Home
LILIĆ NE ŽELI DA SVEDOČI BEZ ODOBRENJA KOŠTUNICE
Da bi se zaštitio od mogućnosti krivičnog progona zbog odavanja državnih i vojnih tajni, bivši predsednik SRJ traži pismeno odobrenje Vrhovnog saveta odbrane, s potpisom predsednika Koštunice, da bi svedočio na suđenju Slobodanu Miloševiću - Svedočenje Dragana Karleuše o operaciji uklanjanja tragova kosovskih zločina koja je, po nalogu optuženog, izvršena u marti u aprilu 1999.
Zoran Lilić, svjedok na suđenju Slobodanu Miloševiću
Zoran Lilić, bivši predsednik SRJ, pojavio se danas pred Haškim tribunalom, ali ne da bi svedočio na suđenju Slobodanu Miloševiću, već da bi sudijama objasnio zašto to još nije u stanju da učini. A nije to u stanju, tvrdi, zbog "čudnog ponašanja" vlasti u Beogradu koje ga još nisu oslobodile dužnosti čuvanja državne i vojne tajne, niti su mu omogućile uvid u dokumenta koja su relevantna za njegovo svedočenje.
Mada je, prošle sedmice, u Beogradu saopšteno da su čak četiri foruma - vlade Srbije i Jugoslavije, Nacionalni komitet za saradnju sa tribunalom i Vrhovni savet odbrane - oslobodili Lilića i još nekolicinu svedoka oslobodili obaveze čuvanja tih tajni pred Haškim tribunalom, bivši predsednik smatra da to u njegovom slučaju nije dovoljno, već da mu je za svedočenje neophodno pismeno odobrenje Vrhovnog saveta odbrane koje će potpisati sadašnji predsednik SRJ, Vojislav Koštunica. Budući da je i sadašnji predsednik Srbije, Milan Milutinović, član Vrhovnog saveta odbrane, ispada da je Liliću za svedočenje neophodan i blagoslov jednog od Miloševićevih suoptuženih za kosovske zločine.
Lilić je, koliko se moglo shvatiti, od suda zatražio da nadležnima u Beogradu naloži da mu se izdaju potrebne garancije da, po povratku iz Haga, neće biti krivično gonjen zbog odavanja državnih i vojnih tajni. Predsedavajući sudija Mej/May je, međutim, priznao da "ne shvata šta svedok traži od veća", dok je njegov kolega, sudija Robinson, primetio kako je to "problem između optužbe, svedoka i svedokovih vlasti", s kojim veće nema ništa.
Lilićevo "prvo pojavljivanje" pred sudijama je trajalo petnaestak minuta i završeno je bez jasnih nagoveštaja kada bi se on mogao vratiti u sudnicu u ulozi svedoka. To se, po svemu sudeći, neće dogoditi ove sedmice, nakon koje sledi jednomesečna pauza, do 26. avgusta.
Umesto Lilića, svedočenje je danas započeo kapetan Dragan Karleuša, zamenik načelnika uprave za borbu protiv organizovanog kriminala MUP Srbije, koji je vodio istragu o kamionu-hladnjači natovarenoj leševima koja je aprila 1999. isplivala iz Dunava, kao i o masovnim grobnicama koje su prošle godine pronađene na teritoriji Srbije.
Prezentirajući sudu rezultate te istrage, Karleuša je izjavio da je u hladnjači bili 86 leševa muškaraca, žena i dece; da su ti leševi pretovareni na kamione i tajno prebačeni u Batajnicu, gde su zakopani u masovnu grobnicu; a da je hladnjača prebačena na policijsko strelište u Petrovom Selu kod Kladova gde je zapaljena i razneta eksplozivom.
Karleuša je, dalje, svedočio o tri sastanka na kojima je bilo reči o uklanjanju tragova kosovskih zločina. Prvi je marta 1999. održan u kabinetu tadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića, a prisustvovali su još tadašnji ministar unutrašnjih poslova Vlajko Stojiljković i policijski generali Vlastimir Đorđević i Rade Marković. Prema izjavi koju je beogradskim istražiteljima dao general Marković (čije se svedočenje u Hagu očekuje ove sedmice), na tom se sastanku razgovaralo o "asanaciji terena" i "potrebi uklanjanja tragova koji bi mogli da budu predmet interesovanja Haškog tribunala." Na drugom sastanku, u kabinetu ministra Stojiljkovića, dogovarano je kako da se realizuju zadaci dobijeni u Miloševićevom kabinetu; dok je na trećem sastanku - u Gradskom odboru SPS - bilo reči o tome kako da se lokalnim organima na Kosovu pomogne u "asanaciji terena", odnosno uklanjanju tragova zločina.
Manje više sve o čemu je danas u Hagu svedočio kapetan Karleuša je već javno rekao u Srbiji, na konferencijama za novinare na kojima je saopštavao rezultate svojih istraga. Zbog svoje eksponiranosti u "aferi hladnjača" i u ekshumacijama masovnih grobnica u Batajnici, Petrovom Selu i na obali jezera Perućac, kapetan Karleuša je imao "negativnih iskustava", uključujući i smrtne pretnje. Zbog toga, kako je danas priznao pred sudom, ne bi došao u Hag da svedoci da nije dobio poziv pod pretnjom kazne.
Svedočenje kapetana Karleuše se nastavlja sutra, unakrsnim ispitivanjem od strane optuženog Miloševića.
Mirko Klarin
Vezani izvještaji
- Predmet : Milošević Slobodan - "Kosovo, Hrvatska i Bosna"
- 2002-07-17 MILOŠEVIĆ PONOVO NA BOLOVANJU
- 2002-07-17 "NIKOG NE OSTAVLJAJTE ŽIVOG"
- 2002-07-12 LILIĆ "POVEZUJE" TRI OPTUŽNICE PROTIV MILOŠEVIĆA
- 2002-07-23 KO JE NAREDIO UKLANJANJE TRAGOVA ZLOČINA
- 2002-07-24 "KURDI" U HLADNJAČI PRIZRENSKE KLANICE
- 2002-07-25 MILOŠEVIĆU ĆE SE ZA HRVATSKU I BIH SUDITI OD 30. SEPTEMBRA
TV Tribunal 112
DOKAZI ISPLIVALI NA POVRŠINU: Slobodan Milošević i slučaj "fantomske hladnjače"
RUČAK U MOSTARSKOJ "HLADOVINI": Bivši zatočenici Heliodroma brane svog zaštitnika Štelu
RATNI DNEVNIK U SUDNICI: General Galić se brani knjigom generala Šibera
ISPOVEST U SUDNICI: Sedmo priznanje krivice u Haškom tribunalu
NOĆNE PROZIVKE U OMARSKOJ: Gdje su nestali prijedorski Bošnjaci
UOČI DRUGE FAZE SUĐENJA MILOŠEVIĆU: Sudije zabrinute za zdravlje optuženog