Home



AVRAMOV: MILOŠEVIĆEV JEDINI GREH JE ŠTO JE BIO "MLAK I POPUSTLJIV"




Bivša profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu i član pregovaračkog tima Srbije na Mirovnim konferencijama o bivšoj Jugoslaviji, svedočila o stavovima i stanju svesti Slobodana Miloševića 1991. -1993. godine

Smilja Avramov, svjedok odbrane MiloševićaSmilja Avramov, svjedok odbrane Miloševića

Smilja Avramov, prvi svedok odbrane Slobodana Miloševića, je kao "golu laž" opisala izjavu Stipe Mesića da je 1991. učestvovala na sastancima na kojima su predstavnici Srbije i Hrvatske "crtali buduće granice Bosne i Hercegovine."

Istina, dodala je Avramov, na tim je sastancima bilo reči i o granicama, odnosno o tome šta će biti s njima u slučaju secesije Slovenije i Hrvatske. Pitanje je, tvrdi ona, bilo šta bi u tom slučaju bio osnov za utvrdjivanje granica: da li "revolucionarne tekovine", kako je nazvala takozvane "Avnojske granice", ili će - za šta se zalagala srpska strana - to biti "medjunarodne granice utvrdjene multilateralnim ugovorima posle I svetskog rata."

Smilja Avramov je pune četiri decenije bila profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, ali je Miloošević nije pozvao u Hag kao svedoka-eksperta za pravna pitanja, već kao svedoka o činjenicama. Avramov bi trebalo da svedoči o svojim kontaktima sa optuženim u periodu početka sukoba u bivšoj Jugoslaviji, odnosno o njegovim stavovima i stanju svesti. Medjutim, umesto da direktno odgovara na postavljena pitanja, profesorka se upuštala u naširoko objašnjavanje istorijskog, medjunarodno-pravnog ili političkog "konteksta", prisiljavajući sudije na česte intervencije i zahteve da pokuša da se koncentriše i odgovara na pitanja.

Milošević, kako ga je u svom svedočenju opisala Smilja Avramov, je po svaku cenu hteo da sačuva Jugoslaviju i bio je opsednut idejom bratstva-jedinstva. Zalagao se za "maksimalnu toleranciju" srpske strane u pregovorima i za mirno rešenja krize koju su izazvali slovenački i hrvatski separatisti. Verovao je, tvrdi Avramov, da će separatisti - kada im se predoče teške posledice raspada Jugoslavije - "doći do pameti i odustati od nacionalističkog fanatizma." Nikada nije zastupao ideju "Velike Srbije", nije imao nikakvog uticaja na JNA i paravojne formacije, a još manje na Srbe u Hrvatskoj i Bosni koji su se "spontano organizovali za samoodbranu" i koji su Beogradu zamerali da im ne pruža dovoljnu zaštitu. Milošević, tvrdi dalje Avramov, nije imao uticaja na politiku Knina i Pala, jer su Republika Srpska Krajina i Republika Srpska imali svoje parlamente i vlade koji su ljubomorno čuvali svoju nezavisnost. Milan Babić je bio "pomalo ekstravagantna ličnost, koji se saživeo sa ulogom nekakvog državnika i lidera i nije nikome dozvoljavao da na njega utiče." S druge strane, Radovan Karadžić je bio "visoki intelektualac i snažna ličnost visokog moralnog integriteta koji se uvek postavljao na ravnopravnoj osnovi sa Miloševićem." Karadžić je bio "neprikosnoveni autoritet" medju bosanskim Srbima koji su, s druge strane, Miloševiću zamerali da je "mlakonja."

Sa svoje strane, Avramov zamera Miloševiću da je bio "isuviše kooperativan i popustljiv" prema Evropskoj zajednici, ponekad čak i "na štetu interesa Srbije." Zbog te njegove "prevelike popustljivosti" Avramov se u aprilu 1993. razišla sa Miloševićem, odnosno prestala da bude deo tima za pregovore sa medjunarodnom zajednicom.

Svedočenje Smilje Avramov se nastavlja unakrsnim ispitivanjem od strane tužioca.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 203

PRETERANA POPUSTLJIVOST: Kako se Smilja Avramov razišla sa Miloševićem
SVE ILI NIŠTA: Optuženi hoće da svedoči ali neće da dâ izjavu
KRAJ SUĐENJA: General Strugar žali zbog dubrovačkih žrtava
EFEKTI ZLOČINA: Šta su tek uradili svom narodu
KRAJ NEKAŽNJIVOSTI: Uskoro prva suđenja u stalnom Međunarodnom krivičnom sudu