Home



PAŽLJIVO SA “ŽRTVAMA”




Povodom najnovijih tvrdnji o više od 3.500 srpskih žrtava u Srebrenici, predstavnica za štampu Karle del Ponte ističe da se u kontekstu krivične istrage “vojnici i policajci koji su stradali u oružanim sukobima ne mogu poistovetiti sa žrtvama ratnih zločina kao što su, na primer, masovne egzekucije.” Del Ponte će u Potočare “čim Karadžić i Mladić budu uhapšeni.”

Florence Hartmann, glasnogovornica tužiteljstva u haškom TribunaluFlorence Hartmann, glasnogovornica tužiteljstva u haškom Tribunalu

Ponavljajući da glavna tužiteljica Haškog tribunala Karla/Carla del Ponte neće prisustvovati komemoraciji desete godišnjice genocida u Srebrenici “u znak protesta” što su Radovan Karadžić i Ratko Mladić i dalje na slobodi, predstavnica za štampu tužilaštva Florans Artman/Florence Hartmann je na današnjoj konferenciji za novinare istakla da je Del Ponte “spremna da ide u Potočare i oda počast žrtvama čim oni budu uhapšeni”, bez obzira kada se to dogodi. Prenoseći stav glavne tužiteljice, Artman je dodala da produžena sloboda Karadžića i Mladića – deset godina nakon što su optuženi za najteže zločine – “podriva ne samo pravdu, nego i proces pomirenja” u Bosni i Hercegovini i na prostorima bivše Jugoslavije.

Odgovarajući na novinarsko pitanje o nedavno objavljenim tvrdnjama da je tokom rata u području Srebrenice bilo više od 3.500 srpskih žrtava, Artman je istakla da je haško tužilaštvo uvek bilo “veoma pažljivo u korišćenju termina ‘žrtve’.” U kontekstu krivične istrage, rekla je Artman, “vojnici i policajci koji su stradali u oružanim sukobima ne mogu se poistovetiti sa žrtvama ratnih zločina kao što su, na primer, masovne egzekucije.”

Prema podacima Komisije Republike Srpske za ratne zločine, ukazala je Artman, u opštinama Bratunac, Srebrenica i Skelani je tokom rata bilo 995 žrtava: 520 u Bratuncu i 475 u području Srebrenice, od kojih 43 u Kravici, u napadu bošnjačkih snaga 7. i 8. januara 1993. S druge strane, nastavila je predstavnica za štampu tužilaštva, u knjizi Milivoja Ivaniševića “Hronika naših grobova” se tvrdi da su Kravica i njenih 353 stanovnika “skoro sasvim uništeni” u tom napadu, što nikako ne odgovara utvrđenim činjenicama.

Istraga haškog tužilaštva, otkrila je danas Artman, je utvrdila da su od 43 osobe koje su izgubile život u napadu na Kravicu i okolne zaseoke na pravoslavni Božić 1993., 13 neosporno bili civili, a ostali vojnici. Taj nalaz istražitelja se poklapa sa podacima o gubicima Bratunačke brigade navedenim u borbenim izveštajima iz tog vremena, za koje tužilaštvo smatra da su vrlo pouzdani budući da se radi o internim dokumentima VRS. Iz tih razloga, objasnila je Artman, tužilaštvo nije moglo da žrtve iz Kravice uključi u optužnicu protiv Nasera Orića, tadašnjeg komandanta snaga Armije BiH u području Srebrenice.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 242

PRIMEDBA, ZAHTEV I PROTEST - Da li je Milošević video Šešelja?
SUDIJSKO OGRANIČENJE - Protest odbrane Nasera Orića
"KRVAVI BAJRAM" 1992. - Orgija nasilja u Čelopeku
ZLOČIN ILI PANIKA - Vatreno bjekstvo iz Uzdola
IZVAN RAZUMNE SUMNJE: Srebrenica, deset godina posle