodu za hranom