Home



"SLOBODNA INTERPRETACIJE" IZJAVE O UKLANJANJU TRAGOVA ZLOČINA




Radomir Marković, bivši šef Resora državne bezbjednosti (RDB) Srbije, tvrdi da su službenici DB "slobodno interpretirali" njegovu formalnu i potpisanu izjavu, u kojoj je govorio o sastanku na kojem je optuženi Slobodan Milošević naložio da se sa Kosova uklone već zakopana tijela ubijenih civila. Unakrsno ispitivanje proteklo u znaku pitanja: "Sjećaš li se, Radomire?" i odgovora "Kako da ne, gospodine Miloševiću"

U martu 1999. godine, na jednom od redovitih sastanaka na kojima je vrh javne, državne i vojne sigurnosti Srbije informirao predsjednika o događanjima na Kosovu, Milošević je naredio "asanaciju" terena u pokrajini.. Ovo je u današnjem nastavku suđenja Slobodanu Miloševiću rekao general Radomir Marković, bivši šef Resora državne bezbjednosti (RDB) Srbije, koji se u ulozi svjedoka pojavio nevoljno, pod prijetnjom kazne, a u Hag je prebačen iz zatvora u Srbiji. Marković je objasnio da "asanacija" podrazumijeva "čišćenje terena od zaostalih sredstava", a uključuje i uklanjanje eventualnih leševa, ljudi ili životinja.

Tužitelj Džefri Najs/Geofrey Nice je, nakon ovog objašnjenja, predočio svjedoku njegovu izjavu službenicima DB Srbije u kojoj se, između ostalog, kaže da je Milošević, na jednom sastanku u Belom Dvoru, "naredio Vlajku Stojiljkoviću da ukloni leševe, čak i ako su već zakopani". Tadašnji ministar unutrašnjih poslova Srbije je, navodi se u izjavi, ovo zaduženje prenio na generala policije Dragana Ilića, a sa ovim su bili upoznati "svi šefovi odjela u MUP". Ilić se žalio da mu je posao težak i da ne nailazi na podršku lokalnog stanovništva pri identifikaciji lokacija na kojima su zakopani leševa, kaže se dalje u izjavi. "Također se žalio na činjenicu da je hladnjača sa leševima isplivala u Dunavu, i rekao da je to posljedica neodgovornog odnosa generala Vlastimira Đorđevića."

Ovu izjavu, koja ukazuje da je Slobodan Milošević naložio uklanjanje dokaza o kosovskim zločinima, svjedok je pred vijećem zanijekao, rekavši da je radnik državne bezbjednosti "slobodno interpretirao" njegove riječi. Tužitelj Nice je, međutim, ukazao na činjenicu da je Marković potpisao svaku stranicu izjave.

U svome protu ispitivanju Milošević je ustvrdio da je Marković ovu izjavu potpisao pod pritiskom organa državne sigurnosti i pitao da li je tačno da se radi o montaži kako bi se njega optužilo za zločine koje nije počinio. Marković je rekao da izjavu nije pročitao prije potpisivanja, ali i da mu je bila ponuđena zaštita identiteta i promjena državljanstva, ukoliko u svojim izjavama optuži Miloševića za zločine na Kosovu.

Također je, na Miloševićevo pitanje da li je na tom sastanku bilo govora o uklanjanju tragova zločina, rekao da je Milošević jednostavno odobrio asanaciju terena. "Da li asanacija podrazumijeva i prebacivanje tijela iz jedne države u drugu?" upitao je kasnije tužitelj, podsjećajući na hladnjaču sa leševima u Dunavu i masovne grobnice pronađene u Batajnici pored Beograda.

Marković je za današnjeg protu-ispitivanja uglavnom služio za potvrdu Miloševićevih navoda. Počinjući pitanja sa familijarnim "Sjećaš li se Radomire?", Milošević je svog bivšeg podređenog iskoristio kao opravdanje za cjelodnevnu tiradu o tome da na Kosovu nije bilo progona Albanaca, već su oni pobjegli od NATO bombardiranja, kao i da su sve akcije policije i vojske na Kosovu bile legitiman odgovor na akcije OVK. U sklopu ove posljednje teze, Milošević se dotakao i Željka Ražnatovića Arkana, bivšeg optuženika haškog tribunala, za kojeg je utvrdio da je "kao patriota, a ne kao kriminalac, kako to tvrdi druga strana" sudjelovao u ratu u Hrvatskoj. "Na Kosovu nije bilo paravojnih formacija," ustvrdio je Milošević. "Svi dragovoljci bili su uvezani u jedinstveni sistem komande."

Marković, koji je veći dio dana proveo gledajući u stol ispred sebe i odgovarajući sa "Da, gospodine Miloševiću", također je potvrdio da je bivši predsjednik nekoliko puta, na sastancima vrha sigurnosnih struktura, izričito rekao da je "prema srpskoj tradiciji ratni zarobljenik - svetinja", kao i da nauditi ratnom zarobljeniku predstavlja "narušavanje svetosti oružja". Marković je tvrdio da se čak i sa zarobljenim članovima OVK postupalo "u skladu sa Ženevskim konvencijama". Pored toga, naveo je Milošević a sjetio se Marković, srpska vojska i policija govorili su kosovskim Albancima da ne napuštaju svoje domove, jer "će preko granice biti izloženi prinudnoj mobilizaciji", te su im garantirali sigurnost i zaštitu od OVK. "Nažalost", rekao je Marković, "nismo uspjeli u potpunosti zaustaviti izbjeglice". "Ako je Kosovu bilo zločina, njihovi počinitelji su kažnjeni", zaključio je Marković i naveo da je preko 200 pripadnika policije procesuirano zbog zločina na Kosovu.

Miloševićevo ispitivanje je na trenutke podsjećalo na njegovu uvodnu riječ, za vrijeme koje je optuženi iznosio svoje navode, a Marković klimao glavom i potvrđivao riječi bivšeg predsjednika. Tužitelj Nice je u nekoliko navrata upozorio vijeće da Milošević navodi svjedoka na odgovore, na šta je predsjedavajući sudac Mej/May odgovorio da će "vijeće odlučiti koliku vrijednost ima ovo svjedočenje, obzirom da je uglavnom svjedočio optuženi".

Suđenje Slobodanu Miloševiću prekida se nakon današnjeg svjedočenja zbog ljetne pauze, a nastavit će se u ponedjeljak, 26. augusta, izvođenjem dodatnih dokaza optužbe. Najavljeno je da će kosovski dio dokaznog postupka trajati još tri nedjelje u septembru, nakon čega će početi izvođenje dokaza za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.

Petar Finci


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 113

MASAKR ILI BOMBARDOVANJE: Ko je pobio zatvorenike Dubrave
ZLOČIN U SELU BILJANI: Kako je Husein Čajić preživio strijeljanje
TRIBUNAL - TURISTIČKA ATRAKCIJA: "Karta više" za suđenje Slobodanu Miloševiću
"RAZMJENA" NA KORIĆANSKIM STIJENAMA: Živi za žive, a mrtvi... zna se
SVEDOCI KOJI NE PRAŠTAJU: Žrtve ne prihvataju žaljenja i objašnjenja optuženog