Home



TRIBUNAL PRIJAVIO SR JUGOSLAVIJU SAVETU BEZBEDNOSTI




Predsednik Jorda i glavni tužilac Del Ponte traže od Saveta bezbednosti da preduzme "sve neophodne mere kako bi se SRJ prinudila da u celosti ispunjava svoje međunarodne obaveze"

Claude Jorda, predsjednik Haškog tribunalaClaude Jorda, predsjednik Haškog tribunala

Predsednik Haškog tribunala Klod Žorda/Claude Jorda je danas, na zahtev glavnog tužioca Karle/Carle del Ponte, uputio pismo Savetu bezbednosti UN u kojem ga formalno informiše da SR Jugoslavija i dalje krši međunarodno-pravnu obavezu saradnje sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju.

To kršenje se, prema pismu čiji je tekst danas objavljen u Hagu, ispoljava na dva načina: prvo, propuštanjem da se uhapse i predaju tribunalu optuženi za ratne zločine i, drugo, samim Zakonom o saradnji SRJ sa tribunalom čiji je član 39 u "flagrantnoj suprotnosti" sa Statutom Međunarodnog suda, usvojenim u Savetu bezbednosti UN. Tim se članom, naime, predviđa da će se onima koje tribunal optuži posle stupanja na snagu Zakona o saradnji - suditi pred sudovima u SR Jugoslaviji, a ne pred Međunarodnim sudom, što je u suprotnosti sa primatom tribunala nad nacionalnim sudovima.

U pismu se navode imena 11 optuženih koje su jugoslovenske vlasti "propustile" da uhapse i predaju tribunalu, mada su im iz Haga u više navrata upućivani nalozi za njihovo hapšenje i transfer. To su: Ratko Mladić, Miroslav Radić, Veselin Šljivančanin, Gojko Janković, Dragan Zelenović, Dragomir Milošević, Milan Lukić, Sredoje Lukić, Milan Milutinović, Vladimir Kovačević i Vinko Pandurević. Za nekim od ovih optuženih izdate su i međunarodne poternice, a neodložno hapšenje i transfer optužene "Vukovarske trojke" oficira JNA je, podseća se u pismu predsednika Žorde, zahtevano i obavezujućom rezolucijom 1207 Saveta bezbednosti iz novembra 1998.

Predsednik Žorda, takođe, podseća da je Savet bezbednosti 23. jula ove godine naložio tribunalu da se koncentriše na krivično gonjenje najodgovornijih političkih i vojnih lidera, kako bi do 2008. završio sva prvostepena suđenja. Tribunal, upozorava njegov predsednik, neće biti u stanju to da učini ukoliko SRJ i ostale države ne budu u punoj meri s njim sarađivale i ispunjavale sve svoje obaveze. Svako zakašnjenje u hapšenjima, navodi se u pismu, onemogućiće tribunalu da okonča svoj posao u predviđenim rokovima.

U pismu se, takođe, navodi da je glavni tužilac Karla del Ponte 21.oktobra ove godine putovala u Beograd, u nastojanju da u razgovorima sa saveznim šefom diplomatije Svilanovićem i srpskim premijerom Đinđićem, pronađe rešenja za te probleme, ali je i taj njen "poslednji pokušaj" ostao bez rezultata.

Predsednik Žorda i tužilac Del Ponte će početkom sledeće sedmice biti u prilici da o tome i ostalim problemima saradnje država bivše Jugoslavije sa tribunalom lično informišu Generalnu skupštinu i Savet bezbednosti UN, i apeluju na njih da preduzmu neophodne mere kako bi se te države prisilile da u celosti ispune sve svoje međunarodne obaveze. (kraj)




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 121

"TIGAR" PROTIV PREDSEDNIKA: Svedočenje visokog rizika na suđenju Slobodanu Miloševiću
PISMO SAVETU BEZBEDNOSTI: Predsednik Tribunala traži da se Jugoslavija prisili na saradnju
O JABUKAMA I MUNICIJI: Da li su sarajevski civili gađani greškom ili namerno
TRI OTPEČAĆENE OPTUŽNICE: Kompletirana lista optuženih za genocid u Srebrenici
GOVORITE LI BHS?: Jezik koji niko ne govori, a svi ga razumeju