Home



DESET "PREOSTALIH PITANJA" KARLE DEL PONTE




Pozitivan razvoj u saradnji sa Tribunalom do kojeg je u poslednjih šest meseci došlo pre svega u Srbiji, rekla je danas Del Ponte u Savetu bezbednosti UN, ostaje "u senci produženih neuspeha nadležnih vlasti da uhapse i izruče preostalih deset begunaca", a u prvom redu Karadžića, Mladića i Gotovinu. Dok su oni na slobodi, upozorila je Del Ponte, "rad Haškog tribunala ostaće nezavršen."

Carla Del Ponte u Savjetu bezbjednostiCarla Del Ponte u Savjetu bezbjednosti

Glavni tužilac Haškog tribunala Karla/Carla del Ponte izrekla je danas u Savetu bezbednosti UN neuobičajene komplimente premijerima Srbije i Hrvatske, Vojislavu Koštunici i Ivi Sanaderu, ukazujući na njihovu "istinsku posvećenost da reše sva preostala pitanja saradnje njihovih zemalja sa Tribunalom."

Da ne bi bilo zabune, Del Ponte je navela, odnosno imenovala, sva "preostala pitanja" čije rešavanje očekuje od dvojice premijera. Na listi potraživanja od Sanadera je samo jedno "preostalo pitanje": Ante Gotovina, ali dok on ne bude u Hagu, ili dok Zagreb ne obezbedi "precizne informacije o tome gde se krije", za Del Ponte će - kako je danas rekla - "biti nemoguće da kaže da Hrvatska u punoj meri sarađuje."

Koštuničina lista "preostalih pitanja" je mnogo duža, sa ukupno sedam imena. Na njoj su Radovan Karadžić, Ratko Mladić, Zdravko Tolimir, Goran Hadžić, Milan i Sredoje Lukić i Stojan Župljanin. Del Ponte, istina, ne tvrdi da su svi oni u Srbiji, ali smatra da je, za njihovo lociranje i hapšenje, neophodna saradnja vlasti u Beogradu, Podgorici i Banja Luci, kao i svih njih zajedeno sa EUFOR-om i NATO. Činjenica da nakon 25. aprila - kada je u Hag prebačen Nebojša Pavković - nije bilo novih transfera, po Del Ponte ukazuje da je "politika dobrovoljnih predaja, koju preferiraju srpske vlasti, dostigla svoje granice."

Poslednja dva "preostala pitanja", Vlastimir Đorđević i Dragan Zelenović, su prema informacijama kojima raspolaže Karla del Ponte - u Rusiji. Te informacije Del Ponte je prenela vlastima u Moskvi i od njih je prošle sedmice dobila odgovor u kojem se navodi da nadležni organi sprovode istragu o tome da li se begunci od međunarodne pravde zaista nalaze u Rusiji.

U današnjem govoru pred Savetom bezbednosti Del Ponte je pomenula i razloge koji su je naveli na prošlonedeljno neočekivano povlačenje zahteva za ustupanje slučaja "Vukovarske trojke" pravosuđima Hrvatske ili Srbije i Crne Gore. Tokom nedavne posete regionu glavni tužilac je, kako je rekla, postala svesna da je taj slučaj "krajnje osetljiv" te da bi bilo koja odluka o njegovom ustupanju "izazvala duboku ozlojeđenosti u jednoj ili drugoj zemlji." A to, smatra Del Ponte, "ne bi bilo u interesu pravde", tako da je suđenje u Hagu "najbolja opcija za Vukovarsku trojku."


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 239

GRANCE STRPLJENJA: Sudije prekinule Miloševićevo traćenje vremena
NEPOŠTOVANJE SUDA - Sloboda izražavanja ili opstrukcija pravde
"MINI SUĐENJE"- Krajišnik želi da sudi svedoku optužbe
"MAKSI SUĐENJE" - Tužilac traži spajanje svih srebreničkih optužnica
USPON I PAD: Novi film produkcije SENSE o Ratku Mladiću