Home



TRIBUNAL I DAYTON OPET PRIORITETI


Vijeće ministara EU o Zapadnom Balkanu

Podrška Ashdownu, požurivanje Crne Gore i Srbije u harmonizaciji carina i trgovine, razvoj u SR Jugoslaviji ocijenjen kao povoljan

Pitanje poštivanja Haškog tribunala opet je, kad je riječ o Zapadnom Balkanu visoko postavljeno među prioritetima ministara vanjskih poslova EU , i to na insistiranje vlade Nizozemske, saznaje SENSE. Isto tako posebno je istaknuta i potreba poštivanja Daytonskog/Dejton sporazuma.

U debati o Zapadnom Balkanu koja je prethodila zaključcima, najviše se razgovaralo o SR Jugoslaviji. Ministarski savjet smatra kako je potpuno i pravovremeno poštivanje Sporazuma Srbije i Crne Gore odlučujući element u ambiciji zemlje prema europskim integracijama. Savjet ministara poručuje Crnoj Gori i Srbiji da smatra ključnim harmonizaciju trgovine i carina, kao i uspostavljanje jedinstvenog tržišta. To je pretpostavka da bi Komisija mogla najesen izraditi Studiju o podobnosti i otvoriti pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruženju.

Kako je mišljenje Javiera/Havier Solane da se politički proces između Srbije i Crne Gore odvija povoljno, i da će se uskoro biti donijeta Ustavna povelja, Francuska i Grčka željele su direktno nagraditi SR Jugoslaviju, malim ubrzanjem u izradi Studije o podobnosti. Međutim, prema evropskom diplomatu iz Solanina kruga, neke druge zemlje inzistirale su na poštivanju većine uslova. 'Uslova ima toliko, da je moguće uvijek potegnuti neki od njih - nitko, međutim, ne misli kočiti proces.Međutim, nekoliko zemalja jasno je davalo na znanje da su neki od tih uslova prioriteti - kao, na primjer, Haag".

Bosni i Hercegovini ovaj put se daje istaknuto mjesto. Ministri će se zahvaliti ambasadoru Wolfgangu Petritschu/Volfgang Petrič, na izvanrednim zaslugama, ali njihov pogled već je usmjeren dalje - na Paddyja Ashdowna/Pedi Ešdaun. Ministri petnaestorice, a to znači njihove vlade, totalno i jednoglasno podržavaju visokog predstavnika Ashdowna u njegovim političkim prioritetima, ekonomskom napretku, ali prvenstveno, navode ministri, uspostavi pravne države u BiH. U okviru uspostave pravne države, ministrima je posebno stalo da se istakne i podrška borbi protiv organiziranog kriminala. Također se navode i izgradnja institucija i povratak izbjeglica i obnova i kaže se da su to osnovni, ključni elementi na putu Bosne prema Evropi.

Vratimo se posebnom poglavlju o suradnji s Tribunalom. Nakon uvodnih rečenica o tome kako je to uslov svih uslova oko kojeg nema pogađanja, ministri konkretno zahtijevaju slobodan i neometan pristup svjedocima i arhivama. Također je zanimljiva i primjedba da se 'mora stati na kraj tome da su Radovan Karadžić i Ratko Mladić nekažnjeni". Nezvanično, među upućenim diplomatima kruži verzija da bi do njihovog hapšenja moglo doći u sljedećih šest mjeseci, ali da ono mora biti dobro planirano, i to ne samo vojno, nego i politički .

Sto se tiče Kosova, ministri podržavaju odluku visokog izaslanika Michaela Steiner/Mihael Štajner, da proglasi ništavnom i odluku Kosovske skupštine o 'teritorijalnom integritetu Kosova" i poziva provizornu upravu da se usredotoči na uspostavu vladavine prava. Makedonija se opet razmatrala vrlo detaljno, i to nakon izvještaja posebnog evropskog izaslanika Alaina le Roya/Alen Leroa, čiji će mandat biti produžen do kraja 2002.

Ministri su pohvalili Makedoniju zbog usvajanja izbornog zakona i očekuju hitno usvajanje ostalih dijelova Ohridskog sporazuma i to u ovom sazivu Skupštine. Vrlo konkretno, od svih stranaka u Makedoniji traži se da se suzdrže od provokacija i ometanja za vrijeme predstojeće izborne kampanje, i primjećuju da će pošteni i slobodni izbori potvrditi evropsku orijentaciju te zemlje. Također konkretno, od makedonske vlade se traži da postigne dogovor s Međunarodnim monetarnim fondom o stand-by aranžmanu.

Ines Sabalić


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 107

KOMANDANTI UNPROFORA U HAGU: Sarajevo je bilo osuđeno na rat
KRAJ ILI POVRATAK NA POČETAK?: Beskrajna priča trojke iz Čelebića
"RAZMENA" NA VLAŠIĆU: Živi za žive, a mrtvi... zna se
LOGORSKI DNEVNIK AHMEDA ZULIĆA: Uspomene iz Betonirke i Manjače
"NISAM KRIV": Optuženi poriče krivicu za ubistva u Brčkom
INTERVJU U OMARSKOJ: Kada je život zavisio od pravog odgovora