Home



MILOŠEVIĆU ĆE SE ZA HRVATSKU I BIH SUDITI OD 30. SEPTEMBRA




Dokazni postupak po optužnicama za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu tužilaštvo će voditi kao "jedinstveni predmet" - najavio je na predraspravnoj konferenciji Geoffrey Nice. Sudije odobrile izvođenje 106 svedoka za Bosnu i Hercegovinu i 71 za Hrvatsku i naložile optužbi da svoj dokazni postupak završi do 16. maja 2003. Sudije zabrinute zbog zdravstvenog stanja optuženog

Slobodan Milošević u sudnici TribunalaSlobodan Milošević u sudnici Tribunala

Dokazni postupak o zločinima na Kosovu biće okončan najkasnije 13. septembra, nakon čega će uslediti dvonedeljna pauza, da bi suđenje po optužnicama za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu počelo 30. septembra ove godine - odlučilo je danas raspravno veće koje vodi slučaj Slobodana Miloševića.

Tužilaštvo je, na takozvanoj pred-raspravnoj konferenciji, najavilo da će dokazni postupak po optužnicama za Hrvatsku i BiH voditi kao "jedinstveni predmet", budući da su događaji opisani u te dve optužnice "međusobno povezani" i da slede iz istog "opšteg toka" zbivanja u protekloj deceniji. Od oktobra do božićne pauze u radu tribunala, tužilaštvo planira da izvede oko 60 svedoka koji će, kako je najavio vođa tima optužbe Džefri Najs/Geoffrey Nice, "izložiti veću celoviti pregled događaja" u periodu 1991-1995. koji pokrivaju dve optužnice.

Mada je tužilaštvo tražilo od veća da ne ograničava broj svedoka koji će se pojaviti pred tribunalom, sudije su ipak odlučile da broj "živih" svedoka u slučaju Bosne i Hercegovine ograniče na 106, a u slučaju Hrvatske na 71, s tim što će optužba - kao i u slučaju Kosova - moći da prilaže pisane izjave svedoka, koji će optuženi moći da unakrsno ispituje. Sudije su, ujedno, postavile krajnji rok - 16. maj 2003. - u kojem optužba treba da završi dokazni postupak za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, sa mogućnošću da se on produži ukoliko za to bude opravdanih razloga.

Sudije su, danas, izrazile veliku zabrinutost zbog zdravstvenog stanja optuženog, kod kojeg su lekarskim pregledom - naloženim od strane veća - konstatovani "ozbiljni kardio-vaskularni rizici". Pored nastavka lečenja, lekari - među kojima je bio i Miloševićev porodični doktor iz Beograda - su preporučili "smanjenje opterećenja" optuženog.

I sudije i tužilac su danas, tim povodom, primetili ili sugerisali optuženom da će opterećenja kojima je izložen najbolje smanjiti ukoliko imenuje branioca ili branioce, i tako s njima podeli teret odbrane, odnosno proučavanja ogromne količine dokumenata i pripreme za unakrsno ispitivanje svedoka. Sudija Robinson je predložio da optuženi razmotri mogućnost da imenuje branioca koji će ispitivati neke od svedoka, dok će druge ostaviti za sebe, što znači da bi optuženi i dalje bio u mogućnosti da govori pred sudom.

Pošto je Milošević to kategorički odbio, s poznatim obrazloženjem da on "ne priznaje" sud koji mu sudi, predsedavajući sudija Ričard Mej/Richard May je zaključio da će veće, kada dobije izveštaj kardiologa, "razmotriti sve opcije za buduće vođenje suđenja koje su mu na raspolaganju."

Na raspravi zatvorenoj za javnost, danas su razmotreni argumenti neidentifikovane "druge strane" o uslovima svedočenja bivšeg predsednika SRJ Zorana Lilića. Nakon toga je rasprava ponovo otvorena da bi se nastavilo sa ispitivanjem Radeta Markovića, bivšeg šefa Resora državne bezbednosti Srbije, koje će se nastaviti i sutra - poslednjeg dana suđenja Slobodanu Miloševiću pre letnje sudske pauze.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 112

DOKAZI ISPLIVALI NA POVRŠINU: Slobodan Milošević i slučaj "fantomske hladnjače"
RUČAK U MOSTARSKOJ "HLADOVINI": Bivši zatočenici Heliodroma brane svog zaštitnika Štelu
RATNI DNEVNIK U SUDNICI: General Galić se brani knjigom generala Šibera
ISPOVEST U SUDNICI: Sedmo priznanje krivice u Haškom tribunalu
NOĆNE PROZIVKE U OMARSKOJ: Gdje su nestali prijedorski Bošnjaci
UOČI DRUGE FAZE SUĐENJA MILOŠEVIĆU: Sudije zabrinute za zdravlje optuženog