Home
PETRIČ: MILOŠEVIĆ JE VUKAO SVE KONCE
Nakon dvonedeljnog bolovanja optuženog, nastavljeno suđenje Slobodanu Miloševiću. Ambasador Volfgang Petrič svedočio o kontaktima sa optuženim i njegovim saradnicima između 1997. i 1999. godine i, posebno, o neuspehu pregovora u Rambujeu. Milošević odbija sistematski lekarski pregled koji je naložilo veće, ukoliko se ne dozvoli da u njemu učestvuje i njegov beogradski lekar
Wolfgang Petritsch, svjedok na suđenju Slobodanu Miloševiću
Po povratku u sudnicu nakon dvonedeljnog bolovanja, Slobodan Milošević je oštro zamerio sudijama što su u njegovom odsustvu održali jednu sednicu, poručujući im da to "nije ispravno." Predsedavajući sudija Ričard Mej/Richard May je Miloševiću objasnio da sud ima pravo da se sastaje i razmatra "administrativna pitanja" i bez optuženog, kao i da će to i ubuduće činiti ukoliko on, iz bilo kog razloga, ne bude u stanju da duže vreme prisustvuje "sednicama", odnosno raspravama.
Milošević je, zatim, prigovorio da mu optužba ne dostavlja na vreme izjave budućih svedoka, i tom je prilikom pomenuo neke zanimljive ličnosti za koje se do sada nije znalo da će svedočiti. Među njima su kapetan Dragan Karleuša iz MUP Srbije, koji je vodio istragu o masovnim grobnicama u Srbiji, kao i poznati beogradski advokat Srđa Popović, koji će se u Hagu pojaviti u ulozi eksperta za ustavna i krivično-pravna pitanja.
Konačno, pošto su sudije naložile da optuženi bude podvrgnut sistematskom lekarskom pregledu, Milošević je u uvodu u današnju raspravu obavestio sud da "neće prihvatiti nikakve preglede" ukoliko u njima ne bude učestvovao njegov beogradski lekar koji ga je lečio proteklih godina. Sudije su rekle da će razmotriti taj zahtev optuženog.
Nakon toga na klupu za svedoke izveden je ambasador Volfgang Petrič/Wolfgang Petritsch, koji je u periodu relevantnom za optužnicu bio ambasador Austrije u Beogradu i specijalni izaslanik Evropske unije za Kosovo. U tom je svojstvu Petrič, zajedno sa Amerikancem Kristoferom Hilom/Christopher Hill i Rusom Borisom Majorskim, učestvovao u pregovorima u Rambujeu/Rambouillet i Parizu, februara i marta 1999.
Na osnovu svojih beogradskih kontakata sa optuženim i njegovim saradnicima, kao i na osnovu iskustava iz Rambueja i Pariza, ambasador Petrič je svedočio da je Slobodan Milošević, mada je kao predsednik SRJ imao uglavnom "ceremonijalna" ovlašćenja, "vukao sve konce" i "imao konačnu reč" u svemu što se ticalo Jugoslavije i Srbije. Ilustrovao je to primerima iz kojih se videlo da je Milošević odlučivao i o takvim stvarima kao što su razmena zarobljenih vojnika VJ i pripadnika OVK ili dolazak tima finskih forenzičara na Kosovo.
Neuspeh pregovora u Rambujeu i Parizu Petrič je pripisao "fundamentalnoj promeni stava" srpske strane, do koje je došlo između 23. februara i 8. marta 1999., a iza koje, po njegovom uverenju, stoji Milošević, kao čovek koji je o svemu imao konačnu reč. Petrič je opisao kako je 22. marta '99. - dva dana pre početka vazdušnih udara NATO - zajedno sa Hilom i Majorskim pokušao da objasni Miloševiću da "vreme ističe" i da je poslednji trenutak da se nešto učini kako bi se spasili pregovori. Sa sastanka su, svedočio je Petrič, otišli deprimirani, sa utiskom da ih Milošević nije ni slušao, da nije zainteresovan da se nađe izlaz i da je već doneo odluku.
U unakrsnom ispitivanju Petriča, Milošević je pregovore u Rambujeu i sporazum koji je srpska strana tom prilikom odbila da potpiše, opisao kao "providnu šemu" koja je trebalo da obezbedi okupaciju Kosova i Srbije, a posle prelaznog perioda od tri godine i samoopredeljenje kosovskih Albanaca i njihovo otcepljenje od Srbije.
Petrič je, međutim, tvrdio da je nesuđeni sporazum obezbeđivao upravo suprotno: da Kosovo ostane u granicama Srbije. Prema njegovom tumačenju, status Kosova se nakon trogodišnjeg prelaznog perioda mogao menjati samo saglasnošću obeju strana, dakle i Srba i Albanaca, a konačno rešenje je moralo da bude u skladu sa principima Helsinške povelje, što znači da promene granica ne dolaze u obzir. Po Petriču, "to je, upravo, bila garancija da će Kosovo ostati u granicama Jugoslavije."
"Na žalost", zaključio je svedok obraćajući se optuženom, "vaša strana to nije potpisala i zato ste snosili posledice".
Mirko Klarin
Vezani izvještaji
- Predmet : Milošević Slobodan - "Kosovo, Hrvatska i Bosna"
- 2002-06-26 SUDIJE NALOŽILE DETALJNI LEKARSKI PREGLED SLOBODANA MILOŠEVIĆA
- 2002-06-25 MILOŠEVIĆ SE OPORAVLJA
- 2002-06-20 BLISKI SURADNICI PROTIV MILOŠEVIĆA
- 2002-07-08 NA "PIKNIK" PREKO GRANICE
- 2002-07-09 STRELJANJE ZAROBLJENIKA PO KRATKOM POSTUPKU
- 2002-07-10 MILOŠEVIĆ ODUSTAO OD ISPITIVANJA ŽRTVE
TV Tribunal 109
SVEDOČENJE VOLFGANGA PETRIČA: Milošević je pogrešno pročitao sporazum iz Rambujea
SUŽIVOT U SANSKOM MOSTU: Muslimani će raditi a Srbi će ratovati
NIKO VIŠE NE ŽIVI U BRIŠEVU: Kako su "čišćena" sela u prijedorskoj dolini
JEMSTVO BEZ GARANCIJA: Paško Ljubičić između haškog pritvora i hrvatskog zatvora
CENA SLOBODE U BOSANSKOM ŠAMCU: 200 maraka, kanta nafte i zavese za izlazak iz logora
HAG - SVETSKA PRESTONICA PRAVDE: Početak rada stalnog Međunarodnog krivičnog suda